Κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό

2015-09-25T21:41:36+00:00 2015-09-25T21:26:18+00:00.

25/Sep/15 21:41

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά επιθετικά, ήταν πολύ άστοχος, έκανε πολλά λάθη και ηττήθηκε με από την Μπάγερν με 77-60 στην δεύτερη μέρα του τουρνουά του Ζαντάρ

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα και μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει την Μπάγερν, που τον κέρδισε άνετα με 77-60 (εδώ μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά του ματς). Εννοείται πως οι απουσίες των πρωτοκλασάτων διεθνών είναι κάτι περισσότερο από σημαντικές, αλλά συνολικά η εικόνα και η λειτουργία των πρωταθλητών Ελλάδας στο συγκεκριμένο παιχνίδι κυμάνθηκαν σε κάτω του μετρίου επίπεδα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πολύ άστοχοι (11/21 δίποντα και 8/32 τρίποντα), δεν είχαν ιδιαίτερη δημιουργία στο παιχνίδι τους (9 ασίστ), πήγαν υπερβολικά πολύ σε μακρινά σουτ και υπέπεσαν σε πολλά λάθη (18). Από ένα σημείο και μετά δεν κατάφεραν να περιορίσουν αμυντικά τον αντίπαλό τους, ιδίως σε ότι αφορά τα περιφερειακά σουτ. Η ομάδα του Πέσιτς ολοκλήρωσε το ματς με το σπάνιο 9/11 τρίποντα, αλλά είχε καλύτερη ισορροπία, αφού εκτέλεσε 39 δίποντα.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Ντιόν Τόμπσον με 15. Για τον Ολυμπιακό 11 πόντους – τους περισσότερους στο τέλος – πέτυχε ο Παπαπέτρου και 10 ο Αγραβάνης με 3/10 τρίποντα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Μπάγερν να μη μπορεί να σκοράρει απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού, με τους παίκτες του Πέσιτς να πιάνονται απροετοίμαστοι στην πίεση των “ερυθρολεύκων” που ξεκινούσε από την επαναφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως χρειάστηκαν 5 λεπτά για να σκοράρει η Μπάγερν.

Όχι, όμως, ότι ήταν πολύ… καλύτερη η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επιθετικά. Σε αυτό το διάστημα είχε βάλει 5 πόντους με 1/6 σουτ. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 12-8 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας και είχε ως κυρίαρχα στοιχεία της το κακό μπάσκετ και τα πολλά λάθη εκατέρωθεν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στην Γερμανική ομάδα. Με μπροστάρη τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς που πέτυχε 14 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά και με τον Ολυμπιακό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο (10 λάθη, 4 ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά), αρχικά πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 19-21 (με τρίποντο του Τέιλορ). Για να πετύχει ένα επί μέρους σκορ 25-12 και να προηγηθεί στο ημίχρονο η Μπάγερν με 33-24.

Ο Ολυμπιακός είχε 8/26 σουτ, μόλις 4 ασίστ και η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου δημιουργήθηκε κυρίως λόγω της κακής εμφάνισης στην επίθεση. Από 12 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο, με όλους τους επιθετικούς δείκτες σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Δυο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 πόντους (41-26) με τρίποντο του “ζεστού” Σαβάνοβιτς. Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Δημήτρη Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός “έκοψε” την διαφορά στους 10 (45-35). Η ομάδα του Πέσιτς απάντησε με ένα σερί 12-0 και η Μπάγερν βρέθηκε στο +22 για την Μπάγερν (57-35). Το επίσης κακό τρίτο δεκάλεπτο, έκλεισε με το σκορ στο 60-37. Είναι χαρακτηριστικό της απόδοσης των κόκκινων στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, πως το επί μέρους σκορ συνολικά ήταν 52-25 υπέρ της Γερμανικής ομάδας!

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η έκβαση του αγώνα είχε καθοριστεί. Η Μπάγερν είχε βρει ρυθμό, η διαφορά ήταν μεγάλη και οι ερυθρόλευκοι με τα “πρώτα βιολιά” τους στην επίθεση να παρακολουθούν το παιχνίδι με φόρμες από τον πάγκο, δεν διέθεταν τον τρόπο να ανατρέψουν την κατάσταση. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκείνος που στα τελευταία λεπτά έδειξε διάθεση να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση και με διαδοχικούς πόντους, ανέβασε κάπως την επιθετική παραγωγικότητα της ομάδας του, κατεβάζοντας την τιμή της τελικής διαφοράς.