Ήττα με θετικά συμπεράσματα!

2015-10-03T17:12:33+00:00 2015-10-03T18:05:16+00:00.

03/Oct/15 17:12

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε (80-72) αλλά έδειξε πολύ καλά στοιχεία κόντρα στην Καρσίγιακα, σε φιλική αναμέτρηση

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έδειξε ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά κόντρα στην πρωταθλήτρια Τουρκίας, η οποία τη νέα σεζόν θα αγωνιστεί στη Euroleague.

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 11 πόντους (41-32) στη δεύτερη περίοδο αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε και με πρωτοστάτη τον Βασιλειάδη (17π. με 5τρ.) πέρασε μπροστά με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Κάποιες δυσκολίες σε άμυνα κι επίθεση αλλά κι ορισμένα σφυρίγματα επέτρεψαν στην τουρκική ομάδα να περάσει μπροστά (69-63) αλλά και πάλι η ελληνική ομάδα αντέδρασε κι ισοφάρισε σε 72-72 (38′). Ένα σερί 8-0 της Καρσίγιακα, ωστόσο, της έδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 42-36, 56-57, 80-72

Καρσίγιακα: Ράγκλαντ 17 (3), Παλάσιος 10, Μπαϊντούλ 12 (2), Γκιουβέν 3, Αλτιντινγκ 9 (3), Γκονλούμ 8 (1), Γκάμπριελ 13, Κάρτερ 4, Σίπαχι 4, Σεντούρκ

ΠΑΟΚ: Ντούβνιακ 2, Τέπιτς 9 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (5), Κακαρούδης 20 (6), Τσόχλας 12 (4), Δέδας 2, Κώττας, Μπάλαμπαν 4, Μάρκοβιτς 6.