“Πράσινη” επικράτηση

2015-10-03T18:00:52+00:00 2015-10-03T19:25:08+00:00.

03/Oct/15 18:00

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο “Gomelsky Cup” ο Παναθηναϊκός επικρατώντας της Ούνιξ Καζάν με 89-74 . “Μίλησε” όταν έπρεπε ο Σάσα Πάβλοβιτς

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο “Gomelsky Cup” ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 89-74 της Ούνιξ Καζάν. Πολύ καλό αποδείχθηκε για μία ακόμα φορά το δίδυμο Κούζμιτς (10π., 5ρ., 2 μπλοκ) – Ραντούλιτσα (12π., 9ρ.) αλλά και ο Τζέιμς Φελντέιν (14π., 4ρ., 2ασ.). Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο ηττημένος Αρτσιόμ Παραχούσκι με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Καλάθη, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Φώτση και Ραντούλιτσα πάνω στο παρκέ, αποδεικνύοντας πως αυτή θα είναι η “βασική” πεντάδα στην αρχή της σεζόν.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με γρήγορους πόντους του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα προηγήθηκε με 4-0. Η απάντηση της Ούνιξ Καζάν ήταν άμεση και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Βαλερί Λιχοντέι προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ (10-9) στα μέσα της περιόδου. Οι Διαμαντίδης, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς και Κούζμιτς που πέρασαν στο παρκέ δίπλα στον Καλάθη, έδωσαν εκ νέου ώθηση στον Παναθηναϊκό αυξάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +7 (20-13). Το τάιμ άουτ του Εβγκένι Πασούτιν και τα εύστοχα μακρινά σουτ του Μιλάκνις διαμόρφωσαν το σκορ της περιόδου στο 23-19, με τα 5 λάθη των “πρασίνων” σε αυτό το διάστημα να αποτελούν πρόβλημα.

Η 2η περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για το “τριφύλλι” με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να αναγκάζεται να καλέσει με τη σειρά του τάιμ άουτ με το σκορ στο 23-23. Μετά από αρκετές αλλαγές, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση, να τρέξει σερί 8-2 και να προηγηθεί με 31-25, 6.27′ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η καλή άμυνα της Ούνιξ Καζάν και ορισμένα λάθη (8) όμως από τους “πράσινους”, επέτρεψαν στους Ρώσους να πάρουν νέο προβάδισμα με 37-35, 3′ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η συνέχεια άνηκε στον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο ο οποίος χωρίς να έχει χάσει σουτ (2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), βοήθησε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-39.

Η συνέχεια του παιχνιδιού βρήκε τον Παναθηναϊκό με τους Καλάθη, Διαμαντίδη, Πάβλοβιτς, Φώτση, Ραντούλιτσα πάνω στο παρκέ και τα νεκρά διαστήματα να κάνουν για ακόμα μία φορά την εμφάνιση τους. Συνεχόμενα άστοχα σουτ και δύο λάθη από τους “πράσινους” έφεραν την Ούνιξ μπροστά στο σκορ (52-47) με σερί 13-4. Το τάιμ άουτ του Σάσα Τζόρτζεβιτς, αφύπνισε τους παίχτες και ο Παναθηναϊκός έτρεξε δικό του σερί 8-0 για να προηγηθεί με 55-52. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τον Κούζμιτς να δίνει σημαντικές βοήθειες στην άμυνα, τον Φελντέιν να εκτελεί στην επίθεση και τον Παναθηναϊκό να κυκλοφορεί σωστά την μπάλα. Το 67-60 στο τέλος της περιόδου αντικατοπτρίζει την ανωτερότητα των “πρασίνων” σε αυτό το διάστημα.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού ο Παναθηναϊκός διατήρησε σταθερό προβάδισμα αυξάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +11 (84-73) με συνεχόμενα τρίποντα του Σάσα Πάβλοβιτς. Τα ξεσπάσματα της Ούνιξ Καζάν δεν ήταν αρκετά για να ανετρέψουν την κατάσταση και το τελικό 89-74 ήρθε απολυτα φυσιολογικά. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς κρατάει την πολύ καλή παρουσία στην επίθεση, την καλή κυκλοφορία (20 ασσίστ) ενώ στην πορεία έχει όλο το χρόνο για να ελαχιστοποιήσει τα νεκρά διαστήματα. Επόμενος αντίπαλος ο νικητής του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ – Λαμποράλ Κούτσα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-39, 67-60, 89-74

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 8 (2), Γιάνκοβιτς 12 (3), Φώτσης 5 (1), Ραντούλιτσα 12 (9 ριμπ.), Φελντέιν 14 (2), Διαμαντίδης 8 (2 τρίπ., 7 ασ.), Καλάθης 7 (1), Παπαγιάννης, Κούζμιτς 10 (5 ριμπ.).

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λάνγκφορντ 12, Πονκρασόφ, Παραχούσκι 18 (8 ριμπ.), Κολόμ 13 (1 τρίπ., 9 ασ.), Λικοντέι 8 (1), Μπάνιτς 2, Γκουμπάνοφ 3 (1), Καϊμακόγλου 3, Ουίλιαμς, Μιλάκνις 15 (5/8 τρίπ.).