Κι έτσι, κι αλλιώς… Παναθηναϊκός

2015-10-19T21:38:17+00:00 2015-10-19T21:59:35+00:00.

19/Oct/15 21:38

Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το πρώτο οργιαστικό δεκάλεπτο του Ολυμπιακού, εκμεταλλεύτηκε όλες τις αδυναμίες του αντιπάλου, που όπως και στο κύπελλο “εγκλωβίστηκε” επιθετικά και νίκησε δίκαια με 73-69

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι σε ένα ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο και ο Παναθηναϊκός επέβαλλε ξανά τον… δικό του νόμο – και – στο ΟΑΚΑ! Κέρδισε με 73-69, παρότι ο Ολυμπιακός έκανε το καλύτερο ξεκίνημα που θυμόμαστε όλα τα τελευταία χρόνια, μέσα στην έδρα του αντιπάλου του. Οι πράσινοι ξεπέρασαν το οργιαστικό πρώτο δεκάλεπτο που είχε ο Ολυμπιακός σε ευστοχία, αργά αλλά σταθερά εκμεταλλεύτηκαν όλες τις αδυναμίες της ομάδας του Σφαιρόπουλου και στο τέλος επιβλήθηκαν δίκαια. Θα μπορούσαν να μην έχουν απειληθεί καθόλου, αν δεν έκαναν κάποια λάθη όταν πήραν διαφορά 10 πόντων στο 38′ και οι κόκκινοι προσπάθησαν για την ύστατη ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 32 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτα και στα επόμενα 30 λεπτά μόλις 37! Τους 12 δε από τους 14 πόντους που έβαλε η ομάδα του Σφαιρόπουλου, τους σημείωσε μετά από μεγάλο μπλακ – άουτ και 7 λεπτά χωρίς καλάθι στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Από την συνολική εικόνα, αυτό που μένει είναι πως ο Παναθηναϊκός έχει πιο εύκολα το δίποντο από τον Ολυμπιακό, που αν εξαιρέσουμε τον Πρίντεζη, δυσκολεύεται πάρα πολύ να απειλήσει από το ποστ. Συν το ότι οι νέοι Χάκετ και Στρόμπερι, ακόμα δεν αποτελούν σοβαρές επιθετικές επιλογές. Για τους νικητές οι Ραντούλιτσα, Φώτσης, Φελντέιν και Πάβλοβιτς σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους ηττημένους 13 ο Πρίντεζης, που όμως έδρασε στο πρώτο ημίχρονο, 13 ο Παπαπέτρου και 11 ο Λοτζέσκι. Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε καλά δημιουργικά και είχε 9 ασίστ από νωρίς, αλλά εν τέλει, δεν προσέφερε στην ομάδα του αυτό που χρειαζόταν. Τελείωσε το ντέρμπι με 7 πόντους, 10 ασίστ, 7 λάθη και 3/11 σουτ.

Τρομερό μπάσιμο ο Ολυμπιακός

Το… μπάσιμο του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του ντέρμπι, είναι από τα καλύτερα που έχει κάνει ποτέ στην σύγχρονη ιστορία του μέσα στο ΟΑΚΑ. Οι κόκκινοι ευστοχούσαν από παντού, με την ίδια φιλοσοφία στην επίθεση, αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Πρώτα “άνοιξε” λογαριασμό με δύο τρίποντα ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ακολούθησε ο Μάντζαρης και με ένα ακόμα από τον Πρίντεζη, η ομάδα του Σφαιρόπουλου ξεκίνησε με 5/5 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν κακός στην δική του επίθεση, απλά σάστισε από την ευστοχία του αντιπάλου, που σίγουρα δεν την περίμενε και έκανε κάποια λάθη, που συντέλεσαν στο να ανοίξει η διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-23, δημιουργώντας για πρώτη φορά στο ντέρμπι διψήφια διαφορά. Τον “χορό των τριπόντων” ακολούθησαν κάποιοι εύκολοι πόντοι στον αιφνιδιασμό. Δύο καρφώματα από τον Πρίντεζη και ένα τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι, διαμόρφωσαν το 15-30, που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά για τον Ολυμπιακό. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-32.
Οι αριθμοί έλεγαν την αλήθεια. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν 12/17 σουτ (μεταξύ αυτών 5/7 τρίποντα), 11 ασίστ και δύο λάθη σε μια περίοδο. Ο Παναθηναϊκός σούταρε μια χαρά (8/14 σουτ), απλά υπέπεσε σε 5 λάθη και βρέθηκε στο -14, αποκλειστικά εξαιτίας της “εξωπραγματικής” ευστοχίας του αντιπάλου κάποιων δικών του λαθών που συνοδεύτηκαν και από κακές επιστροφές.

Άμεση “πράσινη” αντίδραση

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα στην δεύτερη περίοδο, την… έκανε δικιά του με πείσμα, ενέργεια και καλό μπάσκετ και έδωσε πολύ άγρια ομορφιά στο ντέρμπι! Διαμαντίδης και Φώτσης έδωσαν το σύνθημα με δύο τρίποντα, ενώ την ίδια στιγμή η άμυνα άρχισε να λειτουργεί με τον Ολυμπιακό – φυσιολογικά – να αρχίζει να χάνει σουτ. Ο Παναθηναϊκός αρχικά μείωσε σε 32-41 και με ένα σερί 9-0, έφτασε στο -2 (39-41) βάζοντας “φωτιά” στο ΟΑΚΑ! Σε εκείνο το διάστημα, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε χάσει τον μπούσουλα στην επίθεση και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν συνεχόμενες φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, κερδίζοντας τρία γκολ – φάουλ σε μικρό χρονικό διάστημα. Ο Πάβλοβιτς, ο Φελντέιν και ο Κούζμιτς στο “5”, ήταν οι παίκτες που τελείωσαν τις πιο πολλές φάσεις και προσέφεραν πολύτιμες λύσεις στην ομάδα τους.

Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 23-11. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τους κόκκινους χαμηλά σε παραγωγικότητα και παράλληλα βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Έφτασε τις 13 ασίστ, το 14/21 δίποντα έδειχνε πως έπαιζε σωστά και αν δεν υπήρχε και η αστοχία στις βολές (4/9), θα είχε προσπεράσει στο σκορ! Ο Ολυμπιακός σε αυτό το κομμάτι έμοιαζε περισσότερο με την ομάδα του προημιτελικού κυπέλλου στο ΣΕΦ.

Έκανε 5 λάθη, είχε μόλις 2/13 σουτ και τα 8/18 δίποντα σε συνδυασμό με τα 6/12 τρίποντα, προϊδέαζαν πως αν η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν έβρισκε τον τρόπο να παράξει σκορ μέσα από την ρακέτα στην επανάληψη, θα έχει πρόβλημα. Ο Σπανούλης ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 1/6 σουτ, αλλά 9 ασίστ. Ο Πρίντεζης είχε 11 πόντους και ο Μάντζαρης που μέχρι το 15′ ήταν εκπληκτικός, 8 πόντους.

Πλέον… κλασικό ντέρμπι

Η επανάληψη ξεκίνησε με πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους. Το τέταρτο φάουλ του Ιωάννη Παπαπέτρου που έδωσε γρήγορα την θέση του στον Λοτζέσκι. Τρία φάουλ από το πρώτο ημίχρονο είχαν και οι Χάκετ και Πάβλοβιτς. Αυτό που διαφαινόταν χωρίς… δυσκολία, είναι πως θα πάμε σε πιο σκληρό παιχνίδι, με το σκορ να είναι ελεγχόμενο και τις επαφές πολλές, σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με καλάθι του Τζέιμς Γκιστ (47-47) για πρώτη φορά μετά το δεύτερο λεπτό και πλέον όλα ήταν στα ίσια!

Με τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς (50-49) οι πράσινοι πέρασαν μπροστά και είχαν πια πετύχει την ανατροπή, 4 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σκοράρει, ιδίως από το χαμηλό ποστ και έψαχνε απεγνωσμένα κάποιον παίκτη να τον ξεκολλήσει. Ο μοναδικός παίκτης που έπαιρνε πρωτοβουλίες και προσπαθούσε να απειλήσει, ήταν ο Ματ Λοτζέσκι. Με το επί μέρους σκορ στο 15-12, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 56-55 στο 30′. Ο Ολυμπιακός είχε βάλει 32 πόντους στο εναρκτήριο δεκάλεπτο και 23 στα επόμενα δύο… Λεπτομέρεια? 0/10 τρίποντα είχε ο Ολυμπιακός μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα του με 5/5 και 6/8! Το ποσοστό των Πειραιωτών είχε πέσει στο 33% (6/18) όταν έπεσε η αυλαία στη τρίτη περίοδο.

Παναθηναϊκός… ξανά και δίκαια

Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο έκλεινε η… κάνουλα στην επίθεση. Μετά από 4 λεπτά και 40” λεπτά στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, αμφότερες οι ομάδες είχαν σκοράρει από δύο πόντους! Ο Κούζμιτς με γκολ – φάουλ μετά από όμορφη συνεργασία με τον Διαμαντίδη, “έγραψε” το 61-57 και έδωσε αέρα 4 πόντων για πρώτη φορά στην ομάδα του. Με τρίποντο του Φώτση αμέσως μετά, η διαφορά πήγε στους +7 (64-57) και μπαίνοντας στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός είχε πια το ξεκάθαρο προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός αυτό που έκανε ήταν να εκτελεί κατά κόρον έξω από τα 6μ.75”, όλες οι προσπάθειες ήταν άστοχες και με νέο τρίποντο του Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” σερί 11-2 και πήγε στο +10 (67-57)! Οι κόκκινοι σε 7 λεπτά στην τελευταία περίοδο, είχαν βάλει ένα καλάθι, με τον Γιανγκ! Ένα μπλακ – άουτ αντίστοιχο με εκείνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του προημιτελικού και με τις ίδιες ακριβώς χτυπητές αδυναμίες στο παιχνίδι τους. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν κάποιο… σφυγμό με ένα καλάθι του Σπανούλη κι ένα του Παπαπέτρου (67-61). Ο Παπαπέτρου στην επόμενη κατοχή ευστόχησε για 3 και έβαλε το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του μετά από 13 διαδοχικές άστοχες προσπάθειες!

Ο Ραντούλιτσα έβαλε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι (69-64). Ο Ολυμπιακός στην επόμενη επίθεσή του δεν βρήκε χώρους, σούταρε πάλι από μακριά – άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη – και ο Πάβλοβιτς με προσωπική ενέργεια φάνηκε να “καθαρίζει” οριστικά το ντέρμπι (71-64) 46” πριν το τέλος. Ο Σπανούλης έβαλε τρίποντο (71-67), ο Καλάθης αστόχησε και ο Κούζμιτς έστειλε τον Παπαπέτρου στις βολές. Ο νεαρός φόργουορντ ευστόχησε και στις δύο (71-69), 20” πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να σταματήσει τον χρόνο και έγινε φάουλ στον Φελντέιν. Ο Δομινικανός ήταν ψύχραιμος (73-69), ο Ολυμπιακός έκανε μια “τρύπα στο νερό” στην προσπάθειά του να πάει γρήγορα στο καλάθι και το τελικό 73-69 σήμανε νέα επικράτηση του Παναθηναϊκού και 2-0 απέναντι στον Ολυμπιακό φέτος, κάτι που ισχύει και για τις προσωπικές μονομαχίες του Σάσα Τζόρτζεβιτς με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε όλη την εξέλιξη του αγώνα, καλάθι – καλάθι και να δείτε αναλυτικά τι συνέβη στο ΟΑΚΑ, από το Live που έκανε το Eurohoops.net