Σκόρπισε την Μπούντουτσνοστ ο Άρης

2015-10-21T19:50:28+00:00 2015-10-21T21:09:29+00:00.

21/Oct/15 19:50

Μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα (ήταν ο πρώτος ευρωπαϊκός αγώνα στο Παλέ μετά από 3.5 χρόνια), ο Άρης έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες και με μια πειστική εμφάνιση έκαμψε την αντίσταση της Μπούντουτσνοστ με 75-57.

Ο αυτοκράτορας μπήκε αποφασιστικά, με τους παίκτες του να ακολουθούν πιστά το καλά διαβασμένο πλάνο του Δημήτρη Πρίφτη. Η διαφορά ανέβηκε εξ’ αρχής και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ να απειλήσουν ουσιαστικά. Οι τρεις Αμερικανοί: Οκόρο Ουάιτ, Τζέρελ Μακ Νιλ και Τζαμέλ Χάγκινς έκαναν θραύση και διέλυσαν τους αντιπάλους τους. Όσοι έπαιξαν, πάντως, είχαν πάθος, ψυχή και αποζημίωσαν τον κόσμο που έδωσε το παρών.

Η εξέλιξη του ματς:

Φανταστικό πρώτο ημίχρονο για τον Άρη, ο οποίος τα έκανε όλα όπως έπρεπε και αποτέλεσμα αυτού ήταν να πάρει από νωρίς διαφορά ασφαλείας. Με τον Τζαμέλ Χάγκινς να έχει το… μονοπώλιο στις δύο πρώτες επιθέσεις, έγινε αμέσως το 5-0, πριν οι Ουάιτ και ΜακΝιλ ανεβάσουν στο 4ο λεπτό το δείκτη του σκορ στο 9-2.

Χρειάστηκαν οκτώ αγωνιστικά λεπτά για να γίνει η διαφορά διψήφια: δράστης ο Βασίλης Ξανθόπουλος με δύο εύστοχες βολές για το 19-8, τη στιγμή που το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 25-12. Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο. Οι “κίτρινοι” είχαν πολυφωνία στην επίθεση, δυναμισμό στην άμυνα και η ανάπαυλα τους βρήκε στο +14: 44-30.

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια… Οι Αμερικανοί Τζέρελ ΜακΝιλ, Τζαμέλ Χάγκινς και Οκόρο Ουάιτ έκαναν ό,τι ήθελαν πάνω στο παρκέ και η διαφορά του αυτοκράτορα, όχι απλά συντηρήθηκε, αλλά έφτασε ακόμα ψηλότερα. Η ατμόσφαιρα ήταν πανηγυρική και η ομάδα άφησε υποσχέσεις για μια λαμπρή πορεία στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση του ευρωπαϊκού μπάσκετ…

Παίκτης-κλειδί:

Με τέτοιους Αμερικανούς ποιον να πρωτοδιαλλέξεις για MVP… Ο Οκόρο Ουάιτ κερδίζει στο νήμα τόσο τον Χάγκινς, όσο και τον Μακ Νιλ, κι αυτό γιατί ήταν από τους καταλύτες για να εκτοξευτεί η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε:

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Άρη απόλυτο κυρίαρχο. Η διαφορά στη στατιστική ήταν εξόφθαλμη: 55%-37% δίποντα, 57%-28% τρίποντα, 21-11 ριμπάουντ, 2-0 κοψίματα και πάνω  απ΄ όλα 57-21 ranking! Μόνο στις βολές οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι (71%-75%), ενώ στις ασίστ υπήρχε απόλυτη ισορροπία: 9-9.

Δεκάλεπτα: 25-12, 44-30, 62-45, 75-57