Παραλίγο το μπαμ στη Μόσχα η Μπάμπεργκ!

2015-10-29T21:01:15+00:00 2015-10-29T23:42:32+00:00.

29/Oct/15 21:01

Λίγοι το περίμεναν πριν το τζάμπολ, αλλά τελικά το ΤΣΣΚΑ – Μπάμπεργκ εξελίχθηκε σε ντέρμπι! Με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να ορθώνει ανάστημα στην τελευταία περίοδο και να απειλεί στα ίσια την ΤΣΣΚΑ, που τελικά πήρε τη νίκη με 83-77

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Κέρδισε 83-77 την Μπάμπεργκ η ΤΣΣΚΑ, αλλά τα… χρειάστηκε! Λίγοι το περίμεναν πριν το τζάμπολ, αλλά τελικά το ΤΣΣΚΑΜπάμπεργκ εξελίχθηκε σε ντέρμπι! Με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να ορθώνει ανάστημα στην τελευταία περίοδο και να απειλεί στα ίσια την ΤΣΣΚΑ! Οι γηπεδούχοι κινδύνεψαν, αλλά αντέδρασαν αποτελεσματικά όταν οι πρωταθλητές Γερμανίας πέρασαν μπροστά και τελικά νίκησαν με 83-77.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντε Κολό και Μίλος που παρέα “έγραψαν” 40 πόντους και 11 ασίστ, αλλά κλειδιά στο τέλος οι Κουρμπάνοφ, Τζάκσον και ο Βορόντεβιτς. Πολύ καλός ο Νίκος Ζήσης (12π) και οι Ουάναμεϊκερ και Μέλι.

Ο αγώνας

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε ορεξάτη και προηγήθηκε με το “καλημέρα” στο ματς με 9-2. Οι πρωταθλητές Γερμανίας αντέδρασαν με τον Νίκο Ζήση να συμβάλλει στο να ισορροπήσει η κατάσταση και βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (16-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου περιλάμβαναν άστοχα σουτ εκατέρωθεν, μέχρι να ανεβάσει ρυθμούς και… ποσοστά η “αρκούδα”. Με τον Νάντο Ντε Κολό να φτάνει τους 12 πόντους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-18 και πήγαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (29-18) με φοβερό κάρφωμα του Κάιλ Χάινς, μετά από πανέμορφη ασίστ του Μίλος Τεόντοσιτς. Η ομάδα του Τρινκιέρι βρήκε πάλι τρόπο να μείνει όρθια και με ένα σερί 3-10, πλησίασε σε 32-28, με τρίποντο του Νικολό Μέλι.

Με τρίποντο του κορυφαίου στο πρώτο ημίχρονο Νάντο Ντε Κολό (16π), η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήγε στα αποδυτήρια με το + 9 (37-28). Ο Γάλλος γκαρντ συνέχιζε να “πληγώνει” την Μπάμπεργκ με σούπερ παραγωγικότητα και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας, ενώ στο σκοράρισμα “τσόνταρε” και ο Μίλος Τεόντοσιτς στη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Η Γερμανική ομάδα δεν άφηνε την ΤΣΣΚΑ να… “περάσει από πάνω” της, αλλά δεν μπορούσε να την απειλήσει κιόλας.

Η “επιστροφή” της Μπάμπεργκ

Στο 30′ το σκορ ήταν 58-49 (επί μέρους σκορ 21-21 στο τρίτο δεκάλεπτο). Η Μπάμπεργκ μείωσε σε 64-60 (33′) εκμεταλλευόμενη την κακή τρανζίσιον άμυνα της ΤΣΣΚΑ και κάποια προσωπικά καλάθια του Ζήση και πλησίασε ακόμα πιο κοντά (64-62) με κάρφωνα του Ουάναμέικερ! Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει ένα σερί 6-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Μπάμπεργκ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (68-69) για πρώτη φορά με καλάθι του Ουάναμέικερ!

Ο Μίλος Τεόντοσιτς απάντησε με τρίποντο και ο Βορόντσεβιτς “έγραψε” το 73-69. Η Μπάμπεργκ δεν το έβαλε κάτω (73-72 με τρίποντο του Μίλερ), αλλά η ΤΣΣΚΑ έβρισκε λύσεις από παντού και με τρίποντο του Κουρμπάνοφ πήγε ξανά στο +4 (76-72). Με 5 διαδοχικούς πόντους, η ομάδα του Ιτούδη επέστρεψε στο +9 (81-72) 80” πριν το τέλος και κατάφερε με άγχος και ζόρι να “καθαρίσει” το ματς.

Που κρίθηκε

Στα τελευταία λεπτά! Η Μπάμπεργκ έπαιξε σπουδαία στο τελευταίο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 68-69, αλλά σε εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ κράτησε την ψυχραιμία της, έβαλε 2-3 μαζεμένα “μεγάλα” σουτ, έβγαλε και δύο καλές άμυνες και κατάφερε να “κλειδώσει” μια αγχωτική νίκη.

Ο παίκτης – κλειδί

Θα λέγαμε ότι δεν υπάρχει, καθώς η ομαδική αντίδραση σε επίθεση – κυρίως – και άμυνα, έδωσε στην ΤΣΣΚΑ τη νίκη, όταν η Μπάμπεργκ ήταν έτοιμη για το μεγάλο μπαμ. Σίγουρα κορυφαίος σε διάρκεια μέσα στο παιχνίδι ήταν ο Νάντο Ντε Κολό.