Ξέσπασμα νίκης η Λοκομοτίβ

2015-11-06T20:52:02+00:00 2015-11-06T21:09:05+00:00.

06/Nov/15 20:52

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε επιμέρους 22-7 στην τρίτη περίοδο κι έβαλε τις βάσεις για την εύκολη επικράτηση (72-53) επί της Καρσίγιακα, κάνοντας το “4 στα 4” στον Γ’ όμιλο.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο στο -13 αλλά μετά την ανάπαυλα εμφανίστηκε μεταμορφωμένη και με εξαιρετική άμυνα έφτασε στην άνετη επικράτηση. Οι πρωταθλητές Τουρκίας κατέρρευσαν στο δεύτερο μέρος και ολοκλήρωσαν το ματς με τραγικά ποσοστά. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε από τη γραμμή των βολών (9/21!).

Ο Ράγκλαντ μπήκε φουριόζος στο παρκέ, πέτυχε 3/3 τρίποντα κι έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους. Η Λοκομοτίβ από την άλλη είχε μόλις 1/7 σουτ έξω από τα 6μ75 αλλά τα πήγε εξαιρετικά μέσα στο “ζωγραφιστό” (7/7διπ.). Ένα 9-0 της Καρσίγιακα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, της επέτρεψε να ξεφύγει με 13 πόντους διαφορά (17-30). Τα 11 λάθη που είχε στο πρώτο μέρος επηρέασαν την ομάδα του Κρασνοντάρ, η οποία όμως συνέχισε να έχει υψηλά ποσοστά στα δίποντα (10/14), κάτι που της έδωσε τη δυνατότητα να “ροκανίσει” σταδιακά τη διαφορά.

Ο Κλαβέρ αποτελούσε εγγύηση στην επίθεση και με δύο σερί καλάθια του, η ομάδα του Μπαρτζώκα πέρασε μπροστά με 39-37. Ήταν το έναυσμα για το… ξέσπασμα της Λοκομοτίβ, η οποία ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 22-7 και πήγε στην τέταρτη περίοδο, έχοντας διαφορά 10 πόντων (52-42). Η Καρσίγιακα που ξεκίνησε με 5/9 τρίποντα δεν βρήκε λύσεις έξω από τα 6μ75, έχοντας στη συνέχεια 1/13! Ήταν φανερό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πλέον τα ψυχικά αποθέματα να παλέψουν και… κατέρρευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά έφτασε στο +21 (69-48 στο 36′).

Που κρίθηκε

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική καθώς άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα… Η Λοκομοτίβ επέτρεψε στην τουρκική ομάδα να σημειώσει μόλις 7 πόντους. Γενικότερα, πάντως, οι γηπεδούχοι “έπνιξαν” στο δεύτερο μέρος την Καρσίγιακα που βγήκε τελείως εκτός ρυθμού, με το επιμέρους σκορ να είναι 42-18!