Επαγγελματική νίκη και… 5-0 η ΑΕΚ

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ έπαιξε όσο χρειάστηκε κόντρα στην Καβάλα, επικράτησε 80-72 και διατήρησε το αήττητο σε πέντε αγώνες στη Basket League

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν το “5 στα 5” στο πρωτάθλημα, με τον Ντράγκαν Σάκοτα να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής (ειδικά στο πρώτο μέρος). Η Καβάλα έδειξε αξιόμαχο πρόσωπο και δεν επέτρεψε να ξεφύγει πολύ το σκορ αλλά δεύτερο ημίχρονο είχε μόλις 2/12 τρίποντα (είχε ξεκινήσει με 5/11).

Οι δύο ομάδες μπήκαν με σαφή… επιθετική διάθεση με αποτέλεσμα ο αγώνας να είναι ευχάριστος για τους λιγοστούς φίλους της ΑΕΚ που αποφάσισαν να δώσουν το παρών στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 7-0 για να βρεθούν μπροστά με 28-21. Ο Ντράγκαν Σάκοτα αποφάσισε να παίξει κυρίως με τα… δεύτερα στη δεύτερη περίοδο, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Σκραμπ, ο οποίος αγωνίστηκε 9 λεπτά το συγκεκριμένο διάστημα (σ.σ. είχε παίξει συνολικά 8′ στα ματς με Λαύριο και Τρίκαλα). Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη μαχητική Καβάλα να είναι ανταγωνιστική, ισοφαρίζοντας σε 42-42. Με τον Σάκοτα να σκοράρει 7 πόντους, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους 11-2 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και προηγήθηκε με 56-44 (24′), ενώ στη συνέχεια στην επιθετική εξίσωση προστέθηκαν κι Μαυροκεφαλίδης, Χέρστον. Η Καβάλα δεν το έβαλε κάτω και με τις ενέργειες των Κοστόβ και Τζόουνς δεν επέτρεψε να ξεφύγει το σκορ, αλλά η ΑΕΚ διατηρούσα άνετα μια διαφορά ασφαλείας.

Που κρίθηκε

Στη διαφορά ποιότητας της ΑΕΚ, η οποία όταν χρειάστηκε πάτησε το γκάζι κι έφτασε σε μια άνετη νίκη χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα. Επίσης, τα 16 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων πλήγωσαν την Καβάλα.

Άκρως “οικονομική” εμφάνιση από τον Μαλίκ Χέρστον, ο οποίος είχε 16 πόντους με 7/10 σουτ σε κάτι περισσότερο από 28 λεπτά. Ο Αμερικανός φόργουορντ βοήθησε στην τρίτη περίοδο την ομάδα του να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, την οποία διατήρησε ως το φινάλε.