Μπαλοθιά του Χάτσερ και νίκη για ΠΑΟΚ

2015-11-07T19:02:46+00:00 2015-11-07T19:09:59+00:00.

07/Nov/15 19:02

Την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 74-63, με τον Γουίλιαμ Χάτσερ να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση. Το ντεμπούτο του με τον “Δικέφαλο του Βορρά” πραγματοποίησε ο θετικότατος Σοφοκλής Σχορτσανίτης.

Την παρθενική του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 74-63, με τους γηπεδούχους να επιχειρούν τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος αλλά να μην τα καταφέρνουν.

Απόλυτος MVP της αναμέτρησης ο Γουίλιαμ Χάτσερ ο οποίος ήταν εξαιρετικός τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Το ντεμπούτο του με τον “Δικέφαλο του Βορρά” πραγματοποίησε ο πολύ θετικός Σοφοκλής Σχορτσανίτης αποδεικνύοντας πως θα προσφέρει σημαντική βοήθεια μέσα στη ρακέτα.

Εξέλιξη του αγώνα

Με τις άμυνες να απουσιάζουν και τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-11 στο 4′ της αναμέτρησης. Το Ρέθυμνο βρήκε επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Ρέλφορντ περνώντας μπροστά στο σκορ με 19-17 (8′) και τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να κάνει 3 γρήγορα φάουλ σε μόλις 1.26′ λεπτά συμμετοχής. To παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθημε με το σκορ στο 25-20 υπέρ της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου.

Το τυχερό τρίποντο με ταμπλό του Μάρκοβιτς διατήρησε τον “Δικέφαλο” σε ρόλο οδηγού (35-31, 15′). Νέο καλάθι του Σέρβου πάουερ-φόργουορντ έξω από τα 6.75 έστειλε τη διαφορά στην ανώτατη τιμή της (38-31, 17′) με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό και να ξεφεύγουν με 44-31 χάρη σε τρίποντο του Βασιλειάδη. Το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί ήταν να μειώσουν σε 46-37 στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο ΠΑΟΚ διατήρησε προβάδισμα ασφαλείας (51-41) στο 24′. Η μείωση του σκορ (51-45) από το Ρέθυμνο δεν τρόμαξε τους φιλοξενούμενους που ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +10 (55-45) με τον “Σόφο” να δίνει σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση. H καλή άμυνα των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου διατήρησε στο τέλος της περιόδου τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (60-49)

Στην τελική ευθεία του παιχνιδιού το Ρέθυμνο έβγαλε ενέργεια και με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ μείωσε σε 62-56, 6.27′ πριν το τέλος. Οι κακές επιλογές του ΠΑΟΚ τον κράτησαν χωρίς σκορ για παραπάνω από πέντε λεπτά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο, 62-58 με 3.55′ στο ρολόι. Τρίποντο του Χάτσερ διαμόρφωσε προσωρινά το 65-58 αλλά η απάντηση του Ματαλόν με τον ίδιο τρόπο και το καλάθι του Σάφτενααρ έφερε το Ρέθυμνο σε απόσταση βολής (65-63, 1.27′ πριν τη λήξη). Ο MVP Χάτσερ όμως “μίλησε” ξανά σημειώνοντας 4 σερί πόντους και 1 καθοριστικό κλέψιμο, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 74-63.

Που κρίθηκε

Στις βεβιασμένες επιλογές του Ρεθύμνου στην πιο κρίσιμη στιγμή του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν την μεγάλη ανατροπή αλλά το ένστικτο… επιβίωσης του ΠΑΟΚ λειτούργησε. Σχορτσανίτης και Χάτσερ σημείωσαν κομβικά κλεψίματα σε δύο διαδοχικές κατοχές, με αποτέλεσμα να οδηγήσουν την ομάδα τους στην πρώτη νίκη στην Basket League.

Παίκτης-κλειδί

Ο Γουίλιαμ Χάτσερ ήταν ο πλέον καθοριστικός παίκτης στην παρθενική νίκη του ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Αμερικάνος γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, στατιστικά τα οποία αντικατοπτρίζουν την σημαντική του συνεισφορά σε επίθεση και άμυνα.