Μπορεί και χωρίς αυτούς ο Ολυμπιακός

2015-11-15T18:57:20+00:00 2015-11-15T19:32:40+00:00.

Lefteris Moutis

15/Nov/15 18:57

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τα Τρίκαλα (89-69) παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Σπανούλη, Γιανγκ, αλλά και τον Γιώργο Πρίντεζη που τραυματίστηκε τέσσερα λεπτά μετά το τζάμπολ.

Από το ξεκίνημα οι Πειραιώτες ωστόσο, ανησύχησαν περισσότερο για την κατάσταση του Γιώργου Πρίντεζη παρά για την έκβαση του αγώνα. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού ένιωσε ένα σφίξιμο στη μέση μετά από τέσσερα λεπτά συμμετοχής και αποσύρθηκε στα αποδυτήρια. Ο “Πρι” έχει χρόνιο πρόβλημα στο συγκεκριμένο σημείο και θέλησε να διαπιστώσει το μέγεθος του προβλήματος και να προφυλαχθεί ενόψει της συνέχειας. Λίγο αργότερα πάντως, βγήκε από τα αποδυτήρια δείχνοντας ότι δε υπάρχει λόγος περαιτέρω ανησυχίας, αλλά δεν αγωνίστηκε ξανά.

Το πρόβλημα ήταν ακόμα μεγαλύτερο για τους “ερυθρολεύκους”, διότι εκτός αποστολής είχαν μείνει ο Πάτρικ Γιανγκ που θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν και ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος έμεινε στην Αθήνα για να προστατευθεί από ένα χτύπημα στον επιγονατιδικό τένοντα του αριστερού γόνατος.

Μετά το αρχικό σοκ οι παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν να χτίζουν διαφορά χτυπώντας κυρίως μέσα από τη ρακέτα με τον Μιλουτίνοφ να παίρνει χρόνο συμμετοχής και να δείχνει ότι μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο του δεύτερο σέντερ για όσο διάστημα τουλάχιστον δεν αποκτηθεί ο αντικαταστάτης του Πάτρικ Γιανγκ.

Η διαφορά ήταν σε χαμηλά επίπεδα (31-43, ημίχρονο) όσο ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε το δρόμο έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μάντζαρης, Αθηναίου, Αγραβάνης, Παπαπέτρου και Στρόμπερι άρχισαν να… πυροβολούν και με πέντε τρίποντα στα πρώτα οκτώ λεπτά η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +33 (39-72, 28′) με επιμέρους σκορ 29-8!

Εν τη απουσία πάντως, των τριών πρωταγωνιστών του φετινού Ολυμπιακού το σκοράρισμα μοιράστηκε με τους Λοτζέσκι, Μιλουτίνοφ, Στρόμπερι και Αγραβάνη να είναι διψήφιοι, ενώ δημιουργικά ο Μάντζαρης με 7 ασίστ ήταν εξαιρετικός και ο Λοτζέσκι βοήθησε αρκετά με 4.

Η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αποτελεσματικότατη και έτσι τα Τρίκαλα με εξαίρεση τον Σοκό (23 π., 10 ριμπ.) κυρίως και τους Κονγκέρ και Τσιάρα δευτερευόντως δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο για το καλάθι.

Η διαφορά της νίκης υπέρ του Ολυμπιακού άλλαξε μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι Πειραιώτες άνοιξαν ακόμα περισσότερο το ροτέισον τους και εν τέλει τα Τρίκαλα μείωσαν στους 20 πόντους (69-89) κερδίζοντας την τελευταία περίοδο με 25-12.

Ο παίκτης-κλειδί
Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ξεκίνησε μουδιασμένα τη σεζόν στο υψηλότερο επίπεδο δείχνοντας ότι έχει το ταλέντο, αλλά όχι τις απαραίτητες εμπειρίες για να ανταπεξέλθει. Ο Σέρβος σέντερ θα έχει το προσεχές διάστημα αρκετές ευκαιρίες και χρόνο συμμετοχής και στην πρώτη από αυτές απέδειξε ότι μπορεί σιγά-σιγά να φανεί χρήσιμος πίσω από τον Χάντερ

Που κρίθηκε
Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου τα Τρίκαλα ήταν κοντά στο σκορ (24-30, 16′), αλλά δεν έχουν το βάθος στο ρόστερ για να αντέξουν και έτσι ο Ολυμπιακός με πιεστική άμυνα, άλλαξε γρήγορα τη ροή του αγώνα ανεβάζοντας ψηλά το ύψος τς διαφοράς.