Σαν σε προπόνηση ο Παναθηναϊκός

2015-11-16T22:46:03+00:00 2015-11-16T22:48:08+00:00.

16/Nov/15 22:46

Παναθηναϊκός

Πολύ χαμηλό αποδείχθηκε για τον Παναθηναϊκό το εμπόδιο του Αρκαδικού! Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικράτησε με 78-61 των νεοφώτιστων, με βασικό όπλο την πολύ καλή άμυνα και τον κυρίαρχο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ)

Πολύ χαμηλό αποδείχθηκε για τον Παναθηναϊκό το εμπόδιο του Αρκαδικού! Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα επικράτησε με 78-61 των νεοφώτιστων, με βασικό όπλο την πολύ καλή άμυνα και τον κυρίαρχο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, οι άνθρωποι του Αρκαδικού τίμησαν τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, Δημήτρη Διαμαντίδη, με τους φίλους των γηπεδούχων να αποθεώνουν τον Έλληνα παίκτη.

3D arkadikos

Εξέλιξη του αγώνα

Ουσία και θέαμα συνδύασε ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Τζέιμς Γκιστ να καρφώνει δις και να διαμορφώνει το 15-9 στο 5′. Η εντυπωσιακή παραγωγικότητα των “πρασίνων” συνεχίστηκε και ο Πάβλοβιτς με όμορφο μπάσιμο έστειλε τη διαφορά στο +11 (22-11, 8′). Το δεκάλεπτο τελικά ολοκληρώθηκε στο 27-18, με τον Βασίλη Καββαδά να είναι ότι καλύτερο είχε να επιδείξει ο Αρκαδικός και τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με 8/10 δίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σάσα Τζόρτζεβιτς “έριξε” στο παρκέ τους Παπαγιάννη, Χαραλαμπόπουλο με το προβάδισμα να αυξάνεται ακόμα περισσότερο (34-20, 13′) μετά από όμορφη προσπάθεια του Διαμαντίδη. Το προσωπικό ξέσπασμα του Νόουτινεν βοήθησε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν (34-28, 15′), αλλά συνεχόμενα καλάθια του Κούζμιτς έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (47-33, 19΄), το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να ξεφεύγει με 55-38 (24′), έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Ραντούλιτσα. Η αστοχία των “πρασίνων” στα επόμενα λεπτά έδωσε την ευκαιρία στον Αρκαδικό να πλησιάσει αρχικά με 55-42 στο 27′ και ακόμα περισσότερο (59-47, 29′), με τρίποντο του Καλλινικίδη. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να διατηρεί ασφαλές προβάδισμα (61-49).

Παρόμοιο το σκηνικό και στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με τον Αρκαδικό να προσπαθεί… μάταια να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Διαδοχικά καλάθια των Ραντούλιτσα και Καλάθη διαμόρφωσαν το 66-51, 7.04′ πριν το τέλος. Από αυτό το σημείο και μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε θεαματικά, με τον Γκιστ να καρφώνει (71-53, 36′) και να προσφέρει ακόμα μία όμορφη φάση. Στα υπόλοιπα λεπτά διαδικαστικού χαρακτήρα η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και το “τριφύλλι” πανηγύρισε την νίκη με 78-61 σε μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Που κρίθηκε

Στη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε υψηλά στάρνταρ απόδοσης αλλά την ίδια στιγμή δεν αντιμετώπισε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στον μαχητικό, αλλά και σαφώς πιο αδύναμο, Αρκαδικό. Οι “πράσινοι” ξέφυγαν με +14 (47-33) στο ημίχρονο, διαφορά που διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στους ψηλούς του Αρκαδικού, εκμεταλλευόμενος πλήρως τις όμορφες δημιουργίες των συμπαικτών του. Ο Σέρβος σέντερ τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (7/9 δίποντα, 7/7 βολές) και 5 ριμπάουντ, όντας ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης.