Ολυμπιακός, ο… κωλοπετσομένος!

Του Νίκου Βαρλά / varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 73-63, επέκτεινε το σερί του στο 7-1 και έσπρωξε την Ιταλική ομάδα ακόμα πιο χαμηλά στον όμιλο. Οι κόκκινοι που βρίσκονται με τα “τσαρούχια” στο τοπ16, έχασαν τον Ματ Λοτζέσκι που τραυματίστηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά για μια ακόμα φορά όταν έφτασε η ώρα να κριθεί το ματς, ήταν σκληροί, ήταν αποτελεσματικοί, ήταν νικητές. Με όπλο την άμυνα, που έδωσε σκορ και σε καταστάσεις αιφνιδιασμού στην επίθεση και με επί μέρους σκορ 25-15 στο τελευταίο δεκάλεπτο, κέρδισαν δίκαια και χωρίς καν να απειληθούν στο τέλος.

Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι ήταν ο πιο καθοριστικός παίκτης στο τέλος, μαζί με τον επίσης πληθωρικό Ντανιέλ Χάκετ και τον Οθέλο Χάντερ που έκαναν εκπληκτική δουλειά στην άμυνα. Ο πρώην παίκτης της Καρσίγιακα σκόραρε 16 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ, διψήφιο αριθμό είχαν και οι Πρίντεζης – Μιλουτίνοφ, ενώ για μια ακόμα φορά πολύ σημαντικές λύσεις προσέφερε ο Γιάννης Αθηναίου.Για μια ακόμα φορά, επίσης, η ομάδα του Σφαιρόπουλου κέρδισε την μάχη των κατοχών, έχοντας +11 στο ματς.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ. Στα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν άστοχοι και το Μιλάνο με δύο τρίποντα από Τσιντσιαρίνι και Τζένκινς προηγήθηκε με 2-8 στο 5′. Ο Έλληνας τεχνικός πήγε από νωρίς “βαθιά” στο πάγκο του και έριξε στη μάχη τους Αθηναίου και Χάκετ. Λίγο αργότερα μπήκαν και ο Παπαπέτρου, αλλά και ο Πρίντεζης που επέστρεψε από τον τραυματισμό του. Με πέντε δικούς του πόντους, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 14-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Άστοχος ο Ολυμπιακός, μόνο τρίποντα η Αρμάνι

Δυστοκία ήταν το στοιχείο που κυριαρχούσε στις επιθέσεις των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στα πρώτα 4 λεπτά, αμφότερες οι ομάδες είχαν πετύχει από ένα καλάθι εντός πεδιάς (16-15). Με τον Τσαρλς Τζένκινς να πετυχαίνει 9 πόντους και να είναι ο πιο “ζεστός” παίκτης του Ρέπεσα σε αυτό το διάστημα, η Αρμάνι πέρασε ξανά μπροστά με 16-18. Το σερί των φιλοξενούμενων πήγε στο 11-0 (δύο ακόμα τρίποντα από Σίμον και Τζένκινς) και το σκορ στο 16-24 στο 17′ με τον Ολυμπιακό να έχει μείνει σε ένα καλάθι του Πρίντεζη, στην πρώτη κατοχή του δεύτερου δεκαλέπτου! Έπρεπε να περάσουν 8 λεπτά για να “σπάσει το ρόδι” ο Λοτζέσκι με ένα τρίποντο.

Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά, παρά το τραγικό 5/20 στα σουτ δύο πόντων. Ο λόγος; Οι Τζένκινς και Τσιντσιαρίνι που είχαν βάλει παρέα 20 πόντους με 5/5 τρίποντα! Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός σούταρε με 2/10 τρίποντα και δεν είχε εκμεταλλευτεί τις +4 κατοχές που είχε στο πρώτο μισό του αγώνα.

Καταιγισμός τριπόντων και Μιλουτίνοφ

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους “καυτούς” έξω από τα 6.μ75. Δύο σερί τρίποντα από τον Όλιβερ Λαφαγιέτ στα οποία ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με τους Αθηναίου και Μάντζαρη. Παράλληλα, οι κόκκινοι έδωσαν μπάλες στο ποστ στον Νίκολα Μιλουτίνοφ και ο Σέρβος σέντερ με 6 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 38-37. Με ένα γκολ – φάουλ του Μάντζαρη, οι κόκκινοι έτρεξαν ένα σερί 13-2 από το 28-35 και μετά και πήγαν στο 41-37, αναγκάζοντας τον Γιασμίν Ρέπεσα να καλέσει τάιμ – άουτ. Η αντίδραση της Αρμάνι ήταν να εμπιστευτεί κατοχές και μπάλες στον Τζαμέλ Μακλίν, κάτι που της βγήκε.

Νέο σοκ με Λοτζέσκι

Ο Αμερικανός έδωσε λύσεις, αλλά το… χειρότερο ήρθε αμέσως μετά. Ο Ματ Λοτζέσκι έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο και στη προσπάθειά του να τελειώσει μια φάση, τραυματίστηκε! Ακόμα ένας τραυματισμός για τον Ολυμπιακό ήταν γεγονός. Εκ πρώτης άποψης φάνηκε να έχει υποστεί θλάση στον δικέφαλο του αριστερού του ποδιού. Η ομάδα φάνηκε να “πάγωσε” από το γεγονός αυτό, έκανε τρία συνεχόμενα λάθη και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 48-48.

Σκληρό παιχνίδι

Η Αρμάνι έπαιζε για την… ζωή της στην διοργάνωση, ο Ολυμπιακός είναι έτσι κι αλλιώς σκληρή ομάδα και έτσι το τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από σφιχτές άμυνες και συνολικά σκληρό παιχνίδι. Στο 33′ ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε με 5ο φάουλ και έμεινε μοναδικός σέντερ ο Χάντερ που είχε τρία φάουλ από πιο πριν. Με τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 54-49 και ο… όχι πολύς κόσμος που βρέθηκε στο ΣΕΦ “ζεστάθηκε” και άρχισε να υποστηρίζει τις προσπάθειες της ομάδας πιο ενεργά. Ο Χάκετ και ο Στρόμπερι έπαιξαν 2-3 σερί εκπληκτικές άμυνες υποστηρίζοντας τα χεντς – άουτ του Οθέλο Χάνετ και με κλέψιμο και κάρφωμα του Στρόμπερι, ο Ολυμπιακός “έχτισε” την μεγαλύτερη διαφορά του στο παιχνίδι, 60-51, στο 35′!

Κλασικά… Ολυμπιακός MVP ο Στρόμπερι,

Παρά τα προβλήματα, τον τραυματισμό του Λοτζέσκι, την κούραση του Χάντερ, από την στιγμή που ο αγώνας πήγε στη δύναμη, ο Ολυμπιακός είχε το πλεονέκτημα ως πολύ πιο σκληρή ομάδα. Με ένα τρίποντο του ανεβασμένου Στρόμπερι και ένα φόλοου του Χάντερ, οι κόκκινοι πήγαν στο +14 και όλα είχαν τελειώσει! Ο τρόπος που εξελίχθηκε το ματς στο τέλος ήταν μια ακόμα απόδειξη πως ο Ολυμπιακός είναι ο ορισμός της… “κωλοπετσομένης” ομάδας! Χωρίς να παίξει σούπερ μπάσκετ, χωρίς να θέλξει στην επίθεση, πήρε μια ακόμα νίκη απέναντι σε μια ομάδα που “καιγόταν” για το αποτέλεσμα.