Έλαμψε ο Καλάθης, νίκησε ο Παναθηναϊκός!

2015-12-07T20:18:55+00:00 2015-12-07T20:22:21+00:00.

07/Dec/15 20:18

Με τον Νικ Καλάθη να “αγγίζει” το τριπλ-νταμπλ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε πολύ εύκολα με 77-64 απέναντι στα Τρίκαλα και πέτυχε την 8η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Basket League…

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα και με τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να σκοράρουν όλοι, ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 77-64 απέναντι στα Τρίκαλα!

Αυτή ήταν η 8η νίκη για τους “πράσινους” στη φετινή Basket League και παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα. “Άγγιξε” το τριπλ νταμπλ ο Νικ Καλάθης ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 8 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Εξέλιξη του αγώνα

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι άμυνες απουσίαζαν στα πρώτα λεπτά, ο Γκιστ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 8-6 στο 4′ μετά από εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στη συνέχεια και ο Καλάθης με τρίποντο από την γωνία διαμόρφωσε το 16-7 (8′). Ο Ρόμπινσον μείωσε προσωρινά (16-11, 9′) όμως ο Παππάς με δύο εύστοχες βολές “έκλεισε” το δεκάλεπτο στο 21-11.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου τα Τρίκαλα συνέχισαν να δυσκολεύονται στην επίθεση, την ώρα που ο Παπαγιάννης σκόραρε 6 σερί πόντους για τους “πράσινους” (31-16, 14′). Η μαγική πάσα του Διαμαντίδη και το τελείωμα του Γκιστ ξεσήκωσαν τον κόσμο στο ΟΑΚΑ και ο Κώστας Φλεβαράκης κάλεσε άμεσα σε τάιμ άουτ (36-18, 16′). O έτερος μικρός, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από το +20 (40-18, 17′) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά στο 44-25.

Τα πολύ κακά ποσοστά και τα πολλά λάθη (11) των Τρικάλων, έδωσαν από νωρίς την ευκαιρία στο “τριφύλλι” να αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας και να θέσει τις απαραίτητες βάσεις για την όγδοη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League.

Η επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια συνοδεύτηκε από μία μικρή μείωση του σκορ για τα Τρίκαλα. Διαδοχικά καλάθια του Κόντζερ διαμόρφωσαν το 49-31 στο 23′ ενώ ο Καλές με όμορφη προσπάθεια έφερε τους φιλοξενούμενους ακόμα πιο κοντά 52-37 (26′). Στο όμορφο λέι απ του Ρόμπινσον (52-39, 27′) ο Παναθηναϊκός απάντησε με μίνι σερί και επανέφερε τη διαφορά στο +17 (58-41, 29′). To τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να διατηρεί πολύ άνετα το +15 (60-45).

Στην τελευταία περίοδο, διαδικαστικού χαρακτήρα, ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τον Γιώργο Καραθανάση να σημειώνει το πρώτο τρίποντο για τα Τρίκαλα στο παιχνίδι (67-50, 35′). Ο Καλάθης απάντησε με δικό του σουτ έξω από τα 6.75, ενώ ο Ρόμπινσον με ακόμα ένα τρίποντο έριξε ξανά τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (70-53), 4.27′ πριν τη λήξη. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πλησίασε ακόμα και στο -12 (70-58), όμως καλάθια των Φώτση και Παππά έδωσαν αέρα +15 (75-60) για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος τελικά επικράτησε με 77-64

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-25, 60-45, 77-64

Που κρίθηκε

Στα κακά ποσοστά των Τρικάλων και την εμφανή διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός, χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, έφτασε πολύ εύκολα στην 8η του νίκη στη φετινή Basket League, με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 7/28 (25%) στα τρίποντα.

Κανείς δεν υστέρησε, ο Καλάθης διακρίθηε! Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς χρησιμοποίησε συνολικά 11 παίκτες και όλοι τους βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Νικ Καλάθης όμως έκανε το κάτι παραπάνω ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 15 πόντους, 9 ριμπάουν, 8 ασίστ!