Στάση Γιάννης, τριπλ νταμπλ και 24-1!

2015-12-13T05:49:08+00:00 2015-12-13T06:19:40+00:00.

13/Dec/15 05:49

Οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμελλε να είναι η ομάδα που θα σταματήσει το σερί των φοβερών και τρομερών Γκόλντεν Στέιτ Ουόριος!

Οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμελλε να είναι η ομάδα που θα σταματήσει το σερί των φοβερών και τρομερών Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς! Οι πρωταθλητές πήγαν στο Μιλγουόκι με ρεκόρ 24-0 και έχασαν για πρώτη φορά την φετινή σεζόν από την ομάδα του Τζέισον Κιντ (108-95) που ήταν αποφασισμένη και όπως αποδείχτηκε στο παρκέ, είχε πολύ περισσότερη ενέργεια να ξοδέψει. Το Γκόλντεν Στέιτ αγνοούσε την ήττα από το τρίτο ματς της περσινής σειράς των τελικών με τους Κλίβελαντ Καβαλίερς! Αυτό το 28-0 σερί που “έσπασαν” οι Μπακς είναι το δεύτερο μεγαλύτερο σερί στην ιστορία του ΝΒΑ!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρήκε το κατάλληλο τάιμινγκ και για μια ακόμα φορά οργίασε σε ματς που αποτελούσε μεγάλη πρόκληση για αυτόν! Ο Greek Freak έκανε το πρώτο τριπλ νταμπλ της καριέρας του με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ! Οι πάρα πολλές εκπληκτικές άμυνες δεν αποτυπώνονται στα στατιστικά…

Εκπληκτικός και ο Γκρεγκ Μονρόε με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μέιο που έδωσε το σύνθημα στο ξεκίνημα του αγώνα με τα εύστοχα μακρινά του σουτ έβαλε 18 πόντους. Σούπερ στο δεύτερο ημίχρονο οι Τζαμπάρι Πάρκερ και Κάρτερ Ουίλιαμς, που τελείωσαν τον αγώνα με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Ουόριορς που βρέθηκαν σε κακή για τα δεδομένα τους μέρα εκτελεστικά (6/26 τρίποντα) ο Στεφ Κάρι είχε 28 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Ντέιμον Γκριν σκόραρε 24 με 11 ριμπάουντ.

Ήταν φανερό από την αρχή του αγώνα πως οι Μπακς είχαν περισσότερη ενέργεια από τους πρωταθλητές, που προερχόταν από παιχνίδι δύο παρατάσεων στη Βοστόνη και ολοκλήρωναν την περιοδεία τους στις εκτός έδρας αναμετρήσεις. Το Μιλγουόκι έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά (30-18), οι Ουόριορς αντέδρασαν (33-30), αλλά η ομάδα του Τζέισον Κιντ με όπλο την καλή άμυνα, κατάφερε να ελέγξει ξανά τον ρυθμό, να βρει πολλές λύσεις στην επίθεση και να προηγηθεί με 59-48 στο ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα το Γκόλντεν Στέιτ σούταρε με 2/13 από το τρίποντο, ενώ για τους Μπακς ο Μέιο είχε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Όσο για τον Γιάννη; Στο πρώτο ημίχρονο είχε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, παίζοντας σε πολλές κατοχές των Μπακς ως ποιντ γκαρντ! Στη τρίτη περίοδο ο Τζαμπάρι Πάρκερ ανέβασε στροφές στην επίθεση για το Μιλγουόκι και το ίδιο έκανε για τους Ουόριορς ο Στεφ Κάρι, που μαζί με τον Ντέιμον Γκριν έδωσαν σκορ στην ομάδα τους. Το τέταρτο φάουλ του Γκρεκ Μονρόε επηρέασε την ροή του αγώνα με τους πρωταθλητές να πλησιάζουν στο σκορ τα “ελάφια”, 80-77 μετά το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Μπακς μπήκαν πολύ δυνατά στην τελευταία περίοδο. Ο Μάικλ Κάρτερ Ουίλιαμς σκόραρε συνεχόμενους πόντους, ακολούθησαν πετυχημένα ποστ απ του Μονρόε, οι γηπεδούχοι έπαιζαν εξαιρετικά στην άμυνα και 7 λεπτά πριν το τέλος, το Μιλγουόκι πήγε στο +12 (91-79)! Αυτό ήταν! Το Γκόλτεν Στέιτ δεν είχε αντίδοτο για να αναχαιτίσει τον Μονρόε, οι παίκτες του Κιντ συνέχισαν με την ίδια ένταση ως το τέλος και στο τέλος δεν απειλήθηκαν καν, γράφοντας… ιστορία! Κι αυτό γιατί όλοι περίμεναν ποια ομάδα θα “σπάσει το σερί” των Ουόριορς και λίγοι περίμεναν πως αυτή τη… τιμή θα την έχουν οι Μπακς!