Γλίτωσε το έμφραγμα με ήρωα Φελντέιν!

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός πέτυχε μεγάλη ανατροπή και επικράτησε με 70-69 του εξαιρετικά ανταγωνιστικού ΠΑΟΚ. Καθοριστικός παίκτης για τους “πράσινους” ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν ο οποίος πέτυχε τους 7 τελευταίους πόντους των γηπεδούχων και απέτρεψε μία μεγάλη έκπληξη.

Η επιλογή του Σάσα Τζόρτζεβιτς να κάνει φάουλ ώστε να έχει τις τύχες της αναμέτρησης στα χέρια του αποδείχθηκε πολύ σωστή. Ο Βασιλειάδης αστόχησε σε μία από τις δύο κρίσιμες βολές, και έτσι ο κρίσιμος Φελντέιν έδωσε τη νίκη στην ομάδα του από τη γραμμή των βολών.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ιδιαίτερα εύστοχος παρουσιάστηκε έξω από τα 6.75 ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με 12-11 στο 4′ δια χειρός Τέπιτς. Στα επόμενα λεπτά οι άμυνες συνέχισαν να είναι αρκετά χαλαρές και ο Γκιστ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (20-18) στο 7′. To αρκετά παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 25-22 υπέρ των “πρασίνων”, με τον Δικέφαλο του Βορρά να σκοράρει αποκλειστικά με τρίποντα και βολές.

To καλάθι και φάουλ του Σχορτσανίτη στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε το παιχνίδι στα ίσια (25-25), όμως στο επόμενο διάστημα ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του. Με όπλο την πιεστική άμυνα έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (35-35, 15′), μετά από διαδοχικά τρίποντα του Καλάθη. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε και παλι έξω από τα 6.75, αφού ο Βασιλειάδης (3/7 τρίποντα) βοήθησε την ομάδα του να τρέξει σερί 12-4 και να μειώσει στο καλάθι (39-37), το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και προηγήθηκε με 43-41 (23′). Ο Τζέιμς γκιστ με εύστοχο τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (48-45, 26′) αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω. Με διαδοχικούς πόντους του Χάτσερ ανέτρεψαν την κατάσταση (52-49) και ο μπόμπερ Βασιλειάδης βοήθησε τον ΠΑΟΚ να “κλείσει” την περίοδο σε ρόλο οδηγού στο σκορ (57-52).

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη στροφή της αναμέτρησης οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου συνέχισαν να είναι πειθαρχημένοι σε άμυνα και επίθεση. Ο Δέδας με δύο σερί τρίποντα διαμόρφωσε το 63-58 στο 33′ και ο Κακαρούδης έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό (65-58), 6.13 για τη λήξη. Ο εντυπωσιακός μέχρι εκείνο το σημείο Καλάθης με μακρινό σουτ μείωσε σε (65-62) στο 36′, όμως ο Χάτσερ είχε και πάλι τη λύση για τους φιλοξενούμενους (68-62), 2.57 πριν το τέλος.

Φινάλε γεμάτο αγωνία!

Την αστοχία των δύο ομάδων στα επόμενα δύο λεπτά σταμάτησε ο Φελντέιν ο οποίος με επιθετικό ριμπάουντ και τρίποντο έφερε τους “πράσινους” σε απόσταση μίας κατοχής (68-66), με 1.04′ στο ρολόι. O Γκιστ με 0/2 βολές έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ενώ και ο Χάτσερ δεν κατάφερε να “καθαρίσει” τη νίκη για τον ΠΑΟΚ. Ο Φελντέιν παρουσιάστηκε ψύχραιμος και 17.8″ πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 68-68. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέλεξε να κάνει φάουλ αντί να παίξει άμυνα και ο Βασιλειάδης με 1/2 βολές έφερε τον Δικέφαλο μπροστά (69-68′), μόλις 16.3″ πριν το τέλος. Ο Φελντέιν αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Παππάς κέρδισε το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και ο Δομινικανός γκαρντ με 2/2 βολές έφερε τους “πράσινους” μπροστά 70-69, με 6.3″ στο ρολόι. Στην τελευταία και πιο κρίσιμη ο Γκιστ έκανε μία κομβική τάπα και ο Βασιλειάδης αστόχησε στο κρίσιμο σουτ. Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την ένατη και πιο δύσκολη νίκη του στο πρωτάθλημα με 70-69!

Που κρίθηκε

Ο Τζέιμς Φελντέιν μπορεί να ήταν άστοχος (3/15 σουτ), όμως το γεγονός πως πέτυχε τους εφτά τελευταίους πόντους για τον Παναθηναϊκό, τον κάνει αυτόματα τον παίκτη-κλειδί της αναμέτρησης. Συνολικά ο Δομινικανός γκαρντ είχε 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.