Αφεντικό στο… σπίτι του ο Παναθηναϊκός

2016-01-03T19:59:01+00:00 2016-01-03T21:10:47+00:00.

03/Jan/16 19:59

Σε ένα ντέρμπι βγαλμένο από τα παλιά η ΑΕΚ έφτασε στα όρια του στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε τη νίκη με 67-64.

Οι “πράσινοι” πήγαν ως… φιλοξενούμενοι στην έδρας τους και μολονότι τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην ΑΕΚ, κατάφεραν να κάνουν το 12-0 στη Basket League, έχοντας πρωτομάστορα τον Νικ Καλάθη (12π.,9ασ.), άξιο συμπαραστάτη του τον Φελντέιν (15π.) και παίκτη αποκάλυψη τον Γιώργο Παπαγιάννη (8π. με 4/4 διπ. σε 9 λεπτά). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς ήταν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και με ένα… ξέσπασμα στα μέσα της τελευταίας περιόδου πήραν τη νίκη. Συγκεκριμένα, βρέθηκαν από το -5 (54-49) στο +6 (60-66).

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά αγχωμένες στο παρκέ με αποτέλεσμα σε πολλά διαστήματα το παιχνίδι να είναι αρκετά άναρχο, με αβίαστα λάθη κι από τις δύο πλευρές. Η επιλογή του Παναθηναϊκού να πιέσει σε όλο το γήπεδο είχε αποτέλεσμα αλλά ότι “έχτιζε” στην άμυνα το… γκρέμιζε στην επίθεση. Όχι ότι η ΑΕΚ είχε καλύτερα ποσοστά αλλά μολονότι η “πράσινη” άμυνα τα πήγε εξαιρετικά στον περιορισμό του Μαυροκεφαλίδη, βρήκε λύσεις από αρκετούς παίκτες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο Γιάννης Καλαμπόκης, ο οποίος σημείωσε τους 5 από τους 7 πρώτους πόντους της “Ένωσης” στη δεύτερη περίοδο, επιτρέποντας της να βρεθεί στο +6 (29-23 στο 15’). Η απάντηση του “τριφυλλιού”, που είδε τον Ραντούλιτσα να φορτώνεται νωρίς (17’) με τρίτο φάουλ, ήταν άμεση. Με πρωτοστάτες τους Φελντέιν και Καλάθη, οι “πράσινοι” γύρισαν (34-35) το ματς.

Με τον Ραντούλιτσα “φορτωμένο” με φάουλ και τον Κούζμιτς σε κακή ημέρα, ο Τζόρτζεβιτς είδε τον Γκιστ να αποχωρεί κουτσαίνοντας στον πάγκο (για να επιστρέψει λίγο αργότερα). Κάπως έτσι ο Σέρβος επιστράτευσε τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος αποτέλεσε μεν αδυναμία στην άμυνα αλλά έδωσε πολύτιμους λύσεις στην επίθεση (6π. σε 6 λεπτά). Την ίδια ώρα, ο Μαυροκεφαλίδης άρχισε να βρίσκει ρυθμό και το ντέρμπι καλά κρατούσε…! Ο Γκιστ έδειχνε επηρεασμένος από το χτύπημα του κι ο Μαυροειδής εκμεταλλεύτηκε τα κενά του Παναθηναϊκού μέσα στο καλάθι. Με τέσσερις σερί πόντους, έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 54-49 (32’) αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με σερί 5-0.

Οι “πράσινοι” απέκτησαν το μομέντουμ του αγώνα, την ώρα που οι παίκτες του Ζντοβιτς είχαν “πλημμυριστεί” με άγχος. Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε επιμέρους 17-6 για να βρεθεί στο +6 (66-60) στο 38’, αλλά το απίστευτο τρίποντο του Σάκοτα έμοιαζε με φιλί της ζωής για τους “κιτρινόμαυρους”, οι οποίοι όμως ήταν άστοχοι στις τελευταίες προσπάθειες και δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς. Στην τελευταία φάση ο Κούπερ αστόχησε σε τρίποντο μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε βολή, το χρονόμετρο, όμως, είχε “κολλήσει”, με το σουτ να είναι εκπρόθεσμο.