Μπαμ και κάτω η βασίλισσα!

Με buzzer beater του εκπληκτικού Τζάστιν Ντόελμαν των 24 πόντων με 6/6 τρίποντα, η Μπαρτσελόνα κέρδισε 87-86 τη Ρεάλ στη Μαδρίτη στη λήξη!

Αλλη μια σφαλιάρα δέχθηκαν οι πρωταθλητές Ευρώπης χάνοντας για δεύτερη φορά σε διάστημα ενός μήνα από τους “αιώνιους εχθρούς” τους. Η Ρεάλ έδειχνε ότι έλεγχε πλήρως τον αγώνα προηγούμενη ακόμα και με 16 πόντους διαφορά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο. Πρωτεργάτης της ανατροπής ήταν ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο! Κορυφαίος των Καταλανών όμως, αναδείχθηκε ο Ντόλεμαν, ο οποίος είχε 24 πόντους με κορωνίδα όλων το νικητήριο καλάθι ακριβώς στη λήξη του αγώνα!

Πριν από ένα μήνα η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Ρεάλ στη Μαδρίτη για τι πρωτάθλημα και μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα της στο παιχνίδι του Top 16, όλοι πίστεψαν ότι θα ήταν… στο ίδιο έργο θεατές. Οι “μπλαουγκράνα” στο πρώτο τρίλεπτο πετούσαν φωτιές και με τον Ντόλεμαν να πετυχαίνει 6 πόντους προηγήθηκε με 0-8!

Η Ρεάλ όμως, αντέδρασε άμεσα και με 18-0 σερί μετέτρεψε το αρχικό 2-10 σε 20-10 (7′) υπέρ της σε διάρκεια μόλις ενός τετραλέπτου! Ο ρυθμός άλλαξε χάρη στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, αλλά και τους πόντους του Κάρολ. Το σοκ για τη Μπαρτσελόνα ήταν μεγάλο και όσο και αν προσπαθούσε δεν μπορούσε να επιστρέψει και να μειώσει στο σκορ. Ο Γκουστάβο Αγιόν κυριαρχούσε στις δυο ρακέτες, την ώρα που ο Τόμιτς δεν μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Ο Σέρτζιο Γιούλ μπήκε στην εξίσωση με δυο τρίποντα, παρότι προερχόταν από τραυματισμό και η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη μέχρι την τελευταία στιγμή. Αυτός ωστόσο, που ήταν ο πλέον καθοριστικός παίκτης για την εκτόξευση της διαφοράς στο +16 (48-32, 18′) ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε 13 πόντους με απόλυτη ευστοχία (2/2 2π., 3/3 3π.) και 4 ασίστ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η Ρεάλ δεν έτρεχε απεγνωσμένα στον αιφνιδιασμό, ακολουθώντας ένα ρυθμό που βόλευε θεωρητικά τη Μπαρτσελόνα. Ωστόσο, οι Καταλανοί δεν μπορούσαν να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι στον Τόμιτς, δεν έβρισκαν σταθερή απειλή για το καλάθι της Ρεάλ και η διαφορά έμενε σταθερά σε διωψήφια επίπεδα (52-40, 22′).

Ολα άλλαξαν μόλις πήρε μπροστά ο Στράτος Περπέρογλου! Ο Ελληνας φόργουορντ πήρε πολλές φάσεις πάνω του και πέτυχε 13 πόντους επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του streaky shooter. Επιθετικά ο Περπέρογλου ήταν εξαιρετικός αλλάζοντας τη ροή του αγώνα, αλλά το μυστικό του Τσάβι Πασκουάλ ήταν η πιεστική άμυνα στους περιφερειακούς της Ρεάλ, οι οποίοι έδειχναν τελείως μεταμορφωμένοι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Το ματς γύρισε για τα καλά με τη Μπαρτσελόνα φθάνει στο +4 (65-69, 32΄) όταν πια άρχισαν να ανεβαίνει ξανά επιθετικά ο Ντοέλμαν.

Ο αγώνας πια ήταν στα χέρια των “μπλαουγκράνα”, αλλά ο Κάρολ με εννιά συνεχόμενους πόντους έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Ρεάλ (76-75, 36′) δίνοντας στο παιχνίδι άγριο χαρακτήρα. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ αφυπνίστηκε ξανά επιθετικά, ο Αγιόν άρχισε να κυριαρχεί και πάλι στις δυο ρακέτες (85-80, 59” πριν τη λήξη) και η Μπαρτσελόνα έδειξε να υπολείπεται και πάλι σε επιθετικές λύσεις.

Αυτός που έδωσε και πάλι τη λύση ήταν ο εκπληκτικός Τζάστιν Ντόλεμαν που έφθασε τους 22 πόντους με 6/6 τρίποντα μειώνοντας σε 85-83! Στην επόμενη φάση ο Κάρολ αστόχησε, ο Ρίμπας είχε 2/2 βολές στα 9” για την ισοφάριση 85-85! Ο Ρέγες είχε 1/2 βολές και ο Ντόελμαν έβαλε τη σφραγίδα του στο ματς ευστοχώντας στο μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς!