Μεταμορφώνεται και τρομάζει ο Παναθηναϊκός!

2016-02-21T18:51:40+00:00 2016-02-21T19:00:23+00:00.

21/Feb/16 18:51

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός για τρία δεκάλεπτα και με μεγάλη ενέργεια τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα πήρε μία πολύ εύκολη νίκη με 90-67 στην έδρα του ΠΑΟΚ! Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο εντυπωσιακός Έλιοτ Ουίλαιμς…

Οι “πράσινοι” βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα και σούταραν με συνολικά 12 στα 26 τρίποντα (46%), με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να έχει 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ. Είναι εμφανές πως ο Αμερικάνος παίκτης δίνει σημαντικές βοήθειες με το… καλημέρα. Μοναδικό μελανό σημείο τα πολλά λάθη (20), τα περισσότερα εκ των οποίων ήρθαν όταν το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί.

Ο Δικέφαλος περνάει μία πολύ κακή περίοδο αφού ο Σούλης Μαρκόπουλος αδυνατεί να βρει λύσεις στις απουσίες των Σχορτσιανίτη και Βασιλειάδη.

Εξέλιξη του αγώνα

Παρά τις σημαντικές απουσίες, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί προσωρινά με 9-6 στο 5′ απειλώντας κατά κύριο λόγο μέσα από το ζωγραφιστό. O Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε άμεσα με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να αποδεικνύει το πλούσιο επιθετικό του ταλέντο. Ο Αμερικάνος πέτυχε 7 γρήγορους πόντους και έβαλε τους “πράσινους” σε ρόλο οδηγού (20-15, 8′), με το εξαιρετικά παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται τελικά στο 30-19.

Η εκπληκτική εμφάνιση των “πρασίνων” συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά αφού οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι. Τα διαδοχικά τρίποντα των Διαμαντίδη και Χέινς ανέβασαν τη διαφορά στο +20 (41-21, 13′), με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με το… εξωπραγματικό 8 στα 11 από την περιφέρεια. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να σταματήσει τον ρυθμό των αντιπάλων του αλλά τα κακά ποσοστά και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (19 έναντι 7) δεν του το επέτρεψαν. Ο Σούλης Μαρκόπουλος έβλεπε τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς (57-29, 18′) και την ομάδα του να δέχεται το ένα καλάθι μετά το άλλο. Το καταστροφικό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 61-32 και τον τελικό νικητή να έχει κριθεί ήδη.

Είναι εμφανές πως οι μεταγραφές των Χέινς και Ουίλιαμς έχουν μεταμορφώσει προς το καλύτερο τον Παναθηναϊκό. Οι δύο Αμερικάνοι δίνουν σπουδαίες επιθετικές λύσεις ενώ την ίδια στιγμή επιτρέπουν στους συμπαίκτες τους να δώσουν το 100% χωρίς να έχουν στο μυαλό τους την εξοικονόμηση ενέργειας ή την προστασία από τα φάουλ. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς αλλάζει συνεχώς τους παίκτες στα γκαρντ με αποτέλεσμα να τους κρατάει “φρέσκους”, ενώ μπορεί να δοκιμάσει και διαφορετικά σχήματα.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ έδειξε να ανακάμπτει και μετά από σερί 6-0 δια χειρός Χάτσερ πλησίασε σε 61-38 στο 22′. Η συνέχεια ωστόσο ήταν για ακόμα μία φορά απογοητευτική αφού ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα, ανάγκασε τον Δικέφαλο να υποπέσει σε πολλά λάθη και αύξησε εκ νέου τη διαφορά στο +32 (70-38, 25′). Με το άγχος να έχει φύγει εντελώς, η είσοδος του Παπαγιάννη στο παρκέ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προσφέρουν ορισμένες πολύ θεαματικές φάσεις. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο πολύ άνετο 78-46 και τους “πράσινους” να συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν έξω από τα 6.75 (10/20 τρίποντα).

Η διαδικαστικού χαρακτήρα τελευταία περίοδος κύλησε σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν θέλησε να πιέσει. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς πέρασε μαζί στο παρκέ τους Μποχωρίδη και Λούντζη, ενώ διατήρησε εντός πεντάδας και τον Έλιοτ Ουίλιαμς με σκοπό να προσαρμοστεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Ο Αμερικάνος με απίθανο καλάθι διαμόρφωσε το 83-51 (33′) και λίγα λεπτά αργότερα ο Μποχωρίδης τον μιμήθηκε (85-55, 35′). Το επί μέρους σκορ 10-3 στα επόμενα λεπτά βοήθησε τον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 88-65 (38′), με τον Μιχάλη Λούντζη να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους και να διαμορφώνει το τελικό 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 32-61, 46-78, 67-90