Αυτοκρατορική… ανατροπή ο Άρης!

2016-02-28T19:09:14+00:00 2016-02-28T19:33:48+00:00.

28/Feb/16 19:09

Ο Άρης μπήκε στην τέταρτη περίοδο, όντας στο -10 αλλά τελικά λύγισε 77-76 την ΑΕΚ κι απέκτησε το πλεονέκτημα για την τρίτη θέση της Basket League.

Ο Άρης μπήκε στην τέταρτη περίοδο, όντας στο -10 αλλά τελικά λύγισε 77-76 την ΑΕΚ κι απέκτησε το πλεονέκτημα για την τρίτη θέση της Basket League. “Φωνάζουν” για φάουλ πάνω στον Καλαμπόκη στην τελευταία φάση οι φιλοξενούμενοι.

Οι “κίτρινοι” φαίνεται ότι έχουν πάρει τον… αέρα της “Ένωσης” καθώς νίκησαν για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα και τρίτη στις ισάριθμες φετινές αναμετρήσεις τους (σ.σ. είχαν νικήσει και στο Κύπελλο).

Μολονότι, οι Αμερικανοί του αντιμετώπισαν από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ, ο Άρης είχε έναν Πελεκάνο βγαλμένο από τα… παλιά κι έναν Κοέν που δήλωσε παρών στα κρίσιμα. Κάπως έτσι στην τέταρτη περίοδο επέστρεψε από το 50-60 και πήρε μια μεγάλη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν στο 11′ τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με δύο τεχνικές ποινές, οι οποίες έπεσαν “βροχή” στο πρώτο ημίχρονο. Έδειξε, πάντως, να ελέγχει τον αγώνα αλλά σε ακόμα ένα ματς έχασε τη διαφορά ενώ στην τελευταία φάση δεν έγινε ορθολογική επίθεση.

Ο Γκριν ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε κι ο Καλαμπόκης που πήρε το επιθετικό δεν μπόρεσε να σουτάρει υπό πίεση. Ο έμπειρος γκαρντ, όπως κι όλα τα μέλη του πάγκου της “Ένωσης” διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά (10-4 στο 5′) αλλά οι δύο τεχνικές ποινές που χρέωσαν οι διαιτητές στα πρώτα 8,5 λεπτά (σε Ζντοβτς και Καλαμπόκη) επέτρεψε στον Άρη να ανατρέψει την κατάσταση και να περάσει μπροστά με 16-12 (9′)

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ήταν ψύχραιμοι κι απάντησαν με σερί 9-0 (16-21), αλλά κάπου εκεί το παιχνίδι πήγε να τιναχτεί στον αέρα! Ο Μαυροκεφαλίδης χρεώθηκε με τεχνική ποινή για floping, για να ακολουθήσει ένταση ανάμεσα σε Ουάιτ και Παπαντωνίου.

Η ένταση γενικεύτηκε με τον Αμερικανό του Άρη να χρεώνεται με αντιαθλητικό και τον Μαυροκεφαλίδη με δεύτερη τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα να αποβληθεί. Κάπως έτσι η ΑΕΚ έχασε τον καλύτερο της παίκτη από το 11′. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα, με τον Ουότερς να χρεώνεται κι αυτός με τεχνική ποινή, δείγμα του ότι οι παίκτες του Άρη έχασαν την ψυχραιμία τους με όσα συνέβησαν.

Ο Μιλόσεβιτς έδωσε λύσεις στην “Ένωση”, η οποία είχε σε καλή μέρα και τον Γκριν. Η εξαιρετική άμυνα (είχε 7 κλεψίματα στο πρώτο μέρος) σε συνδυασμό με τα 4/8 τρίποντα, έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Ζντοβτς να ξεφύγει με 38-27 στο 16′.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης κράτησε άποντη την ΑΕΚ για σχεδόν τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο αλλά κι ο ίδιος σημείωσε μόλις 4 πόντους, μειώνοντας σε 41-47. Οι “κιτρινόμαυροι” έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα, βρήκαν λύσεις έξω από τα 6μ75 και με καλάθι του Μπράουν ξέφυγαν με 58-47 (28′).

Σαν να μην έφταναν τα άλλα προβλήματα για τον Άρη ο Πρίφτης είδε τον Ουάιτ να αποβάλλεται με 5ο φάουλ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Πελεκάνος, όμως, ήταν εξαιρετικός, όπως κι ο Κοέν που με δύο τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδωσε ώθηση στους “κίτρινους”, οι οποίοι κράτησαν την ΑΕΚ στους 4 πόντους και πέρασαν μπροστά με 66-64.

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το μομέντουμ και με τους “παροπλισμένους” λόγω φάουλ Χάγκινς και ΜακΝιλ να συνεισφέρουν προηγήθηκαν 75-70 (1’34” για το φινάλε). Η “Ένωση” αντέδρασε και με καλάθι του Μπράουν ισοφάρισε σε 76-76, 18.6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο Μιλόσεβιτς έκανε εσκεμμένα φάουλ πάνω στον Χάγκινς, ο οποίος είχε 1/2 βολές που έκρινε τελικά και τον νικητή καθώς στην τελευταία επίθεση η ΑΕΚ δεν σκόραρε. Ο Γκριν ήταν άστοχος στο τρίποντο, ενώ ο Καλαμπόκης που μάζεψε το επιθετικό δεν μπόρεσε να σουτάρει υπό πίεση, με τον πάγκο των φιλοξενούμενων να “φωνάζει” για φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76.