“Βασιλιάς” Νοτσιόνι στο Κάουνας!

2016-03-11T21:38:29+00:00 2016-03-11T22:43:02+00:00.

11/Mar/16 21:38

Η Ζαλγκίρις πήγε να βάλει δύσκολα στη Ρεάλ, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστική τον Αντρές Νοτσιόνι (22π. με 6/6τρ.) έφυγε με τη νίκη (90-75) από το Κάουνας κι έκανε βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ.

Η Ζαλγκίρις πήγε να βάλει δύσκολα στη Ρεάλ, η οποία, όμως, με μεγάλο πρωταγωνιστική τον Αντρές Νοτσιόνι (22π. με 6/6τρ.) έφυγε με τη νίκη (90-75) από το Κάουνας κι έκανε βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ.

Οι Μαδριλένοι πέτυχαν την 7η νίκη τους σε 8 επισκέψεις στην έδρα της Ζαλγκίρις, κόντρα στην οποία έχει ρεκόρ 11-1 από το 2013. Μάλιστα, η φετινή σεζόν είναι η τέταρτη συνεχόμενη φορά που τα λένε στο Top 16.

Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στην ποιότητα και τις περισσότερες λύσεις τους και πήραν μια… επαγγελματική νίκη με τους Αντρές Νοτσιόνι (22π. με 6/6τρ.) και Αουγκούστο Λίμα (7π. με 3/3διπ.) να “καθαρίζουν” στην τελευταία περίοδο. Οι δυο τους σημείωσαν τους 21 από τους 28 της ομάδας τους.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση κι ενδεχομένως να διεκδικούσαν τη νίκη μέχρι το φινάλε αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι έξω από τα 6μ75 (2/17τρ.). Ο Γιανκούνας ήταν εντυπωσιακός αλλά δεν είχε συμπαραστάτες καθώς ο Ίαν Βουγιούκας, μολονότι ήταν καλός, περιορίστηκε από τα φάουλ που έκανε νωρίς.

Η ενέργεια που έβγαλε η Ζαλγκίρις στο παρκέ δημιούργησε προβλήματα στους παίκτες του Λάσο που βρέθηκαν να κυνηγούν από νωρίς (13-9 στο 5′). Αν μάλιστα δεν ήταν κι ο Κέι Σι Ρίβερς, ίσως τα πράγματα να ήταν χειρότερα για τη “βασίλισσα”.

Ο Αμερικανός φόργουορντ κράτησε όρθια την ομάδα του καθώς σημείωσε 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο, όπου η Ζαλγκίρις βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +7 (37-30 στο 17′). Οι Μαδριλένοι με τρίποντο του Γιουλ σε νεκρό χρόνο στο φινάλε του πρώτου μέρους, μείωσαν στο καλάθι (41-39)

Η Ρεάλ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σαφή διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό της και ισοφάρισε σε 45-45 (22′), την ώρα που ο Ίαν Βουγιούκας χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ του. Μετά από ορισμένες χαμένες ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 55-51 (27′).

Το μομέντουμ ήταν πλέον με το μέρος της Ρεάλ, η οποία με τρίποντα των Ροντρίγκεθ και Νοτσιόνι ξέφυγε με 62-53 στο 29′. Ο παροπλισμένος ελέω φάουλ Βουγιούκας με πέντε μαζεμένους πόντους έδωσε “ανάσες” στη Ζαλγκίρις, η οποία μείωσε σε 60-64 (32′) αλλά το τρίποντο του Νοτσιόνι της έκοψε τη φόρα.

Οι παίκτες του Λάσο ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (62-72 στο 35′), καθώς βρήκαν λύσεις με… λατινοαμερικάνικο χρώμα. Συγκεκριμένα, οι Λίμα και Νοτσιόνι πέτυχαν καθοριστικούς πόντους και “καθάρισαν” για τη Ρεάλ.