Δεν κατάφερε την ανατροπή ο Παναθηναϊκός!

2016-03-11T23:18:22+00:00 2016-03-11T23:22:58+00:00.

11/Mar/16 23:18

O Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε μία σπουδαία ανατροπή την οποία όμως δεν ολοκλήρωσε ποτέ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 69-67 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα! Πλέον, οι Σέρβοι αποκτούν καθαρό προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας…

O Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε μία σπουδαία ανατροπή την οποία όμως δεν ολοκλήρωσε ποτέ με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 69-67 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα! Πλέον, οι Σέρβοι αποκτούν καθαρό προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τις αγωνιστικές που ακολουθούν να είναι ιδιαίτερα κρίσιμες.

Ο Έλιοτ Ουίλιαμς (17π) προσπάθησε… μόνος του να γυρίσει το παιχνίδι, όμως η ολιγωρία και κάποιες λάθος επιλογές στο τέλος δεν επέτρεψαν στους “πράσινους” να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, ξεχώρισαν οι Μίλερ (16π) και Κίνσεϊ (19π), με τον τελευταίο να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια στην τρίτη και καθοριστική περίοδο της αναμέτρησης. Μαγική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι 20000 Σέρβοι οπαδοί που ώθησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Τα πολλά λάθη και οι κακές επιλογές ήταν τα κυριότερα χαρακτηριστικά των πρώτων λεπτών της αναμέτρησης, με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να ισοφαρίζει σε 6-6 στο 5′. Η είσοδος του Σέρβου σέντερ στο παρκέ άλλαξε επί της ουσίας ολόκληρη την εικόνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος με όπλο κυρίως την άμυνα του ξέφυγε ακόμα και με 12-6 (7′). Το σκορ έμεινε αρκετά χαμηλά, με τον Ερυθρό Αστέρα να δυσκολεύεται χαρακτηριστικά να βρει το δρομο προς το καλάθι και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-10.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Δημήτρη Διαμαντίδη που πάτησε παρκέ μετά από εφτά λεπτά παιχνιδιού σημειώνοντας την 271η Ευρωπαϊκή συμμετοχή του με τα “πράσινα” ξεπερνώντας τον Φραγκίσκο Αλβέρτη!

Παρά τα… τραγικά ποσοστά έξω από τα 6.75 (0/9 τρίποντα), ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα (22-16) το οποίο θα μπορούσε να ήταν ακόμα μεγαλύτερο αν είχε περιορίσει τα πολλά χαμένα ριμπάουντ. Τα φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν οι ψηλοί της ελληνικής ομάδα και κυρίως τα τρία του Ραντούλιτσα, είχαν ως αποτέλεσμα την είσοδο του Βινς Χάντερ στο παρκέ και ο τελευταίος έδωσε πολύτιμες βοήθειες με το… καλημέρα (31-24, 18′). Ο Ερυθρός Αστέρας πήγε τελικά στα αποδυτήρια μάλλον ικανοποιημένος αφού οι ελεύθερες βολές από τα… εύκολα φάουλ του Παναθηναϊκού του έδωσαν την ευκαιρία να πλησιάσει σε 31-28.

H ανοδική πορεία των Σέρβων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο αφού το γρήγορο 8-1 σερί τους έδωσε την ευκαιρία να περάσουν μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ με 36-32 (23′). Ήταν εμφανές πως ο Ερυθρός Αστέρας είχε βρει πλέον ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται συνεχώς, πρώτα στο 41-35 (25′) και στη συνέχεια στο 47-38 (28′), με κύριο εκφραστή τον Κίνσεϊ. Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει λύση στις αμυντικές του αδυναμίες και παρά το τάιμ άουτ του Τζόρτζεβιτς ο ρυθμός δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (51-40).

Το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν τρέξει επί μέρους σκορ 25-11 έχοντας παρουσιαστεί μεταμορφωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα λεπτά. Δεν υπέπεσαν σε λάθη, έκαναν σωστές επιλογές και εξασφάλισαν σημαντικό προβάδισμα νίκης (53-42).

Στην τελική “ευθεία” της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά, με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να ηγείται την αντεπίθεσης η οποία έφερε τους “πράσινους” στο -3 (55-52, 33′). Ο Αμερικάνος γκαρντ ήταν πραγματικά ασταμάτητος και με συνεχόμενα πολύ δύσκολα εκτός ισορροπίας καλάθια έφερε το παιχνίδι μετά από ώρα στα ίσια (55-55). Με 4.47′ να απομένουν και κάθε κατοχή να είναι ιδιαίτερα κρίσιμη, ο Μίλερ ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα ξανά στον Ερυθρό Αστέρα (57-55), για να πάρει τη σκυτάλη στο σκορ ο Κίνσεϊ και να δώσει αέρα +4 (59-55).

Ο Παναθηναϊκός παράμεινε ψύχραιμος και μείωσε σε 59-57 χάρη σε φόλοου κάρφωμα του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ωστόσο έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει ή να προσπεράσει εξαιτίας ενός ελεύθερου άστοχου σουτ του Γκιστ και ενός λάθους. Στην επιστροφή των ομάδων από το τάιμ άουτ του Τζόρτζεβιτς, ο Γκιστ αστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο από τη γωνία και ο Κίνσεϊ τιμώρησε τις πολλές χαμένες ευκαιρίες διαμορφώνοντας το 63-57, μόλις 1.21′ πριν τη λήξη. Η μία εύστοχη βολή του Τσίρμπες έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα (64-57). όμως το καλάθι και φάουλ του Ραντούλιτσα αναπτέρωσε τις ελπίδες (64-60), με 42″ στο ρολόι.

Ο Έλιοτ Ουίλιαμς ήταν για ακόμα μία φορά εκεί και με κομβικό κλέψιμο και τρίποντο έφερε τον Παναθηναϊκό στον πόντο (64-63), για να απαντήσει ο Ντάνγκουμπιτς με 2/2 εύστοχες βολές (66-63), μόλις 26″ πριν τη λήξη. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να κλέψουν αντί να κάνουν άμεσα φάουλ, ωστόσο η φάση δεν κύλησε όπως έπρεπε και τελικά ο Μίλερ κάρφωσε και πήρε και το φάουλ 69-64 δίνοντας ουσιαστικά τέλος. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν να μειώσει σε 69-67 χάρη σε τρίποντο του Πάβλοβιτς με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67