Απέδρασε από το… θρίλερ

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Σε ένα ντέρμπι από τα παλιά ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από το ΟΑΚΑ λυγίζοντας την ΑΕΚ στη δεύτερη παράταση με 100-93 (77-77κ.α., 87-87α’ παρ.).

Σε μια περίοδο που η εικόνα του δεν είναι η καλύτερη, οι “ερυθρόλευκοι” μπόρεσαν να αποφύγουν το στραβοπάτημα κόντρα σε μια άκρως ανταγωνιστική “Ένωση” που θα μπορούσε να ήταν εκείνη η νικήτρια. Για να πανηγυρίσει άλλωστε η ομάδα του Πειραιά την 20η διαδοχική νίκη επί των “κιτρινόμαυρων” χρειάστηκε να φτάσουν στα όρια τους.

Οι Σπανούλης και Όντομ αστόχησαν στο φινάλε του τέταρτου δεκαλέπτου, το ίδιο αποτέλεσμα είχε και το τρίποντο του Χέρστον στο τέλος της πρώτης παράτασης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, πάντως, ήταν ο κορυφαίος (26π.) ενώ σε παίκτη “κλειδί” εξελίχθηκε ο Μάντζαρης με τα δύο τρίποντα που σημείωσε στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο κόσμος όπως αναμενόταν έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ, η οποία με τον Χέρστον να ξεκινάει με 2/2 τρίποντα προηγήθηκε με 10-5, ωστόσο ο Ολυμπιακός έμεινε ψύχραιμος. Μολονότι, ο Σπανούλης αντιμετώπισε πρόβλημα με την άμυνα του Παπαντωνίου κι ο Μιλουτίνοφ φορτώθηκε νωρίς με φάουλ, οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν με υπομονή και ισοφάρισαν (10-10), με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουόρικ, πριν περάσουν για πρώτη φορά μπροστά (13-12 στο 6′).

Με πέντε μαζεμένους πόντους του Σπανούλη, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 21-16 (7′), ωστόσο η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από τον Κατσίβελη και ανέτρεψε την κατάσταση (25-25). Κι ο Ολυμπιακός, όμως, πήρε βοήθειες από περιφερειακό που ήρθε από τον πάγκο, τον Όντομ που συνέβαλε στα καλά ποσοστά έξω από τα 6μ75 (4/6τρ.).

Με τον Κατσίβελη να εξελίσσεται σε παίκτη αποκάλυψη (3/3 τρίποντα!), η ΑΕΚ ξέφυγε με 33-29 (15′). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με πίεση σε όλο το γήπεδο που δημιούργησε πρόβλημα στην “Ένωση”, η οποία, όμως, εκμεταλλεύτηκε τις βολές (16/18) και τα (8) επιθετικά ριμπάουντ.

Με τρίποντο του Μπράουν η διαφορά έφτασε στο +5 (42-37) και με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 45-39, με νέο σουτ έξω από τα 6μ75. Τα επιθετικά ριμπάουντ πλήγωσαν τους “ερυθρόλευκους” σε πολύ μεγάλο βαθμό και παράλληλα επέτρεψαν στην ΑΕΚ να πηγαίνει στις βολές από το 4ο λεπτό της τρίτης περιόδου. Παπαπέτρου και Πρίντεζης έδωσαν λύσεις μέχρι να αναλάβει δράση ο Σπανούλης, ο οποίος με δύο σερί καλάθια έκανε το 55-58 (28′).

Η άμυνα της ΑΕΚ ένιωσε και τον Ουόρικ που έδωσε λύσεις στους φιλοξενούμενους αλλά οι παίκτες του Ζντοβτς εκμεταλλεύτηκαν των βολών και δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν. Μάλιστα, με τον Μαυροειδή να συνεχίζει να πληγώνει τον “ερυθρόλευκη” άμυνα, οι “κιτρινόμαυροι” πέρασαν μπροστά (68-66) αλλά η πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού έκανε και πάλι την δουλειά της.

Η ΑΕΚ υπέπεσε σε εύκολα λάθη κι έδειξε να “κολλάει” στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Σφαιρόπουλου με σερί 9-0 να ξεφύγουν με 75-68 (36′). Είναι χαρακτηριστικό ότι η ΑΕΚ έμεινε δίχως πόντο για περίπου 4 λεπτά, αλλά ένα μίνι ξέσπασμα την έφερε στο -2 (74-76 στο 38′).

Ο Χάκετ είχε 1/2 βολές, για να ακολουθήσει ένα μεγάλο τρίποντο του Μπράουν, ο οποίος ισοφάρισε σε 77-77, 28.9” πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός είχε δύο ευκαιρίες, με τον Σπανούλη (το τρίποντο του μπήκε και βγήκε) και τον Όντομ που πήρε το επιθετικό, να πάρει το ματς αλλά κι οι δύο ήταν άστοχοι και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο του Μπράουν, ο οποίος πέτυχε και το 84-80 (42′). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τη γραμμή των βολών αλλά ο Μαυροκεφαλίδης με σουτ έξω από τα 6μ75 έκανε το 87-83, 1’21” πριν το τέλος.

Ο Ολυμπιακός, όμως, επέστρεψε και με δύο βολές του Σπανούλη ισοφάρισε σε 87-87, 9.7” πριν το φινάλε κι ενώ νωρίτερα ο Παπαντωνίου είχε 0/2. Ο Χέρστον αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος και… δεύτερη παράταση. Εκεί η ΑΕΚ έχασε τον Μπράουν (χτύπησε στον δεξιό αστράγαλο), ενώ ο Ολυμπιακός είδε τον Μάντζαρη να σημειώνει τα δύο του πρώτα τρίποντα, πριν ο Χάντερ κάνει το 91-96 (57.4” πριν το τέλος). Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε παράβαση 5” και κάπου εκεί όλα τελείωσαν καθώς οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77, 87-87, 93-100.