Με όπλο την επίθεση του ο Παναθηναϊκός

2016-03-14T20:02:10+00:00 2016-03-14T20:17:04+00:00.

14/Mar/16 20:02

Χωρίς να καταφέρει να εντυπωσιάσει με την απόδοση του, ο Παναθηναϊκός συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην Basket League επικρατώντας με 98-81 στην έδρα των ανταγωνιστικών Τρικάλων. Θετικό ντεμπούτο για τον Βινς Χάντερ…

Κορυφαίος παίκτης για λογαριασμό των “πρασίνων” ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς (19π, 3ρ, 3ασ, 4κλ.) με τον Χάντερ να πετυχαίνει 10 πόντους και να μαζεύει 7 ριμπάουντ στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν με την απόδοση τους σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, με τα 18 συνολικά λάθη να θεωρούνται πολύ μεγάλος αριθμός.

Για λογαριασμό των Τρικάλων, ο Οβιέ Σόκο ήταν για ακόμα μία αγωνιστική εντυπωσιακός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, με τον Μπράντον Μπράουντ (20π, 8ρ) να δίνει σημαντικές βοήθειες.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στα οποία τα Τρίκαλα ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-2, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση και άρχισε να επιβάλλει το παιχνίδι του. Τα διαδοχικά τρίποντα των Καλάθη και Γιάνκοβιτς έδωσαν προβάδισμα με +7 (15-8) στους “πράσινους”, πριν οι Χέινς και Χαραλαμπόπουλος σκοράρουν με τον ίδιο τρόπο για το 27-17. Το ιδιαίτερα παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 31-21 και τα πράγματα να έχουν αρχίσει ήδη να ξεκαθαρίζουν.

Το επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά αφού οι άμυνες απουσίαζαν και η διαφορά διατηρήθηκε αρκετά εύκολα σε διψήφια επίπεδα (38-27). O θετικότατος Παπαγιάννης πρόσφερε σημαντικές βοήθειες κοντά στο καλάθι και έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής τιμή της (45-31, 15′), όμως η μείωση του σκορ από τα Τρίκαλα (50-41, 18′) ανάγκασε τον ιδιαίτερα εκνευρισμένο Τζόρτζεβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία το προβάδισμα με 55-43 παρά τα πολλά αμυντικά του κενά.

Με ανάμεικτα συναισθήματα ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό για τους παίκτες του “τριφυλλιού” αφού παρά το +12 και το εξαιρετικό 7/13 (53%) έξω από τη γραμμή του τριπόντου, υπέπεσαν σε συνολικά 9 λάθη και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν 43 πόντους. Τα Τρίκαλα με τη σειρά τους, έκαναν και αυτά πολλά λάθη (12) όμως έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και χάρισαν πολλές θεαματικές φάσεις με τους Σόκο και Μπράουν να πρωταγωνιστούν.

Ο γρήγορος ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου και η υψηλή παραγωγικότητα δεν διατηρήθηκε και στη συνέχεια αφού τα πολλά φάουλ και κάποια νεύρα δεν το επέτρεψαν. Αυτός που κατάφερε να διακριθεί ήταν ο Τζέιμς Γκιστ ο οποίος μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο χαρίζοντας στους “πράσινους” το μεγαλύτερο τους προβάδισμα (63-47). Από αυτό το σημείο και έπειτα τα Τρίκαλα έχασαν εντελώς την επαφή τους στο σκορ με τον την άμυνα των φιλοξενούμενων να βελτιώνεται και τον εξαιρετικό Χέινς να διαμορφώνει το 60-79.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αγνώριστος και ο έξαλλος Τζόρτζεβιτς κάλεσε άμεσα ακόμα ένα τάιμ άουτ βλέποντας την ομάδα του να δέχεται σερί 9-0 μέσα σε μόλις δύο λεπτά (79-69). Η συγκεκριμένη κίνηση δεν βοήθησε, με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο (17) και τα Τρίκαλα να μειώνουν μετά από πολύ ώρα σε 81-73. Τέλος στο αρνητικό σερί έβαλε ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς, πριν ο θετικότατος Χάντερ καρφώσει εντυπωσιακά και επαναφέρει την τάξη (86-73), 5.24′ πριν το τέλος.

Με τον τελικό νικητή να έχει πλέον κριθεί, οι παίκτες των δύο ομάδων προσέφεραν αρκετές θεαματικές φάσεις με τους Σόκο και Χάντερ να πρωταγωνιστούν στις περισσότερες από αυτές. Τα εκατέρωθεν καλάθια των Σόκο και Γκιστ διαμόρφωσαν το 94-81 και στην τελευταία κατοχή ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να μην ολοκληρώσει την επίθεση με αποτέλεσμα να μην φτάσει τους 100 πόντους. Παρά το γεγονός πως οι “πράσινοι” δεν ενθουσίασαν με την απόδοση τους πήραν τη νίκη με 98-81 και περιμένουν ένα στραβοπάτημα του Ολυμπιακού για να βρεθούν στην πρώτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 43-55, 60-79, 81-98