2016-03-18T23:32:58+00:00 2016-03-19T00:31:51+00:00.

Lefteris Moutis

18/Mar/16 23:32

Του Λευτέρη Μούτη / moutis@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα με 74-59 επί της Ζαλγκίρις και θέλει τρεις ακόμα νίκες για να ανοίξει ο δρόμος για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Στο πιο εύκολα θεωρητικά παιχνίδι τους στον όμιλο του “θανάτου” στο Top 16, οι Πειραιώτες κέρδισαν εύκολα τους Λιθουανούς χωρίς να πιεστούν ιδιαιτέρως και με κορυφαίους τους Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου πήρε την πρώτη από τις τέσσερις νίκες που χρειαζόταν για να προκριθεί στα πλέι οφ.

Το ματς με τη Ζαλγκίρις δυσκόλεψε τους “ερυθρολεύκους” μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όσο χρειάστηκε δηλαδή για να αποδιοργανώσει την άμυνα ζώνης του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, να βρει ρυθμό επιθετικά και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας.

Ο Ολυμπιακός θέλησε από τα πρώτα λεπτά να εκμεταλλευτεί τον “καυτό” το τελευταίο διάστημα Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος τροφοδοτήθηκε σταθερά κοντά στο καλάθι στο ξεκίνημα του αγώνα. Ωστόσο, δεν ήταν ο μοναδικός παίκτης που απειλούσε επιθετικά τους Λιθουανούς. Ο Νίκολα Μιουτίνοφ βρήκε αρκετές φάσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ ή ασίστ του Σπανούλη, ο οποίος ήταν πολύ καλός και εκτελεστικά βρίσκοντας αρκετούς διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι τρεις τους οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο 14-8 (7′) και έδειχναν ότι δεν θα αντιμετώπιζαν προβλήματα απέναντι στη Ζαλγκίρις που ήταν αρκετά ευάλωτη αμυντικά με τον Βουγιούκα στη θέση του σέντερ. Παράλληλα, οι Λιθουανοί είχαν μόλις 1/8 δίποντα μέχρι εκείνο το σημείο.

Ωστόσο, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αποφάσισε να αλλάξει τακτική στην άμυνα εφαρμόζοντας άμυνα ζώνης. Ο Ολυμπιακός κατέβασε ρυθμό, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-15, 10′) και παρά το ξέσπασμα των Χάκετ και Στρόμπερι (21-15, 12′), δεν μπορούσε να ξεφύγει. Οι Πειραιώτες ήταν κακοί εκτελεστικά και με 8/26 σουτ συνολικά έδειχναν εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Σάρας.

Οι Πειραιώτες πέτυχαν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς σε διάστημα πέντε λεπτών (μέχρι το 18′), αλλά χάρη στα πολλά φάουλ που σφύριζαν οι διαιτητές και στις δυο πλευρές του παρκέ, έμειναν στην πρωτοπορία του σκορ (30-26, 16′).

Αμυντικά όμως, οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν ό,τι χρειαζόταν ώστε να βγουν εκτός ρυθμού οι Λιθουανοί. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλος έκλεισαν αποτελεσματικά τη ρακέτα τους (δέχθηκαν μόλις 2/6 σουτ από το “ζωγραφιστό” στο πρώτο ημίχρονο) και φρόντισαν ώστε να μην πληγωθούν με μακρινά σουτ.

Η Ζαλγκίρις σκόραρε μόνο με βολές και ο Ολυμπιακός έψαχνε πόντους στο ανοικτό γήπεδο για να βρει ρυθμό και να ξεφύγει στο σκορ. Αυτός που τράβηξε το… κάρο από τη λάσπη ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος με 9 πόντους σε διάστημα τριών λεπτών στο τέλος της δεύτερης περιόδου ώθησε τον Ολυμπιακό για το +9 (39-30) του ημιχρόνου.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους Πειραιώτες, καθώς ο Σπανούλης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο κεφάτος, ο Πρίντεζης συνέχισε να πυροβολεί από κοντινή και μακρινή απόσταση και ο Μιλουτίνοφ πραγματοποίησε την κορυφαία ίσως επιθετική του βραδιά στην Ευρωλίγκα.

Ο Σέρβος σέντερ τελείωσε αρκετές φάσεις, πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και κυριάρχησε στις δυο ρακέτες δίνοντας ανάσες ξεκούρασης στον επιβαρυμένο το τελευταίο διάστημα Οθέλο Χάντερ. Με δυο τρίποντα του Παπαπέτρου και του Πρίντεζη η διαφορά ανέβηκε στο +18 (53-35, 26′) και πλέον οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν ήδη να σκέπτονται τα επόμενα παιχνίδια τους.

Επιθετικά η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να απειλήσει έχοντας μέχρι το 25′ μόλις 7/23 δίποντα και 1/10 τρίποντα σκοράροντας τους 20 από τους 35 πόντους της μέχρι εκείνο το σημείο με βολές! Η διαφορά ανέβηκε έτσι στο +21 (62-41, 32′) με τον Χάκετ να παίρνει πάνω του αρκετές φάσεις.

Η Ζαλγκίρις κατάφερε να δείξει σημάδια… ζωής στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 62-47 (34′) με 6-0 σερί.

Ο Ολυμπιακός όμως, δεν άφησε άλλα περιθώρια αντίδρασης, διατήρησε μέχρι τέλους διαφορά ασφαλείας και εξασφάλισε την πιο ευρεία νίκη του στο Top 16 με 74-59.