Με ανατροπή και «διπλό» Όγκαστ πέρασε το Νοτρ Νταμ

Οι «Μαχητικοί Ιρλανδοί» και ο Ζακ Όγκαστ πέρασαν στον επόμενο γύρο του τελικού τουρνουά του NCAA με ανατροπή 12 πόντων από το ημίχρονο, με τον ομογενή σέντερ να είναι πρώτος ριμπάουντερ και μπλοκέρ ολόκληρου του αγώνα!

Το Νοτρ Νταμ επικράτησε με 70-63 του Μίσιγκαν παρότι στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 29-41 εξαιτίας κυρίως των πολλών τους λαθών (συνολικά 16) που έδωσαν 19 πόντους στους αντιπάλους τους.

Ο ομογενής σέντερ κυριάρχησε στις δύο ρακέτες πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους (4/5διπ., 2/5βολ.), 12 ριμπάουντ και τρεις τάπες σε 27 λεπτά, αλλά υπέπεσε σε τέσσερα λάθη. Στο ξεκίνημα μάλιστα του δεύτερου ημιχρόνου μπήκε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα που μετέδωσε ενθουσιασμό και ενέργεια στους συμπαίκτες του.

Πρώτος σκόρερ για τους «Ιρλανδούς» μία μέρα μετά την εθνική τους γιορτή (Saint Patrick’s Day) ήταν ο Μπίτσαμ με 18 πόντους, ενώ 12π. από τον πάγκο είχε ο Κόλσον.

Για το Νο11 του ανατολικού ταμπλό, ο Αμντούρ Ράκμαν σημείωσε 15 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος για το Νοτρ Νταμ την Κυριακή είναι η «Σταχτοπούτα» Στέφεν Όστιν που από το Νο14 απέκλεισε το Νο3 της περιφέρειας, Ουέστ Βιρτζίνια με 70-56. Μπορεί να είναι καλό για την παρέα του Ζακ Όγκαστ αν προσέξει την έκπληξη…