Ιστορική “βόμβα” του Λαυρίου στην Πυλαία!

Έγραψε χρυσή σελίδα στην ιστορία του…

Το Λαύριο νίκησε με 75–69 τον ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία σημειώνοντας την κορυφαία νίκη της σύντομης ιστορίας του στη «μεγάλη κατηγορία»! Οι νεοφώτιστοι έκαναν 16 κλεψίματα και υποχρέωσαν τον ΠΑΟΚ σε 24 λάθη (11 περισσότερες επιθέσεις για τους φιλοξενούμενους) και παρότι το προβάδισμα ανήκε για 32 λεπτά στο γηπεδούχο, κάποια στιγμή τα πάμπολλα σφάλματα του αποδείχτηκαν οδυνηρά.

Ο Μπολντς με τον Κέσελ με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι του Λαυρίου που τώρα βλέπει ολοκάθαρα τη σωτηρία αφού έχασε η Καβάλα κι ο Κόροιβος θα πάθει το ίδιο στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό αύριο.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-31, φτάνοντας τη διαφορά ως και τους εννιά πόντους υπέρ του νωρίτερα στο παιχνίδι (22-13 στο 9’), αλλά θα μπορούσε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από το φιλοξενούμενο Λαύριο αν δεν υπέπιπτε σε σωρεία λαθών.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε 16 λάθη στο πρώτο μέρος κι ως εκ τούτου το Λαύριο έμεινε σχετικά κοντά στο σκορ και άντεξε στην απόλυτη κυριαρχία του ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ (23-12). Από το 22-13 μάλιστα πέρασε μπροστά με 23-22, αλλά η περιφέρεια του ΠΑΟΚ (Ντούβνιακ 11, Βασιλειάδης 8-Μπολντς 9 στο ημίχρονο) κράτησε το προβάδισμα.

Τα ίδια έγιναν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να συντηρεί ένα μικρό προβάδισμα (57-51 στο 30’) χωρίς όμως να μπορεί να συνέλθει εντελώς από το βραχνά των λαθών φτάνοντας τα 20 στο 30’.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφτασε η στιγμή που το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα του. Έχοντας 14 κλεψίματα (Νίξον 5!) και υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ σε 21 λάθη, έκανε σερί 11-0 και πέρασε μπροστά με 62-57 στο 32’. Ο Κέσελ μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος μαζί με τον Μπολντς κι ο κίνδυνος για τον ΠΑΟΚ έγινε παραπάνω από ορατός.

Το προβάδισμα για το Λαύριο διατηρήθηκε και μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα μπροστά με 71-68 (38’). Ο Γιανγκ με δίποντα έκανε το 73-69, ο Σχορτσανίτης αστόχησε, ο Βασιλειάδης έκανε λάθος (τι άλλο; Το 24ο!) και το Λαύριο έφυγε από την Πυλαία με τη σπουδαιότερη νίκη της ιστορίας του που σχεδόν μαθηματικά μεταφράζεται και σε σωτηρία!