“Πράσινο” προβάδισμα κόντρα στον Άρη

2016-05-04T20:52:44+00:00 2016-05-04T20:59:32+00:00.

04/May/16 20:52

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 85-79 του Άρη και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για την πρόκριση του στους τελικούς της Basket League…

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 85-79 του Άρη και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για την πρόκριση του στους τελικούς της Basket League. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Παρασκευή 6/5 και ώρα 18:00.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “πράσινους” ήταν ο Νικ Καλάθης ο οποίος 21 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν επίσης οι Ουίλιαμς (18π), Ραντούλιτσα (10π, 8ρ, 5ασ.) και Παππάς (12π).

Από πλευράς Άρη, ο Τζέρελ ΜακΝιλ σταμάτησε στους 22 πόντους και τα 10 ριμπάουντ χωρίς ωστόσο να έχει τις ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Εξέλιξη παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι με πολύ γρήγορο ρυθμό στα πρώτα του λεπτά ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-6 (3′) χάρη σε εντυπωσιακό κάρφωμα του Ουάιτ. Οι φιλοξενούμενοι χτυπούσαν συνεχώς μέσα από το ζωγραφιστό και το νέο καλάθι του Αμερικάνου (11-9) ανάγκασε τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει σε τάιμ άουτ.

H συγκεκριμένη κίνηση αφύπνησε τους “πράσινους” οι οποίοι με κύριους εκφραστές τους Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς προηγήθηκαν ακόμα και με 17-14. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 19-19 με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει με 0/5 τρίποντα αλλά να είναι ιδιαίτερα εύστοχος κοντά στο καλάθι (7/9).

Ο Νίκος Παππάς πάτησε για πρώτη φορά παρκέ, αποθεώθηκε από τον κόσμο και με εύστοχο ζευγάρι βολών διαμόρφωσε το 24-21 υπέρ της ομάδας του. Ο Έλληνας γκαρντ έδωσε σημαντικές βοήθειες και στην άμυνα με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει για πρώτη φορά στο +5 (28-23) μετά από κάρφωμα του Γκιστ στον αιφνιδιασμό.

Το αρνητικό σερί του Άρη διέκοψε με τρίποντο ο Πελεκάνος (30-26, 15′), πριν ο ΜακΝιλ με καλάθι και φάουλ φέρει τους φιλοξενούμενους ακόμα πιο κοντά (32-29). Ο ρυθμός της αναμέτρησης έγινε πιο γρήγορος και ο Ουίλιαμς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 43-36 αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Τα αμυντικά προβλήματα της ομάδας του ωστόσο ήταν πολλά με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάει στα αποδυτήρια έχοντας εξασφαλίσει το προβάδισμα με 46-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες των δύο ομάδων έκλεισαν τους δρόμους προς το καλάθι με αποτέλεσμα το σκορ της περιόδου να μείνει προσωρινά χαμηλά. Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πέρασε στο παρκέ και χάρισε στους γηπεδούχους τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά (54-49), με τον Άρη να αντιδράει και να μειώνει άμεσα σε 58-52. Το νέο ξέσπασμα των “πρασίνων” ωστόσο δια χειρός του εξαιρετικού Καλάθη που σημείωσε από την τρίτη κιόλας περίοδο ρεκόρ καριέρας σε πόνους με 21, διαμόρφωσε το 67-57.

Οι όποιες ελπίδες του Άρη για κάτι καλό στην αναμέτρηση σβήστηκαν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου αφού ο Νίκος Παππάς πέτυχε διαδοχικούς πόντους και έδωσε αέρα +15 (78-63) στον Παναθηναϊκό. Παρά τη σημαντική διαφορά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ διατηρώντας το προβάδισμα στο 82-67 και 4.22′ για τη λήξη.

Από αυτό το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες χαμήλωσαν ταχύτητα και ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να πλησιάσει αρχικά σε 82-74 και στη συνέχεια σε 84-79 με μόλις 19″ στο ρολόι. Στον εναπομείναντα χρόνο οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν την ανατροπή και ηττήθηκαν με 85-79, με το “τριφύλλι” να κάνει το 1-0 στην ημιτελική σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-39, 67-57, 85-79