ΒΑΣΙΛΗκό πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ στο ματς του “αιώνα”!

2016-05-30T20:56:16+00:00 2016-05-30T22:47:04+00:00.

Lefteris Moutis

30/May/16 20:56

Ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρωτάθλημα με δεύτερο συνεχόμενο break στην έδρα του Παναθηναϊκού (82-81) και πάλι με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στη λήξη της δεύτερης παράτασης!

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το πρωτάθλημα με τρίτη σερί νίκη επί των “πρασίνων” με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που κέρδισαν και στο δεύτερο τελικό: με τρίποντο του Kill-Bill στη λήξη του αγώνα!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό σε ένα παιχνίδι που θα μείνει για πάντα στη μνήμη όλων των φιλάθλων! Οχι μόνο, λόγω της ιστορικότητας του από το αντίο του Διαμαντίδη, αλλά και τον επικό τρόπο που κέρδισαν οι Πειραιώτες τον αγώνα με απόλυτο πρωταγωνιστή ξανά τον αρχηγό τους που πέτυχε το νικητήριο καλάθι στο τέλος της δεύτερης παράτασης.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως και όλα τα προηγούμενα στους φετινούς τελικούς. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τον ενθουσιασμό που τελείωσε το τελευταίο πεντάλεπτο στον τρίτο τελικό στο ΣΕΦ. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε τους δυο “Παπ” στην αρχική πεντάδα στις θέσεις των φόργουορντ καλύπτοντας εξαρχής το κενό του τραυματία Πρίντεζη με τον Παπαπέτρου, αλλά τον “Πρι” στο ξεκίνημα “υποδύθηκε” ο Παπανικολάου.

Ο “Παπ” πήρε αρκετές προσπάθειες στα πρώτα λεπτά και με 3/3 σουτ πέτυχε 7 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά, αλλά ταυτόχρονα ήταν εξαιρετικός και αμυντικά βοηθώντας την συνοχή των Πειραιωτών στα μετόπισθεν. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 5/7 σουτ (την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν 1/7 σουτ) και αβαντάζ 11 πόντων (2-13, 5′) με τον Σπανούλη να έχει κυρίως δημιουργικό ρόλο και τους “Παπ” να εκτελούν. Η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη αν έφθαναν οι Πειραιώτες τα πέντε λάθη στο 7′.

Αλλαγή σκηνικού με Διαμαντίδη

Αυτός που κλήθηκε να αλλάξει τη ροή του αγώνα ήταν φυσικά ο Δημήτρης Διαμαντίδης! Ο αρχηγός των “πρασίνων” αγωνιζόταν για τελευταία φορά μπροστά στους οπαδούς που τον λάτρεψαν και ήξερε ότι δεν μπορούσε να αφήσει το παιχνίδι να ξεφύγει από τον έλεγχο της ομάδας του. Πέτυχε 5 σερί πόντους και έδωσε το σύνθημα για τη μεγάλη αντεπίθεση που έφερε τον Παναθηναϊκό μόλις δυο πόντους πίσω στο σκορ σε διάστημα τριών λεπτών (13-15, 9′).

Πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος τελείωσε δυο φάσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ, ενώ οι Ουίλιαμς και Παππάς προσπάθησαν να με προσωπικές φάσεις να προβληματίσουν την άμυνα του Ολυμπιακού.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν το ρυθμό τους και πέρα από τα αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπιζαν, δεν μπορούσαν και να βρουν σταθερή πηγή σκοραρίσματος πέρα από τις δημιουργίες του Ντάνιελ Χάκετ μέχρι την αρχή της δεύτερης περιόδου, όταν και επανέκτησαν προβάδισμα 6 πόντων (18-24, 12′).

Ο Παναθηναϊκός “σημάδεψε” τον Μιλουτίνοφ στην άμυνα σημαδεύοντας τον Παπαγιάννη, ο οποίος αποτέλεσε ουσιαστικά και τον παίκτη του Αργύρη Πεδουλάκη που άλλαξε τις ισορροπίες. Κατάφερε να σκοράρει και να χρεώσει με φάουλ τους Πειραιώτες οδηγώντας μαζί με τον Καλάθη σε 8-0 σερί για το 26-24 (15′).

Ο Σπανούλης κατάφερε να “χτυπήσει” τα αργά πόδια του Παπαγιάννη και να σκοράρει σε δυο συνεχόμενες φάσεις για το 27-28, 16′). Ο Παναθηναϊκός όμως, είχε πλέον το ρυθμό του αγώνα και με δυο τρίποντα των Φελντέιν και Φώτσης πήγε στα αποδυτήρια με +4 (35-31).

Οι “πράσινοι” ξεπέρασαν γρήγορα το σοκ του πρώτου πεντάλεπτου και με 11 περισσότερες επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο, απόρροια των 6 περισσότερων επιθετικών ριμπάουντ και των περισσοτέρων λαθών του Ολυμπιακού, έλεγξαν το παιχνίδι στα επόμενα 15 λεπτά φέρνοντας το ματς στα μέτρα τους.

Νέο ξέσπασμα των Πειραιωτών

Οι “ερυθρόλευκοι” όμως, αντέδρασαν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που το έκαναν στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Σπανούλης ήταν εξαιρετικός και δημιουργικά και εκτελεστικά (πέτυχε δυο τρίποντα στα πρώτα τέσσερα λεπτά), ο Μάντζαρης πέτυχε 5 πόντους με ένα τρίποντο και μια διείσδυση, ο Χάντερ τελείωσε εξαιρετικά δυο φάσεις κοντά στο καλάθι και ο Παπανικολάου αποτέλεσε τον συνδετικό κρίκο όλων με τη δουλειά του σε άμυνα και επίθεση. Με δικό του καλάθι μάλιστα ο Ολυμπιακός έφθασε στο +11 (39-50, 26′) τρέχοντας επιμέρους σκορ 19-4 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε εκείνο το διάστημα 2/7 σουτ και 3 λάθη επιτρέποντας στους “ερυθρολεύκους” να αποκτήσουν τη διαφορά και τη ψυχολογία απόντος μάλιστα και του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος χτύπησε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε.

Ανατροπή δια χειρός Παππά

Με τη διαφορά στους 11 πόντους, ο Αργύρης Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ και αυτή τη φορά το ρόλο του παίκτη που κλήθηκε να πάρει πάνω του κάποιες φάσεις για να αλλάξει η ροή του αγώνα ήταν ο Νίκος Παππάς που πήγαινε σε φάσεις “ένας εναντίον ενός”. Μετά από ένα καλάθι του Γκιστ, ο Ελληνας γκαρντ πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους με ένα τρίποντο, ένα γκολ-φάουλ και 4/5 βολές συνολικά “χτυπώντας” στα πόδια τον Οθέλο Χάντερ και την αλλαγή μαρκαρισμάτων που έκανε ο Ολυμπιακός σε αρκετές φάσεις.

Οι Πειραιώτες έμειναν για τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι και έτσι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 50-50 στο 30′. Το “γόρδιο δεσμό” έλυσε ο Χάντερ με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά πέρα από ένα ακόμα τρίποντο του Αγραβάνη στο 32′, έδειχναν βραχυκυκλωμένοι επιθετικά.

Από την άλλη πλευρά, ο Παππάς ανέλαβε πολλές πρωτοβουλίες παίρνοντας πάνω του πολλές φάσεις. Ο Παναθηναϊκός έπαιρνε δύναμη από την άμυνα και με ένα γρήγορο 8-0 σερί έφθασε στο +5 (60-55, 35′). Ο Ολυμπιακός όμως, ισοφάρισε (60-60, 36′) γρήγορα μετά το τέταρτο τρίποντο του Σπανούλη και ένα σλάλομ του Παπανικολάου.

Φινάλε-θρίλερ ξανά

Ο Γκιστ σκόραρε από το ποστ, αλλά ο Αγραβάνης έβαλε τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά στο σκορ με τρίποντο στη λήξη του χρόνου (62-63, 38′). Ο Γκιτ ισοφάρισε σε 63-63 με 1/2 βολές στα 78 δεύτερα πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση ο Σπανούλης αστόχησε και ο Διαμαντίδης έκανε βήματα.

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ευστοχήσει στην τελευταία φάση και να πάρει το ματς και το πρωτάθλημα όπως στο δεύτερο τελικό, αλλά αυτή τη φορά ο Σπανούλης αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι δυο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες και να κάνουν βιαστικές επιλογές στην επίθεση. Ο Παππάς είχε 1/2 βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε, αλλά ο Χάντερ έδωσε προβάδισμα ξανά στον Ολυμπιακό μετά από pick n roll με τον Σπανούλη. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε τρίποντο 108 δεύτερα πριν το τέλος, ο Σπανούλης απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Καλάθης με νέο τρίποντο έδωσε αβαντάζ δυο πόντων στους “πρασίνους” (70-68, 63” πριν το τέλος).

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει στις επόμενες επιθέσεις, ο Φώτσης με /2 βολές στα 8 δεύτερα πριν το τέλος έκανε το 71-68. Ο Χάκετ κέρδισε βολές, αλλά είχε 0/2 φθάνοντας τις 0/6 για τον Ολυμπιακό συνολικά στο παιχνίδι. Ωστόσο, οι Πειραιώτες σώθηκαν ως εκ θαύματος! Πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και μετά από τρίποντο του αμαρκάριστου Μάντζαρη, ισοφάρισαν σε 71-71 μόλις 1,1 δεύτερο πριν το τέλος!

Ο Παναθηναϊκός δεν πρόλαβε να κάνει σουτ στην τελευταία κατοχή και έτσι το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση!

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός αγωνιζόταν χωρίς τον Παππά λόγω φάουλ και ο Ολυμπιακός χωρίς τον Παπανικολάου, αλλά και τον τραυματία Λοτζέσκι. Ο Γκιστ πήρε πάνω του τις φάσεις, καθώς οι “πράσινοι” τον σημάδευαν κοντά στο καλάθι και με έξι σερί πόντους έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 77-73 (47′). Ο Σπανούλης ευστόχησε στην πρώτες βολές για τον Ολυμπιακό στο 47′ και με 3/4 και ένα φόλοου ου Παπανικολάου, οι Πειραιώτες μείωσαν σε 79-78.

Ο Καλάθης σκόραρε με δείσδυση, ο Χάκετ είχε 1/2 βολές για το 81-79, δυο λεπτά πριν το τέλος. Μετά από αψιμαχία των Καλάθη και Αγραβάνη, χρεώθηκαν οι δυο τους από ένα φάουλ, αλλά αυτό ήταν το πέμπτο του γκαρντ του Παναθηναϊκού, ο οποίος αποχώρησε από το παιχνίδι.

Το ματς κρίθηκε και πάλι στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Βασίλη Σπανούλη να παίρνει και πάλι την ευθύνη και να ευστοχεί από τα 8 μέτρα για το 81-82 με το έκτο τρίποντο του!