Νέων Ανδρών: Κρύο ντους από την Ισλανδία, μία ακόμα ευκαιρία για την άνοδο!

2016-07-23T21:39:28+00:00 2016-07-23T21:49:04+00:00.

23/Jul/16 21:39

Θα διεκδικήσουμε την άνοδο μας στο μικρό τελικό με την Κροατία.

Η Εθνική μας ομάδα Νέων Ανδρών υπέστη ήττα σοκ από την Ισλανδία με 67-70 στον ημιτελικό του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20 και πρέπει να κερδίσει την Κροατία στο σημερινό μικρό τελικό για να κερδίσει την άνοδο της στην Α’ κατηγορία! Πρόκριση που πήραν δίκαια οι Ισλανδοί με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάιλ Γιόνσον που έβαλε 29 πόντους με 5/10 τρίποντα και ήταν ασταμάτητος σε όλο το παιχνίδι. Η Εθνική θα παίξει με την Κροατία στο μικρό τελικό αύριο Κυριακή (24/7, 18:45), ενώ την άνοδο κέρδισε το Μαυροβούνιο μαζί με την Ισλανδία.

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε και πάλι νωθρά- όπως με τη Βοσνία – δίνοντας το δικαίωμα στην Ισλανδία να κρατήσει το προβάδισμα με 21-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ακριβώς όμως όπως την Παρασκευή έτσι και στον ημιτελικό, τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασαν και με ένα τρομερό σερί από το 23-27, πέρασαν μπροστά με 35-27 με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπόπουλο, Σταμάτη και Λούντζη.

Η Εθνική όμως δεν πάτησε σωστά πάνω στο «μομέντουμ» που έχτισε. Το ημίχρονο έκλεισε με 35-32 και χάρη στην ευστοχία τους από μακριά (8/22 από 3/15) κι κυρίως από τον Γιόνσον (5/10), οι Ισλανδοί πέρασαν μπροστά με 48-41 (26’)! Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά ως τους οκτώ πόντους (51-43), με την Ελλάδα όμως να κλείνει δυναμικά το δεκάλεπτο κρατώντας τέσσερα λεπτά ανέπαφο το καλάθι της (49-51 στο 30’, 52-51 στο 32’), χάρη στην ενέργεια που έβαλε στο παιχνίδι ο Δίπλαρος.

Μπρος στο φάσμα της ήττας-σοκ (63-57 στο 35’), ο Παπαθεοδώρου κόντυνε πολύ το σχήμα με τον Χαραλαμπόπουλο να περνάει στο «πέντε» και τέσσερα γκαρντ. Ο Γιόνσον όμως ήταν ασταμάτητος φτάνοντας τους 27 πόντους, κρατώντας το σοβαρό προβάδισμα για την Ισλανδία, χωρίς η Ελλάδα να έχει πει την τελευταία της λέξη.

Με τρίποντο του Λούντζη μειώσαμε στους τρεις (64-67) και με άλλο ένα του Τολιόπουλου μειώσαμε σε 67-69 με 50’’ να απομένουν. Ο Χαραλαμπόπουλος όμως αστόχησε στο σουτ της νίκης με 6’’ στο χρονόμετρο για τη λήξη (θα μπορούσαμε να πάμε σε δίποντο για την παράταση), οι Ισλανδοί πήγαν στις βολές και παρότι ο Πάλσον έχασε τη μία (70-67), στα τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος, δεν καταφέραμε καν να εκδηλώσουμε προσπάθεια για τρίποντο.