Μακάμπι: Νίκησε τη Μπάρτσα με ανατροπή

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε την απόδοση της στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης κόντρα στην Μπαρτσελόνα και πήρε τη νίκη με 92-87 χάρη στον εξαιρετικό Ραντ.

Ο Αμερικάνος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους και είχε για άξιους συμπαραστάτες τους Ντέβιν Σμιθ (16π) και Γκαλ Μέκελ (14π, 5ασ, 4ρ).

O εξαιρετικός Ράις με τους 25 πόντους και τις 2 ασίστ δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που παρουσίασε αρκετά νεκρά διαστήματα.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Μακάμπι είχε πολλές διακοπές ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό στην επίθεση και να ανεβάσουν ψηλά τον δείκτη του σκορ.

Με ηγέτη τον Τάιρις Ράις ο οποίος βοήθησε σε σκορ και δημιουργία οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 12-10 στο 5′ πριν αναλάβει πρωτοβουλίες ο Τόμιτς. Ο Κροάτης σέντερ κέρδισε πολλές μονομαχίες μέσα στο ζωγραφιστό, έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους και “έκλεισε” την πρώτη περίοδο στο 26-21.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη αφού η είσοδος του Ντόρσεϊ αποσυντόνισε πλήρως τη Μπαρτσελόνα. Ο Αμερικάνος σέντερ ήταν πολύ αρνητικός στην επίθεση ενώ και στην άμυνα εκτέθηκε με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να δεχθούν επί μέρους σκορ 13-2 και να μείνουν πίσω με 34-28 (16′). Στο διάστημα αυτό η Μακάμπι έκλεψε πολλές μπάλες με την πιεστική της άμυνα και βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Ο κόουτς Μπαρτζώκας επανέφερε στο παιχνίδι τον Τάιρις Ράις με τη συγκεκριμένη κίνηση να βελτιώνει σημαντικά την εικόνα της ομάδας του που κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 40-38.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε φουριόζα και κατάφερε να ξεφύγει με +11 (54-43) όμως η Μακάμπι βρήκε για ακόμα μία φορά τον τρπο να επιστρέψει. Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε μεγάλο βαθμό σε μονομαχία ανάμεσα στον Βίκτορ Ραντ και τον Τάιρις Ράις με τον τελευταίο να μετράει ήδη 23 πόντους και την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 68-65 υπέρ της ομάδας του.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα έδειξε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη με τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ να σκοράρει διαδοχικούς πόντους (83-72) όμως ξανά η Μακάμπι με ξέσπασμα κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (83-82). Με την ψυχολογία στα ύψη οι Ισραηλινοί κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση και να περάσουν μπροστά (85-83) με τον πολύ θετικό Ραντ να έχει φτάσει τους 16 πόντους περίπου 1′ πριν το τέλος.

Το καλάθι του Λάντενσμπεργκ και τα καταδικαστικά λάθη των Όλεσον και Ράις έδωσαν τη νίκη στη Μακάμπι που παρουσιάστηκε φανεράλ βελτιωμένη σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 38-40, 65-68, 92-87
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Εντελστάιν): Ραντ 18(4/7διπ., 2/4τριπ., 3κλ.), Σίλεϊ 7(1), Σμιθ 16(3/3διπ., 3/7τριπ.), Γίβζορι, Μέκελ 14(4/9διπ., 1/2τριπ., 5ασ., 4ριμπ.), Πνίνι 5(1), Σέγκεφ, Οχαγιόν 6, Λάντενσμπεργκ 10(4ριμπ., 3ασ., 2κλ.), Αλεξάντερ 4, Άιβερσον 5(10ριμπ.), Ζίρμπες 7(5ριμπ., 2ασ.).
Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 25(2/4διπ., 5/7τριπ., 6/7βολ., 2ασ., 4λαθ.), Ντόρσεϊ 5(6ριμπ.), Ρίμπας 3, Κλαβέρ 7(2/3τριπ., 5ριμπ., 2κλ.), Ναβάρο 8(3/7σουτ, 3ασ.), Βεζένκοφ 12(2/3διπ., 2/3τριπ., 6ριμπ.), Πένο, Έρικσον, Όλεσον 5(1/3τριπ., 4ριμπ.), Κόπονεν 3(1), Περπέρογλου 4(4ριμπ., 2ασ., 1μπλοκ), Τόμιτς 15 (5/8διπ., 5/6βολ., 6ριμπ., 4ασ.).