Σωτήρας της Μπαρτσελόνα ο Βεζένκοφ, σαρωτική η Ρεάλ!

2016-12-18T15:33:43+00:00 2016-12-18T15:33:43+00:00.

18/Dec/16 15:33

Ο πρώην άσος του Άρη ήταν πρώτος σκόρερ και καθοριστικός στην πολύ δύσκολη νίκη της ομάδας του επί της Μπανταλόνα.

Η Μπαρτσελόνα είδε και έπαθε για να νικήσει την προτελευταία Μπανταλόνα στο τοπικό ντέρμπι με 79-77 με τον Σάσα Βεζένκοφ να παίζει το ρόλο του… σωτήρα του.

Η Μπανταλόνα προηγήθηκε με 39-31 στο ημίχρονο και με 70-67 δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο διεθνής Βούλγαρος φόργουορντ με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια, ενώ πέτυχε και τη βολή στο φινάλε που ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του (Βεζένκοφ 18, Τόμιτς 15- Σάμπατ 17) που κυνηγάει τη Ρεάλ.

Η Ρεάλ διασκέδασε την ήττα της από την Νταρουσάφακα διαλύοντας με κατοστάρα (106-59) την Ομπραντόιρο. Ο Σέρχιο Γιούλ επέστρεψε από τον τραυματισμό του (18π.), αλλά δεν χρειαζόταν κιόλας για τη «Βασίλισσα» (Κάρολ 23, Νοτσιόνι 17-Άλεν 19) που παρέμεινε στην κορυφή έχοντας εξαιρετική απόδοση από το ξεκίνημα του αγώνα.

Στα άλλα παιχνίδια, η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο δεν τα κατάφερε στη Σαραγόσα όπου η τοπική ομάδα νίκησε εύκολα με 90-74 (Γιουσκεβίτσιους 15, Γκετσεβίτσιους 14- Στέβιτς 16). Ο Έλληνας διεθνής άσος φορτώθηκε από πολύ νωρίς με τρία φάουλ και δεν είχε καμία σχεδόν συμβολή στο παιχνίδι (4π. σε 8.30’’), γεγονός που ενδεχομένως να επηρέασε την Ανδόρα κυρίως αμυντικά.

Στη Σεβίλλη, τέλος, η Φουενλαμπράδα πήρε μεγάλη νίκη επί της Ρεάλ Μπέτις με 78–73 (-Στογιανόφσκι 17- Χάκανσον και Κρουθ 22) και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις.