2016-12-22T22:42:17+00:00 2016-12-22T23:35:26+00:00.

Lefteris Moutis

22/Dec/16 22:42

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Στο ίδιο έργο θεατές! Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε (82-68) ξανά από τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία και σταμάτησε άδοξα το σερί των τεσσάρων σερί νικών.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα
Σε κακό δαίμονα του Ολυμπιακού εξελίσσεται η Μπάμπεργκ, η οποία μετά το περσινό κάζο, επανέλαβε το… θαύμα της και κυριάρχησε πλήρως επί των Πειραιωτών που σταμάτησαν το νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων.

Οι Γερμανοί ήταν σε πολύ καλό βράδυ επιθετικά, αλλά τη μεγαλύτερη ζημιά την υπέστησαν οι “ερυθρόλευκοι” εξαιτίας της κάκιστης άμυνας τους και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όταν και δέχθηκαν 48 πόντους!

Στην αρχή του 2016 ο Ολυμπιακός υπέστη στο Top16 δυο βαριές ήττες από τη Μπάμπεργκ και εξαιτίας αυτών κυρίως έμεινε εκτός οκτάδας και λίγο πριν κλείσει η χρονιά, γνώρισε με μια ακόμα ήττα στη Βαυαρία, στην οποία δεν έχει κερδίσει ποτέ!

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν στον αγώνα με τον αέρα των τεσσάρων συνεχόμενων νικών και αρκετά πιο χαλαρά από ο,τι επέβαλε η περίσταση. Αλλωστε η Μπάμπεργκ ήταν μεν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με τέσσερις μόλις νίκες συνολικά, αλλά ήταν φανερά ανεβασμένη στα τελευταία παιχνίδια και η βαθμολογική της θέση ήταν ζήτημα συγκυριών, καθώς έχασε επτά ματς στις λεπτομέρειες.

Γερμανική κυριαρχία από το ξεκίνημα

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν “καυτοί” το παιχνίδι και με την ασφυκτική τους άμυνα έβγαλαν εκτός ρυθμού τους Πειραιώτες που κατάφεραν να σκοράρουν τον πρώτο τους πόντο μετά από 4’34” έχοντας μέχρι τότε 0/4 σουτ, 0/2 βολές και 3 λάθη! Εν τω μεταξύ, η Μπάμπεργκ είχε προλάβει να πετύχει 11 πόντους και να αποκτήσει πια την αυτοπεποίθηση για να ελέγξει ολοκληρωτικά τον αγώνα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αντέδρασε ρίχνοντας στο ματς τον Μπιρτς αντί του Μιλουτίνοφ, αλλά και πάλι η άμυνα των “ερυθρολεύκων” δεν βελτιώθηκε καθόλου. Το ξέσπασμα του Σπανούλη και του Παπανικολάου έδωσε ελπίδες άμεσης ανάκαμψης (13-9, 7′), αλλά η Μπάμπεργκ δεν πτοήθηκε.

Αμυντική κατάρρευση

Τα αμυντικά κενά του Ολυμπιακού ήταν τεράστια, οι επιστροφές ήταν αργές, οι αντιδράσεις λανθασμένες και τα τρικ της Μπάμπεργκ (δημιουργία από τη baseline, ο Μέλι σε ρόλο δημιουργού και εκτελεστή, ο Κοζέρ “τρυπούσε” με κάθε ευκαιρία την άμυνα), δεν είχαν καμία απάντηση.

Ενα νέο 8-0 σερί έφερε τους γηπεδούχους με πρωταγωνιστή τον Τάις και τον Μίλερ,άφησε ξανά πολύ πίσω τον Ολυμπιακό με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 18 πόντους (31-13, 13′) με τον Στρέλνιεκς να παίρνει τη… μπάγκετα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για έξι ολόκληρα λεπτά και με επιμέρους σκορ 18-4 σε αυτό το διάστημα, η Μπάμπεργκ υπενθύμισε στους “ερυθρόλευκους” πολύ καλά ότι αδικείται κατάφωρα από τη βαθμολογική της θέση.

Η ομαδικότητα κερδίζει

Η εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι, οι εξαιρετικές αποστάσεις και το παιχνίδι βγαλμένο από κομπιούτερ των Μέλι, Στρέλνιεκς, Ζήση και η αποτελεσματικότητα του Κοζέρ στην επίθεση που έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι (πέτυχε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) εκτόξευσαν τη διαφορά για τους γηπεδούχους στο +21 (48-27) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Αμυντικά ο Ολυμπιακός έπαιρνε ξεκάθαρα βαθμό κάτω από τη βάση. Ωστόσο και επιθετικά οι επιδόσεις του δεν ήταν και πολύ καλύτερες. Στα πρώτα 20′ οι Πειραιώτες σούταραν 11/30 σουτ και 6/11 βολές χάνοντας μάλιστα και πολλά εύκολα καλάθια.

Βελτίωση αμυντική για Ολυμπιακό

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι “ερυθρόλευκοι” βελτιώθηκαν αμυντικά κρατώντας τους Γερμανούς με μόλις δυο καλάθια στα πρώτα επτά λεπτά, περιόρισαν τα λάθη τους (έκαναν μόλις ένα στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ είχαν επτά στο πρώτο ημίχρονο), ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών και χωρίς να βελτιωθούν εντυπωσιακά στην παραγωγικότητα τους μείωσαν για πρώτη φορά σε μονοψήφια επίπεδα στο 28′ (54-45).

Ο Κοζέρ σίγησε, αλλά ο Μέλι συνέχισε να πληγώνει τον Ολυμπιακό με τους πόντους και τη δημιουργία του, όσο οι Πειραιώτες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό με δίδυμο τους Γκριν-Λοτζέσκι στην περιφέρεια και τους Παπανικολάου-Παπαπέτρου στις θέσεις των φόργουορντ.

Η προσπάθεια έμεινε ημιτελής

Η Μπάμπεργκ όμως, απάντησε στην αντίδραση του Ολυμπιακού και στην τέταρτη περίοδο βρήκε ρυθμό ξανά επιθετικά με τους Μίλερ και Στρέλνιεκς να σκοράρουν κατά ριπάς και να κερδίζουν και σε προσωπικές μονομαχίες τους αντιπάλους τους.

Η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε διψήφια επίπεδα (72-56, 36′) με τους Πειραιώτες να σκοράρουν μόλις έξι πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου αδυνατώντας να “απαντήσουν” στη Μπάμπεργκ και να καλύψουν τις αμυντικές αδυναμίες τους που βγήκαν ξανά στον… αφρό.

Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι γνώρισε την πέμπτη φετινή του ήττα στην Ευρωλίγκα.