Έκανε το καθήκον του και τώρα σκέφτεται την Φενέρ!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε αήττητος (ρεκόρ 12-0) στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο πολύ σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι με την Φενέρμπαχτσε την Πέμπτη στο ΣΕΦ, με το οποίο κλείνει για τους πρωταθλητές το 2016!

Από το ξεκίνημα οι Πειραιώτες έθεσαν πολύ γερά θεμέλια νίκης, δημιούργησαν μεγάλη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και έφτασαν σε μια πολύ εύκολη επικράτηση απέναντι στον Προμηθέα Πατρών του Βαγγέλη Αγγέλου με 90-63, παρόντος στις εξέδρες του ΣΕφ και του Ντούσαν Ίβκοβιτς!

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, είδε όλους τους παίκτες του να έχουν διάθεση στην άμυνα και παραγωγικότητα στην επίθεση και πλέον οι κόκκινοι περιμένουν και τον Γιώργο Πρίντεζη να μπει στις προπονήσεις, για να έχουν μια ακόμα μεγάλη… μονάδα στο οπλοστάσιό τους, ενόψει Φενέρ.

Σε ότι αφορά τον Προμηθέα, σίγουρα ο Βαγγέλης Αγγέλου έχει πολλή δουλειά! Ο Νίκος Γκίκας και ο Μακένζι Μουρ ήταν αυτοί που πάλεψαν περισσότερο και είχαν την καλύτερη εικόνα για τους ηττημένους.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο παιχνίδι αρκετά συγκεντρωμένος και σοβαρός και προσπάθησε από το ξεκίνημα να δημιουργήσει απόσταση ασφαλείας από τον Προμηθέα. Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να είναι ο πιο… ζεστός παίκτης των γηπεδούχων επιθετικά και τον Παπανικολάου να προσφέρει επίσης, οι κόκκινοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 27-16.

Ο Αγραβάνης είχε σκοράρει 11 γρήγορους πόντους με 4/5 σουτ και ο “Παπ” 6 με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε το ροτέσιον και πέρασε στον παρκέ τον Πάτρικ Γιανγκ, τον Ιωάννη Παπαπέτρου, τον Έρικ Γκριν, τον Γιάννη Αθηναίου και τον Ματ Λοτζέσκι, αλλάζοντας όλη την πεντάδα.

Ο Ολυμπιακός με αυτό το σχήμα έβγαλε αρκετές διαδοχικές άμυνες και με νέους πρωταγωνιστές στην επίθεση, πήγε την διαφορά στους 19 πόντους (38-19) και σε double score.

Ο Λοτζέσκι με τον γνωστό του “δολοφονικό” τρόπο έβαλε τρία διαδοχικά τρίποντα και εκτίναξε την διαφορά στους 25 πόντους (49-24) δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με καλές στιγμές τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα από τον Γιανγκ και τον Γκριν να μπαίνει κι εκείνος στην εξίσωση του σκορ, ο Ολυμπιακός πήγε με το +26 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (52-27) και είχε κάνει σχεδόν… όλη την δουλειά.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, πέραν του ότι πάτησαν παρκέ και οι δύο παίκτες του Ολυμπιακού που δεν είχαν παίξει στο πρώτο ημίχρονο. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και ο Βασίλης Τολιόπουλος. Οι κόκκινοι πήγαν την διαφορά και στους 30 πόντους και το μοναδικό κακό νέο ήταν ο τραυματισμός του Δημήτρη Αγραβάνη στον ώμο, λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου.

Στο ίδιο στιλ συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε το ματς. Με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου (μέσα σε αποθέωση από όσο κόσμο βρέθηκε στο ΣΕΦ) ο Ολυμπιακός έγραψε το 80-48 και το μόνο που απέμενε είναι να δούμε το ύψος της διαφοράς στο τέλος του αγώνα.

Που κρίθηκε

Ουσιαστικά ο νικητής και το συνολικό μοτίβο του αγώνα κρίθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε μια διαφορά 11 πόντων από την πρώτη περίοδο. Στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως την κυριαρχία τους. Με επί μέρους σκορ 26-11, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 53-27 και με βάση την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και την διαφορά των 26 πόντων, τίποτα δεν μπορούσε να διαφοροποιηθεί στην επανάληψη.