Λαύριο: Φιλική ήττα από τη Μονακό

2021-09-08T21:58:22+00:00 2021-09-08T22:47:55+00:00.

08/Sep/21 21:58

Το Λαύριο δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μονακό, γνωρίζοντας την ήττα σε φιλική αναμέτρηση με 79-63.

Ακόμα ένα δυνατό φιλικό είχε το πρόγραμμα για το Λαύριο, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να αντιμετωπίζει το απόγευμα της Τετάρτης (8/9) τη Μονακό στην έδρα της, γνωρίζοντας την ήττα με 79-63.

Στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα ήταν μέσα στο ματς, ούσα πίσω στο σκορ μόλις με 3 πόντους (33-36, 20′), όμως στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και πήραν άνετα τη νίκη με +16.

Αυτό ήταν το τελευταία φιλικό της Μονακό στη χώρα μας, με την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς να έχει ήδη λάβει μέρος και στο bwin Tournament against Covid-19, όπου επικράτησε με 90-78 του Περιστερίου και γνώρισε την ήττα με 98-93 από τον Ολυμπιακό.

Να σημειωθεί πως στο εν λόγω παιχνίδι αγωνίστηκε για πρώτη φορά ενάντια στην πρώην ομάδα του ο Άλφα Ντιαλό, χαρίζοντας θέαμα με το κάρφωμα που θα δείτε στο βίντεο που ακολουθεί.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-36, 49-60, 63-79.

Νίκη για τον Άρη στο πρώτο του φιλικό

Ο Άρης κέρδισε την Πέλιστερ με 91-71 στο πρώτο φιλικό του εν όψει της προσεχούς αγωνιστικής περιόδου, σε αγώνα που διεξήχθη στο “Nick Galis Hall”. Για τον Άρη δεν αγωνίστηκαν ο Σταύρος Σχίζας και ο Στέλιος Πουλιανίτης, οι οποίοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το προβάδισμα σε όλο το διάστημα του αγώνα. Προηγήθηκε με 18-7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-17. Στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 10-0 ο Άρης ξέφυγε με 35-22 και προς το τέλος του ημιχρόνου, με ένα σερί 9-0 έφτασε τη διαφορά στους 21 πόντους (51-30), πριν από το 53-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν τη διαφορά στους 25 πόντους (59-34) και έκλεισαν την περίοδο στο 73-55. Ο κόουτς του Άρη έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-67, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά, για το τελικό 91-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 53-32, 73-55, 91-71.
Άρης: Τζούστον 4, Κάουαν JR 26 (3), Σιδηροηλίας 1, Πετανίδης 2, Λόκετ 13 (2), Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 16 (3), Χάνλαν 18 (1), Κώττας 11, Λαμπρόπουλος, Καραγιάννης.
Πέλιστερ: Τσιζ 11 (1), Ναϊντόφσκι, Μαλέσεβιτς 9, Καρατζόφσκι 11 (3), Χότον 9, Κέσαρ 12, Σερνάροφ, Μλαντένοβιτς 4 (1), Τραϊκόφσκι 2, Μλαντενόφσκι 11, Γιουρόφσκι 2.