ΠΑΟΚ: Μέγας Μπάρτλεϊ “καθάρισε” την Οραντέα και τώρα… τελικός με Πετκίμ για τους ομίλους του BCL

Το πρώτο από τα δύο βήματα έτσι ώστε να βρεθεί στους πολυπόθητους ομίλους του BCL έγινε από τον ΠΑΟΚ έστω κι αν χρειάστηκε να “καρδιοχτυπήσει” απέναντι στην Οραντέα από τη Ρουμανία το απόγευμα της Πέμπτης (19/9) στην Ατάλλεια, όπου διεξάγεται ο τρίτος προκριματικός όμιλος (81-80).

Ο “Δικέφαλος” έβαλε εξ’ αρχής δύσκολα στον εαυτό του κυνηγώντας διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο (32-42 στο 15′), πήγε να… αυτοκτονήσει στο φινάλε με δύο “παιδικά” λάθη ωστόσο άντεξε χάρις και στη δυστοκία της αντιπάλου του στην τελευταία περίοδο και το εμφανώς βελτιωμένο πρόσωπο στην άμυνα για να προκριθεί στον τελικό.

Το σύνολο του Μάσιμο Καντσελιέρι που είχε αρκετά παράπονα από τους διαιτητές κατά τη διάρκεια του αγώνα, θα αντιμετωπίσει την Πετκίμ Σπορ το Σάββατο 21/9, επιζητώντας μόνο θετικό αποτέλεσμα για να πάρει θέση δίπλα σε Μάλαγα, Οστάνδη και Κινγκ Σέτζιν από την Πολωνία στο γκρουπ.

Οι Θεσσαλονικείς που είχαν επιτρέψει 70 πόντους στην αντίπαλό τους στις τρεις πρώτες περιόδους, έβγαλαν ένταση στο φινάλε, έσφιξαν τα… λουριά, οδήγησαν τους Ρουμάνους να ψάχνουν σκορ από μακριά παρότι τα είχαν “σπάσει” (1/10) και με ατομικές κυρίως ενέργειες πήραν τα ηνία στο τελευταίο πεντάλεπτο μετά το μεγάλο τρίποντο του Χέντερσον (76-73) και δεν τα άφησαν ξανά.

Τεράστιο τρίποντο προσπέρασης (81-78) από τον κορυφαίο Φρανκ Μπάρτλεϊ 34” για το τέλος που ήταν αρκετό να δώσει στους “ασπρόμαυρους” την πρόκριση αν και έπαιξαν με τη φωτιά και έδωσαν τη μπάλα στην Οραντέα στην τελευταία επίθεση.

Η πολύ καλή αναλογία ασίστ λαθών (26-10) του ΠΑΟΚ τον “έσωσε” και η αμυντική του προσήλωση και προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Φρανκ Μπάρτλεϊ ήρθε ως σκόρερ υψηλών περγαμηνών από την Ιταλία και το απέδειξε με το… καλημέρα μετρώντας 27 πόντους (10/19 σουτ) ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Ακολούθησαν στην επίθεση οι Κατσίβελης (14π., 4 ασ.) και Ρέινολντς (13π., 5 ασ.).

Που κρίθηκε

Στην αμυντική βελτίωση της τελευταίας περιόδου από πλευράς ΠΑΟΚ και τα πολύ χαμηλά ποσοστά της Οραντέα σε δίποντα (41.1%) και βολές (58.8%).

Παίκτης Κλειδί

Δεν χωρά αμφιβολία όταν έχει βάλει τους διπλάσιους πόντους από τον επόμενο και το… for the win σουτ αν και λίγο έλειψε με τα λάθη του στα τελευταία δευτερόλεπτα να αποβεί μοιραίος ο Μπάρτλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 44-45, 66-70, 81-80

Καντσελιέρι: “Πρέπει να εκτιμάμε τους παίκτες γιατί…”

Στη σημασία της νίκης στάθηκε στις δηλώσεις του ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Μάσιμο Καντσελιέρι, μετά το τέλος του αγώνα.

“Στην τελευταία περίοδο, αν δεν κάνω λάθος, έβαλαν 10 πόντους και καταφέραμε να τους περιορίσουμε παρά τα λάθη μας στην επίθεση. Είμαστε μια νέα και άπειρη ομάδα. Είναι φυσιολογικό, πρέπει να το αποδεχτούμε, αλλά να αγαπάμε τους παίκτες γι’ αυτό. Πρέπει να τους εκτιμάμε γι’ αυτό που δίνουν στο παρκέ. Είναι ήδη κάτι ξεχωριστό.

Γι΄ αυτό κερδίσαμε το παιχνίδι. Πάλευαν σκληρά στην άμυνα. Κάθε σουτ ήταν αμφισβητούμενο, παίρναμε τα ριμπάουντ όταν χρειαζόταν. Κάναμε καλή δουλειά. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος”.

Ο Ιταλός προπονητής αφού λειτούργησε διπλωματικά σε ερώτηση για τον αντίπαλο που προτιμά στον τελικό “Όποιος κερδίσει αυτόν θα προτιμήσω” είπε, αναφέρθηκε στη σημασία της νίκης στον ημιτελικό.

“Σημαίνει πολλά για τη χημεία και την αυτοπεποίθηση της ομάδας μετά από μια δύσκολη προετοιμασία. Είχαμε κάποια προβλήματα. Ήρθαμε εδώ όχι στην καλύτερη κατάσταση, αλλά συνεχίζουμε να παλεύουμε και να δουλεύουμε σκληρά κάθε μέρα”.

Τα ζευγάρια των τελικών

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης Σολέ Vs. Πετκίμ Σπορ (70-76) από την οποία και προέκυψε η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στη “μάχη” πρόκρισης του… κυρίως μενού του BCL, έγιναν γνωστά τα ζευγάρια των τελικών στο πρώτο και το τρίτο προκριματικό γκρουπ.

Οι πρωταθλήτριες Πορτογαλίας (Μπενφίκα) και Ελβετίας (Φρίμπουργκ) θα διεκδικήσουν το μονάκριβο εισιτήριο από τον όμιλό τους στις 19:00 ενώ το ίδιο θα συμβεί και με τους ΠΑΟΚ-Πετκίμ στις 21:30 στο ίδιο γήπεδο στην Αττάλεια.