ΠΑΟΚ: Ήττα από την Πετκίμ και εκτός BCL

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Παρόλο που άρχισε καλά και βρέθηκε να προηγείται και με 13 πόντους διαφορά (27-14 στο 12’), ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την Πετκίμ με 79-69 στην «Gloria Sports Arena», στον τελικό του προκριματικού τουρνουά της Αττάλεια, οπότε έμεινε εκτός από το Basketball Champions League.

Έτσι, η ομάδα του Μάσιμο Κανσελιέρι θα συνεχίσει στο FIBA Europe Cup. Εκεί, θα είναι πλέον στο Group I’ , όπου αντίπαλοι θα είναι η Πόρτο (Πορτογαλία), η Ζολνόκι (Ουγγαρία) και η Λίμπουργκ Γιουνάιτεντ (Βέλγιο). Από την μεριά του, ο τουρκικός σύλλογος προκρίθηκε στον Β’ Όμιλο του BCL, εκεί όπου είναι οι Ουνικάχα Μάλαγα, Οστάνδη και Κινγκ Στσέτσιν και η πρεμιέρα του, θα είναι εκτός έδρας, την Τρίτη 1η Οκτωβρίου, με αντίπαλο την Κινγκ Στσέτσιν.

Ο Σαβάρ Ρέινολντς ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, έχοντας 16 πόντους (5/9δ., 2/4τρ.), 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 19 Efficiency. Διψήφιος στην επίθεση ήταν και ο Δημήτρης Κατσίβελης με 12 πόντους (4/4β., 1/3δ., 2/6τρ.), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και το ίδιο Efficiency με 19. Από την Πετκίμ, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ ήταν ο Μπράισον Ουίλιαμς (19π., 10ρ.), ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι ΝτιΟυέιν Ράσελ (16π., 8ασ.,), Τζόρνταν Ράιτ (13π., 6ασ., 2κλ.), Μπριν Ταϊρί (12π., 7ασ.) και Πέιτον Όλντριτζ (11π., 10ρ.).

Προβάδισμα μέχρι το 30′ αλλά «λύγισε» στην 4η περίοδο

Η αναμέτρηση άρχισε με τους Τούρκους να είναι μπροστά με 5-0 στο 1’, ύστερα από 2/2 βολές του Ουίλιαμς. Η ομάδα του Μάσιμο Κανσελιέρι αντέδρασε και έκανε το προσπέρασμα με 9-7 στο 4’, χάρις σε τρίποντο του Μπάρτλεϊ. Μέσω της άμυνας, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και έφτασε και σε διψήφιο προβάδισμα, με 22-12 στο 9’, ύστερα από 2/2 βολές του Άπσον και έτσι έληξε η 1η περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν σε ανάλογο ρυθμό και προηγήθηκαν με +13, με 27-14 στο 12’, έπειτα από ένα τζαμπ σουτ του Ρέινολντς. Μάλιστα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν μπροστά και με 30-17 στο 15’, με ένα τρίποντο του Χέντερσον. Εκεί όμως, ο ΠΑΟΚ έπαθε «μπλακ-άουτ» και η Πετκίμ το εκμεταλλεύτηκε για να «τρέξει» 12-0 σερί και να μειώσει σε 30-29 στο 17’, με 2/2 βολές του Ουίλιαμς, ενώ με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου οι Τούρκοι αρχικά ισοφάρισαν σε 32-32 στο 21’ και μετά πέρασαν και μπροστά με 38-37 στο 23’, με τρίποντο του Ράιτ και φόλοου του Όλντριτζ αντίστοιχα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε στο ίδιο λεπτό με 39-38, με τζαμπ σουτ του Μπάρτλεϊ, ενώ βρήκε ρυθμό μετά και με 9-0 σερί, βρέθηκε να προηγείται με 50-43 στο 27’, με τρίποντο του Ρέινολντς. Η Πετκίμ ισοφάρισε με 7-0 σερί, σε 50-50 στο 29’ με τρίποντο του Ράσελ, αλλά ο Μπάρτλεϊ απάντησε με buzzer beater τρίποντο και ο ΠΑΟΚ έκλεισε την 3η περίοδο μπροστά με 53-50.

Ωστόσο, το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με το… αριστερό, αφού ο Ταϊρί σκόραρε… πεντάποντο, με τρίποντο και φάουλ, συν μία έξτρα βολή για τεχνική ποινή στον Κατσίβελη, οπότε οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 55-53 στο 31’. Μάλιστα, έφτασαν και στο +7, με 63-56 στο 34’ με δίποντο του Ουίλιαμς. Η ομάδα του Κανσελιέρι αντέδρασε και μείωσε στους 3 πόντους, σε 66-63, με τρίποντο του Κατσίβελη στο 37’. Δεν υπήρξε όμως συνέχεια για τον ΠΑΟΚ, με την Πετκίμ να ανεβάζει τη διαφορά και τελικά να κερδίζει με 79-69, με επί μέρους σκορ 29-16 υπέρ της, στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία)-Ζουράποβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Κρέγιτς (Σλοβενία).

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 30-29, 53-50, 69-79.

ΠΑΟΚ (Μάσιμο Κανσελιέρι): Χέντερσον 6 (2), Άπσον 6, Φόρεστερ 9, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 12 (2), Παπαδάκης, Μπάρτλεϊ 8 (2), Ρέινολντς 16 (2), Κρούζερ 9 (1).

Πετκίμ (Μπουράκ Γκορέν): Βαν Μπεκ 6 (2), Ράιτ 13 (3), Κουρτουλντούμ, Ράσελ 16 (4), Ουίλιαμς 19, Ταϊρί 12 (3), Σαβ 2, Όλντριτζ 11 (1), Ετσενίκε.