ΑΕΚ – Ραμάτ Γκαν 80-71: Με σούπερ Χαμπ και κομβικό Χέιλ η πρώτη νίκη στο BCL μετά από 10 μήνες (video)

2024-10-01T19:48:46+00:00 2024-10-01T20:24:13+00:00.

mikegiou

01/Oct/24 19:48

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με νίκη το BCL, επικράτησε με 80-71 της Μακάμπι Ραμάτ Γκατ στη Sunel Arena.

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ επέστρεψε! Τουλάχιστον στο BCL, μετά την 1η αγωνιστική της πρώτης φάσης των ομίλων. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα επικράτησε με 80-71 της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν στη Sunel Arena.

Με τον Πρέντις Χαμπ να πετάει… φωτιές (28π.) και τους Χάντερ Χέιλ και Γκραντ Γκόλντεν να δίνουν κομβικές λύσεις.

Το πρώτο επίσημο ματς της ΑΕΚ ανέδειξε τη νέα ομάδα, υπό τις οδηγίες του Ντράγκαν Σάκοτα, αλλά έφερε και την περσινή ανάμνηση της κακής αμυντικής λειτουργίας.

Δυνατή εκκίνηση, πρόβλημα στην άμυνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το ματς με το γρήγορο 7-0. Η Ραμάτ Γκαν αντέδρασε, μείωσε σε 11-10 και προσπέρασε για πρώτη φορά με 15-17, με τον παλιό γνώριμο των ελληνικών γηπέδων, Ρομπέρτο Γκάλινατ να δίνει ρυθμό και σκορ (9π. στην 1η περίοδο).

Η Ένωση, διέθετε, αρχικά, δύο άξονες στην επίθεσή της: Ο Γκραντ Γκόλντεν έκανε τα πάντα στην επίθεση (7π., 3 ριμπ., 2 ασίστ), ο Πρέντις Χαμπ ήταν… κίνδυνος – θάνατος (16π. στο πρώτο ημίχρονο με 4/7 τρίποντα και 4/4 βολές, μαζί με 4 ασίστ), με τον Σάκοτα να έχει παράπονα από την άμυνα.

“Να κινηθούμε πιο γρήγορα, ομαδικά, όχι τρελά σουτ. Και να παίξουμε άμυνα”, ήταν τα λόγια του σε ένα τάιμ άουτ. Η αλήθεια είναι πως η άμυνα δε διορθώθηκε, αλλά στην εξίσωση μπήκαν τα μακρινά σουτ και ο Χάντερ Χέιλ.

Η ΑΕΚ είχε τρία σερί τρίποντα (και 7/21 στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά), από το 33-31 μέχρι το 42-33, με τον Χέιλ να βάζει το τελευταίο (τελείωσε με 11 πόντους και 3/6 τρίποντα το πρώτο ημίχρονο) και να το πανηγυρίζει ανάλογα. Συνολικά οι “κιτρινόμαυροι” είχαν 11 ασίστ, για 5 λάθη.

Η ευχέρεια της ΑΕΚ από την περιφέρεια, είχε και συνέχεια. Η Ένωση ξεκίνησε με δύο τρίποντα, ξανά από Χαμπ και Χέιλ και σε συνδυασμό με την ικανότητα του Γκόλντεν κοντά στο καλάθι προηγήθηκε με 59-50.

Που κρίθηκε το ματς

Η ομάδα του Σάκοτα μπήκε με προβάδισμα 7 πόντων στην 4η περίοδο και φρόντισε να το διατηρήσει. Και σε κάποιες περιπτώσεις να το αυξήσει. Στην εξίσωση μπήκε και ο ΡάιΚουόν Γκρέι με τέσσερις σερί πόντους, για να φέρει την ΑΕΚ στο 65-57.

Ωστόσο, η Ραμάτ Γκαν με επί μέρους 4-8, μείωσε στους 4 (69-65 με 2:44 στο ρολόι). Η ΑΕΚ με τους δύο πρωταγωνιστές της, άντεξε μέχρι το φινάλε και πήρε την πρώτη νίκη στο BCL μετά από σχεδόν 10 μήνες! Η προηγούμενη σημειώθηκε στις 5/12/2023 απέναντι στη Ντιναμό Σάσαρι με σκορ 110-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71.

ΑΕΚ (Ντ.Σάκοτα): Γκρέι 6, Χαμπ 28 (1/3 διπ., 7/12 τριπ., 5/5 βολές, 6 ασίστ), Φλιώνης, Μπράις 4, Κουζμίνσκας 6, Νετζήπογλου 4, Αλίν, Κουζέλογλου 2, Γκόλντεν 14 (7 ριμπ., 3 ασίστ), Χέιλ 16 (1/3 διπ., 4/8 τριπ., 2/2 βολές).

Ραμάτ Γκαν (Σ.Μπρένερ): Στίβενς 18 (8/8 διπ., 6 ρμπ.), ΜακΚόλουμ 21 (7 ασίστ, 2/7 τριπ.), Αριέλ 5 (1), Μελαμέντ, Χούμπερ 5 (1), Μάιλς 4, Κρόφορντ 3, Σρορ 4, Γκάλινατ 11 (0/5 τριπ.)