Προμηθέας – Νίμπουρκ 78-86: Έχασε τα ριμπάουντ, έχασε και το ματς (video)

2024-10-02T19:51:08+00:00 2024-10-02T21:00:29+00:00.

mikegiou

02/Oct/24 19:51

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με εντός έδρας ήττα, 86-78 από τη Νίμπουρκ, τη φετινή πορεία στο BCL.

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα στην Πάτρα από την τσέχικη Νίμπουρκ (86-78), η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ, πήρε 25 επιθετικά… σκουπίδια και βρήκε πόντους τόσο από τα πολλά λάθη του Προμηθέα, όσο φυσικά και από τα κερδισμένα ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ των Πατρινών ήταν ο Ντάριους Πέρι (18), ενώ ακολούθησακν οι Κένι Ουίλιαμς και Ουές Ιβούντου, καθώς μέτρησαν από 14, ενώ για τους νικητές ο Νάιγκελ Σίζαρ σκόραρε 16 (6 ριμπ.).

Ο Προμηθέας του πρώτου ημιχρόνου, διέθετε ένα εξαιρετικό ποσοστά στα σουτ τριών (5/12, 41.67%), ωστόσο το φινάλε των πρώτων 20 λεπτών τον βρήκε πίσω στο σκορ με διαφορά 5 πόντων (44-39).

Αιτία η χαμένη μάχη των ριμπάουντ, με τους παίκτες της Νίμπουργκ όχι μόνο να αρπάζουν 8 παραπάνω (26-18), αλλά να έχουν περισσότερα επιθετικά (15), παρά αμυντικά (11)… σκουπίδια. Και απόλυτη κυριαρχία στη ρακέτα και στην επίθεση με 22 πόντους (έναντι 8 του Προμηθέα).

Που κρίθηκε το ματς

Βάλτε σε αυτό τα μόλις 3 λάθη, έναντι 9 των Πατρινών (που έδωσαν 12 πόντους στους Τσέχους) και η διαφορά έχει την εξήγησή της. Αν μάλιστα ο Κένι Ουίλιαμς δεν είχε 4 σερί πόντους στο φινάλε, οι Τσέχοι θα απολάμβαναν διαφορά κοντά στο επίπεδο του διψήφιου.

Η κυριαρχία της Νίμπουρκ στις (σημαντικές) λεπτομέρειες, συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Και όσο ο Προμηθέας δεν είχε λύσεις από τον Τζος Άνταμς (1/6 σουτ) και Κέι Τζέι Ουίλιαμς, οι πόντοι ερχόντουσαν με κόπο.

Ένα τρίποντο του Σουμάτε, 6:43 πριν το τέλος, έφερε την ομάδα του στο +11 (73-62) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η… αφήγηση του αγώνα, δε διαφοροποιήθηκε.

Όσο η Νίμπουρκ έβρισκε εύκολους πόντους, λόγω των ριμπάουντ και των δεύτερων ευκαιριών και η διαφορά ήταν… κολλημένη στο +10. Ακόμη και η επέλπιδα προσπάθεια της ομάδας του Παπαθεοδώρου δεν είχε αποτέλεσμα, αφού η Νίμπουρκ πάντα έβρισκε τη λύση.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 39-44, 59-67, 78-86.

Προμηθέας (Η.Παπαθεοδώρου): Πέρι 18 (2), Λούντζης 6 (2), Μπαζίνας 1, Κένι Ουίλιαμς 14 (2), Άνταμς 5 (1/6 σουτ), Χρυσικόπουλος, Πρέκας, Βαρνάντο 10 (2), Ιβούντου 14 (2), Καραγιαννίδης 8, Κέι Τζέι Ουίλιαμς 2.

Νίμπουρκ (Φ.Ταμπελίνι): Μπραουν 15 (1), Μπιρτς 7 (1), Σβόμποντα 5 (1), Μπίσοπ 12, Μπόχατσικ 5 (1/6 τριπ.), Σενάλ 3, Σίζαρ 16 (6 ριμπ.), Κριζ 2, Σουμάτε 12 (2), Ρίλικ 9 (3), Τούμα.

Παπαθεοδώρου: «Εικόνα ντροπή, έπαιζαν άνδρες με παιδιά”

Στη συνέντευξη Τύπου ο Ηλίας Παπαθεοδώρου… άστραψε και βρόντηξε! Έκανε λόγο για εικόνα ντροπή και για “άνδρες που παίζουν με παιδιά”, αναφερόμενος στα χαμένα ριμπάουντ.

“Η Νίμπουρκ άξιζε τη νίκη, γιατί είχε περισσότερη ενέργεια και ένταση. Μπορείς να το δεις απο τους αριθμούς, 25 επιθετικά ριμπάουντ και 24 αμυντικά. Είναι σαν να παίζουν άντρες με παιδιά! Αυτή είναι η πραγματικότητα. Και με λιγότερες λύσεις δεν είναι δυνατό να νικήσουμε σε αυτό το επίπεδο. Μέσα στο παιχνίδι προσπαθήσαμε να κάνουμε κάποια πράγματα διαφορετικά. Τελικά, η εικόνα του αγώνα ήταν ντροπή. Πρέπει να βελτιωθούμε αρκετά. Έχουμε αναγνωρίσει τα προβλήματά μας και θα παλέψουμε σκληρά να βρούμε λύσεις για να κάνουμε την ομάδα ανταγωνιστική, πιο ποιοτική και με μεγαλύτερη ενέργεια.

Σκέφτηκα ότι για πολλά λεπτά του αγώνα ΄ήμασταν εκεί αμυντικά. Αλλά όταν ο επιθετικός χάσει την επίθεση, πρέπει να πάρεις τα ριμπάουντ. Είναι μέρος της άμυνας. Αν δεν ελέγχεις την μπάλα, δεν μπορείς να παίξεις. Είναι αδύνατο να έχουμε καλό αποτέλεσμα”, ήταν τα λόγια του προπονητή του Προμηθέα.