FMP – Περιστέρι 70-58: Καταστροφικό ματς, εύκολη ήττα (video)

Harris Peristeri FMP

Του Μιχάλη Γκιουλένογλου / info@eurohoops.net

Το Περιστέρι εμφανίστηκε αγνώριστο, σε σχέση με το δείγμα του Super Cup και γνώρισε μία εύκολη ήττα στη Σερβία από την FMP (70-58). Το ματς ουσιαστικά χάθηκε στη 2η περίοδο, όταν οι Περιστεριώτες σημείωσαν μόλις 8 πόντους (συνολικά είχαν 3/25 τρίποντα!), ενώ η κακή εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Δείγμα οι μόλις 58 πόντοι στο τέλος του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισε ο Κάρμπερι (9π. στο πρώτο, 13 συνολικά), ενώ διψήφιος ήταν και ο Σι Τζέι Χάρις (21π.), στο ντεμπούτο του με το Περιστέρι. Εκτός έμεινε ο Βασίλης Ξανθόπουλος, λόγω τραυματισμού.

Για την FMP η τριάδα των Μάτιτς Ρέμπετς, Βόιτσλαβ Στογιάνοβιτς και Στεφάν Λαζάρεβιτς (11, 15 και 11 πόντους, αντιστοιχα) έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ.

Σε ένα από τα τάιμ άουτ που πήρε το Περιστέρι στη 2η περίοδο της αναμέτρησης με την FMP, ο Γιώργος Λιμνιάτης ζήτησε από τους παίκτες του να αποβάλλουν το φόβο τους. Ο προπονητής του Περιστερίου δεν πίστευε σε εκείνο το σημείο, ότι τελικά ο… φόβος θα κυριαρχήσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Που κρίθηκε το ματς

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το συνολικό σκορ για το Περιστέρι (των 11 λαθών) έφτασε στους 8 πόντους, με την FMP να μην κάνει κάτι εκπληκτικό στο ματς (πέρα από την άμυνα) και να βρίσκεται στο +10 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η καθίζηση του Περιστερίου στο πρώτο ημίχρονο έχει εξήγηση, αφού οι Κόφεϊ, Πάπας, Χάρις, Πάτον και Έντι είχαν, όλοι μαζί, 10 πόντους με 4/13 σουτ. Ενώ η ομάδα των Δυτικών Προαστίων ξεκίνησε το ματς με 0/9 τρίποντα!

Και μόνο ο Κάρμπερι αποτελούσε απειλή για το καλάθι της σερβικής ομάδας (9π.).

Η κακή εμφάνιση του Περιστερίου έγινε χειρότερη στην 3η περίοδο, με το πρώτο καλάθι να έρχεται έπειτα από σχεδον 5 λεπτά και 30 δεύτερα! Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 πόντους (49-32).

Ένα επί μέρους 2-8 επέτρεψε στο Περιστέρι να μειώσει (55-45). Όμως δύο απανωτά τρίποντα του Γιόβαν Νόβακ (μεσολάβησε ένα δίποντο του Πάπας) επανέφεραν τη διαφορά στους 14.

Το Περιστέρι επιχείρησε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο, αλλά στην τελευταία άμυνα δέχτηκε τρίποντο και ενώ ο χρόνος της επίθεσης της FMP ήταν 1 δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-22, 49-32, 70-58.

FMP (Σ.Νικίτοβιτς): Ρέμπετς 13, Σαράνοβιτς 2, Τάσιτς 10, Γκάσιτς, Ραντοσάβλιεβιτς, Στογιάνοβιτς 18 (4/8 τριπ.), Νόβακ 12 (3/11 τριπ.), Κούζμιτς 4 (8 ριμπ.), Λαζάρεβιτς 11 (1), Μπάρνα.

Περιστέρι (Γ.Λιμνιάτης): Κόφεϊ 4 (7 ριμπ.), Πάπας 4, Σταυρακόπουλος, Πουλιανίτης 2, Αβδάλας 5, Χάρεις 21 (2/4 διπ., 0/2 τριπ., 7/7 βολές), Πάτον 4, Κάρμπερι 13 (1), Έντι 3, Ζούγρης 2.