Ράστα Βέχτα – Προμηθέας 86-88: Το χέρι του Ιβούντου έφερε το “διπλό” στη Γερμανία

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Σε ένα ματς όπου… έσπασαν καρδιές στη Γερμανία, ο Προμηθέας κατάφερε να «αποδράσει» με το «διπλό», αφού κέρδισε τη Ράστα Βέχτα με 88-86, για την 2η αγωνιστική του Group D του Basketball Champions League. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχει ρεκόρ 1-1 και μοιράζεται την 2η θέση με την Γαλατάσαραϊ, ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 0-2. Ήρωας ήταν ο Ουές Ιβούντου, που με φόλοου στα 8.3’’ για την λήξη, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πλέον, το επόμενο ματς για τον Προμηθέα στο BCL, είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (23/10, 19:30) στο «Δημήτρης Τόφαλος» της Πάτρας, με αντίπαλο την Γαλατάσαραϊ για την 3η αγωνιστική. Οπότε προς το παρόν οι Αχαιοί στρέφουν την προσοχή τους, στην Stoiximan GBL και το προσεχές παιχνίδι με αντίπαλο το Λαύριο, για την 2η αγωνιστική, στο ίδιο γήπεδο, την Δευτέρα (14/10, 20:15).

Για την ομάδα της Πάτρας, ντεμπούτο στην Ευρώπη έκανε ο Τζόρνταν Ουόκερ, ενώ στη 12άδα βρέθηκε για πρώτη φορά πάντως και ο Ντέγουαν Χερνάντεζ, που δεν χρησιμοποιήθηκε όμως.

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ήταν ο Κέι-Τζέι Ουίλιαμς με 21 πόντους (6/9δ., 3/4τρ.), ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Ουές Ιβούντου (16π., 8/9δ., 6ρ., 2κλ.), Μιχάλης Λούντζης (14π., 4ρ., 4ασ., 2κλ.) και Τζόρνταν Ουόκερ (13π., 6ασ., 5ρ.). Από την μεριά της Ράστα Βέχτα, πρώτοι σκόρερ ήταν από κοινού οι Τζέιντεν Γκάρντνερ (16π., 8ρ.) και Τζοέλ Αμίνου (16π., 2τάπ.), ενώ διψήφιοι στην επίθεση ήταν ακόμα οι Γιόχαν Γκρούνλο (14π., 5ρ., 5τάπ.), Τάιγκερ Κάμπελ (13π., 12ασ., 5ρ.) και Μπράντον Ράντολφ (11π., 6ρ.).

Έχασε προβάδισμα 17 πόντων ο Προμηθέας αλλά άντεξε στο τέλος

Οι Γερμανοί άρχισαν με κάρφωμα του Γκρούνλο και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, αλλά μετά η ομάδα της Πάτρας πήρε το προβάδισμα άμεσα και όσο περνούσε η ώρα, άρχισε να «χτίζει» διαφορά. Το σκορ ήταν 16-14 στο 6’, υπέρ της ομάδας του Παπαθεοδώρου, η οποία έκανε εντυπωσιακό τελευταίο τετράλεπτο και με 11-0 σερί του Λούντζη στο 9’, προηγήθηκε με 27-14, ενώ η 1η περίοδος έκλεισε με 29-16 υπέρ του Προμηθέα.

Ο σύλλογος της Πάτρας άνοιξε την διαφορά στους 17 πόντους στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, με το υπέρ του, 33-16 στο 11’, με φλόουτερ του Λούντζη και γενικά κρατούσε διψήφιο προβάδισμα μέχρι τα μέσα της περιόδου. Η Ράστα Βέχτα κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους, σε 47-40 με τρίποντο του Φαν Σλούτεν στα 37’’ για την λήξη, αλλά τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να προηγείται με 50-41.

Στο δεύτερο μέρος, αρχικά οι Γερμανοί έδειχναν να πατάνε καλύτερα και έτσι μπόρεσαν να μειώσουν στο καλάθι, σε 56-54 στο 24’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Αμίνου. Ο Προμηθέας όμως ξέφυγε με 9 πόντους λίγο αργότερα, αφού βρέθηκε μπροστά με 73-64 στο 28’, με λέι απ, που σημείωσε ο Ιβούντου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 74-71 και έτσι τελείωσε η 3η περίοδος.

Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και πέρασαν μπροστά με 81-78, με τρίποντο του Γκάρντνερ στο 34’, αλλά οι Αχαιοί ανέκτησαν το προβάδισμα με 84-83 στο 38’ με τζαμπ σουτ του Κένι Ουίλιαμς και προηγήθηκαν και με 86-83 στο ίδιο λεπτό, με λέι απ, του Ουόκερ. Στα 30.2’’ για την λήξη όμως, ο Κάμπελ έβαλε τρίποντο και ισοφάρισε για τους Γερμανούς σε 86-86. Στα 8.3’’, ο Ιβούντου με φόλοου και κερδισμένο φάουλ έκανε το 88-86 υπέρ του Προμηθέα, αλλά αστόχησε στη βολή. Ο Γκάρντνερ είχε άστοχο τρίποντο για τη Ράστα Βέχτα στην εκπνοή και το ματς τελείωσε.

Παίκτης – κλειδί

Ο Κέι-Τζέι Ουίλιαμς του Προμηθέα, έπαιξε για 28 λεπτά (27:53) και πέτυχε 21 πόντους (0/1β., 6/9δ., 3/4τρ.), έχοντας ακόμα 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 1 ασίστ, 1 τάπα και 23 Efficiency.

Πού κρίθηκε

Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στο καλάθι, είναι προφανές ότι οι μικρές λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά. Προφανώς και το φόλοου του Ουές Ιβούντου αποδείχθηκε καθοριστικό, αλλά έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ο Προμηθέας έκανε 7 λιγότερα λάθη, δηλαδή μόλις 6, με τη Ράστα Βέχτα να κάνει 13 αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σάλνις (Λετονία)-Γκιόργκι (Νορβηγία)-Λίτσκα (Πολωνία).

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 41-50, 71-74, 86-88.

Ράστα Βέχτα (Μάρτιν Σίλερ): Γκάρντνερ 16 (1), Φαν Σλούτεν 7 (2), Ράντολφ 11 (2), Κάμπελ 13 (2), Ρόμπινσον 5 (1), Γκρούνλο 14, Αμίνου 16 (1), Σέρφιλντ 4, Πάντι.

Προμηθέας Πατρών (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ουόκερ 13 (1), Πέρι 6 (1), Λούντζης 14 (2), Μπαζίνας, Κένι Ουίλιαμς 7 (1), Χρυσικόπουλος, Βαρνάντο 7 (1), Ιβούντου 16, Καραγιαννίδης 4, Κέι Τζέι Ουίλιαμς 21 (3).