Βόννη – ΑΕΚ 93-74: Καταστροφική 4η περίοδος για την πρώτη ήττα

Του Κώστα Παρασκευόπουλου / info@eurohoops.net

Την πρώτη ήττα της, σε επίσημο ματς στη φετινή σεζόν, γνώρισε η ΑΕΚ, αφού έχασε στο «Telekom Bonn» από τη Βόννη με 93-74 για την 2η αγωνιστική του Group E του Basketball Champions League. Πλέον, τόσο η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, όσο και οι Γερμανοί, έχουν ρεκόρ 1-1 και θυμίζουμε ότι ο στόχος είναι η 1η θέση, που δίνει απευθείας πρόκριση στη φάση των «16». Η Ένωση δέχθηκε επί μέρους σκορ 34-15 στην καταστροφική 4η περίοδο και φυσικά δεν γινόταν να κερδίσει με αυτόν τον τρόπο.

Στο άλλο ματς του ομίλου λίγο νωρίτερα στην Οπάβα της Τσεχίας, η τυπικά γηπεδούχος Μακάμπι Ραμάτ Γκαν (Στίβενς και Γκάλινατ από 16π.) κέρδισε την VEF Ρίγα (Σάνον 19π., 8ρ.) με 78-71 (Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-30, 51-55, 78-71), κάνοντας επί μέρους σκορ 27-16 στην 4η περίοδο. Οι δύο ομάδες έτσι έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (1-1).

Αναφορικά με το επόμενο ματς της ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική του BCL, θα είναι αυτό που θα γίνει την Τρίτη (29/10, 19:00), στη Λετονία απέναντι στην VEF Ρίγα, ενώ αντίστοιχα, η Βόννη θα παίξει εκτός έδρας, στην Οπάβα την Τετάρτη (30/10, 19:00) με αντίπαλο την τυπικά γηπεδούχο, Μακάμπι Ραμάτ Γκαν. Μέχρι τότε, οι «κιτρινόμαυροι» θα επικεντρωθούν πλέον στην Stoiximan GBL, όπου έχουν μπροστά τους, το δυνατό ματς στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό, την Δευτέρα (21/10, 20:15) για την 3η αγωνιστική. Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Σι-Τζέι Μπράις με 18 πόντους, ενώ ο Χάντερ Χέιλ πρόσθεσε 14 από τη μεριά του. Για τη Βόννη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάριους ΜακΓκί με 23 πόντους.

Κυνηγούσε από την αρχή του ματς η ΑΕΚ

Το ματς ξεκίνησε πολύ άσχημα για τους «κιτρινόμαυρους», με τους Γερμανούς να μπαίνουν πολύ δυνατά και να προηγούνται με +13, με 22-9 στο 7’, με λέι απ, του Πάπε. Με 8-0 σερί, οι παίκτες του Σάκοτα μείωσαν σε 22-17 στο 8’, έπειτα από τρίποντο του Μπράις, αλλά η 1η περίοδος έληξε με 26-17. Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την Βόννη να ξεφεύγει με +15, με 32-17 στο 12’, με τρίποντο του Αλέγκρι, αλλά η ελληνική ομάδα έκανε 9-0 σερί και μείωσε σε 32-26 στο 14’, με δίποντο του Κουζμίνσκας, ενώ με γκολ-φάουλ του Χέιλ στο 19’, η ΑΕΚ μείωσε και σε 39-36 και έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Σάκοτα κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο 28’, με 56-55, έπειτα από λέι απ, του Γκρέι στον αιφνιδιασμό, ενώ με τρίποντο του Κουζμίνσκας στην επόμενη φάση, προηγήθηκε και με 59-55, με την 3η περίοδο να λήγει ισόπαλη πάντως με 59-59. Τελικά η ΑΕΚ μπήκε άσχημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω με 74-63 στο 34’ μετά από τρίποντο του ΜακΓκί και με 84-68 στο 38’ με κάρφωμα του Μπέρε, για να ηττηθεί τελικά με 93-74.

Παίκτης – κλειδί

Ο Τόμας Κένεντι της Βόννης είχε 16 πόντους (4/5β., 6/6δ.), 8 ριμπάουντ (6αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 1 λάθος και το κορυφαίο Efficiency με 26.

Πού κρίθηκε

Στο κακό τέταρτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ, όπου δέχθηκε 34 πόντους συνολικά, αλλά και στο γεγονός ότι η Βόννη έβαλε 5 περισσότερα τρίποντα (15/32 με 46,9% έναντι 10/23 με 43,5%).

Διαιτητές: Ροσό (Γαλλία)-Βούλιτς (Κροατία)-Μάνιστε (Εσθονία).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74.

Βόννη (Ροέλ Μορς): ΜακΓκί 23 (5), Μπέρε 11 (1), Γκρίσελ 15 (3), Φλέμινγκ Τζούνιορ 5 (1), Σοάρες, Αλέγκρι 9 (3), Χούμε 8 (2), Πάπε 4, Τίμαν 2, Κένεντι 16.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γκρέι 8, Χαμπ 11 (3), Καράμπελας, Φλιώνης, Μπράις 18 (3), Κουζμίνσκας 10 (2), Νετζήπογλου 6, Αλίν 5 (1), Κουζέλογλου, Γκόλντεν 2, Χέιλ 14 (1).

Σάκοτα: Μακράν το χειρότερο παιχνίδι μας

Στην συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε στο τέλος του αγώνα, ο κόουτς της ΑΕΚ, Ντράγκαν Σάκοτα, υπογράμμισε τα εξής: «Συγχαρητήρια στην Βόννη. Εμείς είχαμε άσχημη αρχή. Τους δώσαμε αυτοπεποίθηση να παίξουν. Είχαμε άθλια τέταρτη περίοδο. Στην 3η περίοδο ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Για έναν λόγο σταματήσαμε να παίζουμε, δώσαμε ελεύθερα σουτ. Παλέψαμε και προσπαθήσαμε να μείνουμε στο παιχνίδι. Είχαμε κακές αποφάσεις, 20 λάθη. Αυτό λέει τα πάντα. Είναι μακράν το χειρότερο παιχνίδι μας. Η Βόννη είναι καλή ομάδα, οπότε αυτό μπορεί να συμβεί».

Εκ μέρους των παικτών της ΑΕΚ, μίλησε ο Σι-Τζέι Μπράις, που σχολίασε: «Αρχίσαμε νωθρά το παιχνίδι, οπότε πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι»