“Κιτρινόμαυρο” βήμα πρόκρισης στην Λουμπλιάνα!

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έπαιξε πραγματικά καλά, μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο και αυτό ήταν αρκετό για να της χαρίσει το πολύτιμο διπλό και να της δώσει πολλές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πλέον η “ένωση” έχει ρεκόρ 7-6 και 20 βαθμούς και με νίκη την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ, απέναντι στην Μπαϊρόιτ είναι απίθανο να αποκλειστεί!

Το παιχνίδι

Καλύτερη η ΑΕΚ, αλλά ντέρμπι

Παρά τα 2 γρήγορα λάθη της ΑΕΚ στο ματς, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς με double score (10-5 στο 4′). Η Ολίμπια με ένα γρήγορο σερί 14-2 πήρε το προβάδισμα με 15-12 (στο 7) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την “ένωση” να προηγείται ξανά με 20-18, έπειτα από σερί 8-3.

“Χάθηκε” από το παρκέ η “‘ένωση”

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα στην Λουμπλιάνα, οι γηπεδούχοι με σερί 9-4 προηγήθηκαν ξανά στο σκορ με 27-24 (στο 15′), ενώ λίγο αργότερα με το σερί τους να φτάνει το 14-4 η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της και στο +8 (32-24 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-33 και με την ΑΕΚ να παρουσιάζει μέτριο πρόσωπο.

Ντέρμπι, αλλά η ΑΕΚ ανέβασε απόδοση!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Σλοβενία ξεκίνησε με, την ΑΕΚ να δείχνει διάθεση να πιέσει και να γυρίσει το ματς, όμως δεν μπορούσε να προσπεράσει στο σκορ (43-41 στο 23′). Οι “κιτρινόμαυροι” με τον Λαρεντζάκη να πετυχαίνει τρίποντο (2/3) προσπέρασε μετά από ώρα με 48-47 (στο 25′). Οι δύο ομάδες έδιναν μία “μάχη” στο παρκέ (51-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 57-54 υπέρ της “ένωσης”!

“Κλείδωσε” την νίκη στο τέλος και.. αγγίζει πρόκριση η ΑΕΚ

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με σερί 5-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με 8 πόντους (62-54 στο 32′) και έγινε το φαβορί για την νίκη. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Γκριν 6 λεπτά πριν το φινάλε, η “ένωση” ανέβασε την διαφορά στο +11 (67-56) και “άγγιξε” την μεγάλη νίκη.

3 λεπτά πριν την λήξη όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί, αφού η ΑΕΚ είχε προβάδισμα 11 πόντων (74-63). Τελικά παρά τις προσπάθειες ανατροπής των γηπεδούχων δεν άλλαξε κάτι (80-66 στο 39′) και οι “κιτρινόμαυροι” πήραν το πολυπόθητο διπλό με 80-71!

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκριν ήταν πολύ καλός με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ και ο νεοφερμένος  Βινς Χάντερ με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός και έκανε την διαφορά. Επίσης και ο Βασιλόπουλος με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ βοήθησε πολύ την ΑΕΚ.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο, όπου άφησε την Ολίμπια Λουμπλιάνας να πετύχει μόλις 2 πόντους για περίπου 5 λεπτά και σε εκείνο το σημείο ανέβασε την διαφορά πάνω από το +10 και “κλείδωσε” το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-33, 54-57, 71-80