ΑΕΚ: Αφεντικό στο ντέρμπι “Δικεφάλων” και μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης! (vids)

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÌÏÔÉÏÍ ÔÅÁÌ)

Στον ελληνικό ”εμφύλιο” των playoffs του Basketball Champions League, η ΑΕΚ ”πέρασε” εύκολα από τη Πυλαία με σκορ 84-75 και έκανε σοβαρό βήμα για την πρόκριση τους 8 καλύτερους της διοργάνωσης. Πολυτιμότερος ο σχεδόν βέβαιος MVP της χρονιάς, Βινς Χάντερ, δεν έχασε σουτ ο Ντούσαν Σάκοτα!

Πλέον, οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για τον επαναλητικό του ΟΑΚΑ (13/3, 19:30), εκεί όπου η ”Ένωση” θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί το υπέρ της +9, ενώ οι Θεσσαλονικείς θα τα παίξουν όλα για όλα.

Η εξέλιξη: Απίστευτα πράγματα από την ΑΕΚ στην εκκίνηση του ματς! Μέσα σε 3′ είχε ήδη διψήφια διαφορά (2-12), με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να κάνει το παραμικρό σε επίθεση αλλά κυρίως σε άμυνα, με το σκορ να ξεφεύγει γρήγορα με 4-28 (!) στο 9′! ”Όπλο” των φιλοξενούμενων το μακρινό σουτ και ο απόλυτος έλεγχος των ριμπάουντ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-30!

Η σειρά του ΠΑΟΚ να κυριαρχήσει στο παρκέ δεν άργησε. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν όσα δεν μπόρεσαν στο πρώτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά ξαναμπήκαν στο ματς, φτάνοντας δύο φορές ακόμα και στο -5 (36-41 στο 18′), όμως ο Βινς Χάντερ, ο οποίος πέτυχε νταμπλ νταμπλ σε μόλις 14′, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-45.

Έκανε ό,τι και στην αρχή και… ”καθάρισε”!

Η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχε και πολλές διαφορές από την αρχή της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ βρήκε με το μάτι να… γυαλίζει και μέσα σε λίγα λεπτά έστειλε και πάλι στην διαφορά πάνω από τους 10, αγγίζοντας μάλιστα και το +20 στο φινάλε των 30′ (46-65)! Φυσικά, η λειτουργία της ομάδας του Λούκα Μπάνκι ήταν υποδειγματική, για να φτάσουμε σε αυτή την διαφορά, όμως ο Βινς Χάντερ έδειξε και πάλι σε όλους πως δεν γίνεται να χάσει αυτό το βραβείο MVP!

Με τη διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, ο στόχος του ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρος: να μειώσει όσο το δυνατόν περισσότερο και να ”κυνηγήσει” το ματς. Ακόμα και αν δεν μπορούσε να κάνει την μεγάλη έκπληξη και να ολοκληρώσει την ανατροπή, μπορούσε να πάει στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, δηλαδή όσο το δυνατόν μικρότερη διαφορά.

Τελικά, παρά την μείωση του σκορ μέχρι τους 11, τίποτα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να… συμβιβάζονται με το τελικό 75-84. Αυτό σημαίνει πως ο ΠΑΟΚ θα έχει πολύ δύσκολο έργο στο ΟΑΚΑ, δηλαδή νίκη με +10.

Το καλάθι που ίσως κριθεί ως το σπουδαιότερο της σειράς είναι το τρίποντο του Κόνιαρη στην εκπνοή, που έριξε την διαφορά από τους 12 στους 9, μετά από βιαστικό άστοχο σουτ τριών πόντων του Γκρίφιν!

Πού κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε γρήγορα παρά το αρχικό σοκ, και έριξε σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η ΑΕΚ δεν άφησε λεπτό να πάει χαμένο και μέσα σε 6′ πήγε στο +10 και δεν ξανακοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός, για μία ακόμα φορά φέτος ο Βινς Χάντερ! Ο ψηλός των νικητών πέτυχε νταμπλ νταμπλ μέσα σε 14′ και τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος! Άξιος συμπαραστάτης ο άχαστος Ντούσαν Σάκοτα με 16 πόντους και 5/5 σουτ! Σημαντικοί και οι 14 πόντοι (και 6 ριμπάουντ) του Χάουαρντ Σαντ-Ρος.

Από πλευράς ΠΑΟΚ, ξεχώρισαν οι Αντώνης Κόνιαρης και Μιλένκο Τέπιτς με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 11-30, 36-45, 46-65, 75-84