Intercontinental Cup: Η G League United κέρδισε τους πρωταθλητές NBL και προκρίθηκε στον τελικό με Μάλαγα

Η G League United κατάφερε να επιστρέψει στο τέλος και να κερδίσει τους Τασμάνια Τζακτζάμπερς (76-74) με 2/2 βολές του Μπρόντρικ Τόμας! Πλέον, οι Αμερικανοί θα διεκδικήσουν αύριο (15/9) το τρόπαιο στον μεγάλο τελικό του Intercontinental Cup κόντρα στη Μάλαγα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τσάρλι Μπράουν με 23 πόντους (5/9 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και ο πρωταγωνιστής του ματς, Μπρόντρικ Τόμας, που έβαλε 13 με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόρντον Κρόφορντ με 24 πόντους (5/9 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 23 έβαλε και ο Ντόιλ, που είχε επίσης 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Αμερικανοί έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, ωστόσο οι Πρωταθλητές της αυστραλιανής NBL κατάφεραν με καλή άμυνα και σημαντικά σουτ κυρίως από τους Μάγκνεϊ και Κρόφορντ να επιστρέψουν στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις διψήφιες διαφορές που είχε πάρει η G-League, πέρασε μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Οι Αμερικανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Είχαν την ευκαιρία στο τέλος να πάρουν εκ νέου, μετά από ώρα, κεφάλι στο σκορ, ωστόσο ο Μπρόντρικ Τόμας έβαλε 2/3 βολές και ισοφάρισε σε 74-74.

Όπως όλα έδειχναν το ματς θα πήγαινε για παράταση, ωστόσο ένα λάθος του Κρόφορντ και ένα φάουλ του Ντόιλ, έστειλαν τον Τόμας εκ νέου στη γραμμή της… φιλανθρωπίας, απ’ την οποία αυτή τη φορά δεν λάθεψε, για να στείλει την ομάδα του στον μεγάλο αυριανό τελικό κόντρα στην ισπανική Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 44-35, 62-58, 76-74