Η Γεωργία του Ζούρου “κατάπιε” το Πράσινο Ακρωτήρι του Ταβάρες για την πρώτη νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο (vids)

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου με τρομερή άμυνα, πάθος και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, επικράτησε εύκολα στην Οκινάουα της Ιαπωνίας του Πράσινου Ακρωτηρίου του Έντι Ταβάρες (85-60), παίρνοντας την πρώτη νίκη στην ιστορία της σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Αργότερα μέσα στην ημέρα, η Σλοβενία του Λούκα Ντόντσιτς θα αντιμετωπίσει τη Βενεζουέλα (26/8, 14:30) για τον έκτο όμιλο.

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν αυτός που έδωσε το κάτι παραπάνω στην ομάδα της Γεωργίας, καθώς από τα πρώτα κιόλας αγωνιστικά λεπτά με την ενέργειά του σε άμυνα κι επίθεση έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Προφανώς και το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, όπου μετά το πρώτο τάιμ άουτ του Ηλία Ζούρου, ήρθε η σκληρή και με παγίδες άμυνα, η οποία δυσκόλεψε πολύ το έργο των παικτών του Πράσινου Ακρωτηρίου. Το σκορ λίγο αργότερα άνοιξε, με την ομάδα του Λούσα Μανέ Τροβοάντα να μην μπορεί να ακολουθήσει.

ΤΟ ΤΑΙΜ ΑΟΥΤ ΤΟΥ ΖΟΥΡΟΥ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΟΜΕΝΤΟΥΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το Πράσινο Ακρωτήρι μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο παιχνίδι, αφού σκόραρε στην πρώτη επίθεση σε σουτ τριών πόντων, με τον Μπετίνο Γκόμεζ. Ο Γιόργκι Σερμαντίνι απάντησε γρήγορα με φλότερ από κοντά, όμως λίγο αργότερα ο Ουίλ Ταβάρες με κάρφωμα έκανε το 8-2.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπορεί να μην μπήκε καλά στον αγώνα, ενώ είχε και 3 συνεχόμενα λάθη αλλά και μόλις 2 πόντους σε 5:30 λεπτά έδειχνε να μην βρίσκει λύσεις.

Κάπου εκεί, μετά από το πρώτο τάιμ άουτ που κάλεσε ο Έλληνας τεχνικός και την εντολή για πιεστική άμυνα με παγίδες, Μπιτάτζε, ΜακΦάντεν και Σενγκέλια βγήκαν μπροστά, πέτυχαν μαζεμένα καλάθια και μ’ ένα τρομερό 18-3 σερί μέσα σε λιγότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, πήραν το προβάδισμα με 20-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό για τους παίκτες του Ηλία Ζούρου. Ο Ντούντα Σανάτζε έβαλε δύο σημαντικά καλάθια και έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (25-13).

Το 50% (5/10) έξω από την περίμετρο για τη Γεωργία έλεγε πολλά, καθώς πλέον είχε αλλάξει το μομέντουμ και η ψυχολογία τους, αυξάνοντας όλο και περισσότερο την διαφορά, με τον Τόκο Σενγκέλια -έναν από τους καλύτερους παίκτες του πρώτου ημιχρόνου- να ανεβάζει την διαφορά στο +24 (44-20) μετά από δικό του καλάθι και φάουλ.

Ο Έντι Ταβάρες της Ρεάλ Μαδρίτης έδειχνε να είναι… εκτός αγώνα, τουλάχιστον επιθετικά, αφού η άμυνα της Γεωργίας πάνω του στο πρώτο μέρος ήταν αποτελεσματική.

Στο δεύτερο μέρος η Γεωργία όχι μόνο δεν χαλάρωσε, αλλά συνέχισε με αμείωτο τέμπο, ανεβάζοντας την διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους (54-24)!

Προφανώς η ψυχολογία των παικτών του Λούσα Μανέ Τροβοάντα δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση μετά από αυτό το συγκλονιστικό παιχνίδι των παικτών του Ζούρου και αυτό έβγαινε και στο παρκέ.

Με 2/17 τρίποντα και 6/26 δίποντα, δεν θα μπορούσαν εξάλλου να ελπίζουν για κάτι παραπάνω έτσι όπως είχε εξελιχθεί το παιχνίδι, με τη Γεωργία να φεύγει νικήτρια από το πρώτο παιχνίδι των ομίλων.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τόκο Σενγκέλια με 16 πόντους (5/10 δίποντα, 6/6 βολές) , ενώ ο Γκόγκα Μπιτάτζε σημείωσε 15 με 11 ριμπάουντ. Ο Ντούντα Σανάτζε έβαλε 12 και 10 πόντους σημείωσε ο Αλεξάντερ Μαμουκελασβίλι.

Όσο για τους ηττημένους, ο Έντι Ταβάρες έμεινε στους 6 πόντους (2/7 δίποντα, 2/3 βολές), με 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 λάθη, ενώ ο Κένετι Μέντες σημείωσε 11 πόντους (5/7 δίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 22-48, 37-70, 60-85

Photo Credits: FIBAWC