Όμιλος Β: Γλύτωσε η Κροατία

2014-08-30T15:39:54+00:00 2014-08-30T23:33:47+00:00.

30/Aug/14 15:39

Αυτό που ξεκίνησε ως πολύ εύκολη υπόθεση, εξελίχθηκε σε ένα ανταγωνιστικότατο ματς που κρίθηκε στην παράταση με τους Κροάτες να κερδίζουν δύσκολα με 81-78. Μεγάλη νίκη-δήλωση από την Αργεντινή επί του Πουέρτο Ρίκο, πολύ εύκολα στην πρεμιέρα η Ελλάδα την Σενεγάλη

Αυτό που ξεκίνησε ως πολύ εύκολη υπόθεση, εξελίχθηκε σε ένα ανταγωνιστικότατο ματς που κρίθηκε στην παράταση με τους Κροάτες να κερδίζουν δύσκολα με 81-78. Μετά από μια πρώτη περίοδο που έληξε με 23-9, η Κροατία άφησε τις Φιλιππίνες να μείνουν κοντά στο σκορ και το πλήρωσε, αφού βρέθηκε να χάνει με 69-66 2,5 λεπτά πριν τη λήξη.

H αντίδραση των Κροατών ήταν ένα τρίποντο του Σίμον, ένα καλάθι του Σάριτς, o Oυίλιαμ ισοφάρισε (71-71) με 40 δεύτερα να απομένουν και έτσι χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ευστόχησε σε 4/4 κρίσιμες βολές (79-75) και είχε συνολικά 26 πόντους. Ο Αντρέι Μπλατς έκανε επίσης μεγάλο ματς για τους ηττημένους με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ. Επίσης μείωσε στον πόντο (79-78) με τρίποντο και μόλις επτά δεύτερα να απομένουν, Ο Ντάμιεν Ρούντεζ με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη, αφού ο Ουίλιαμ δεν ευστόχησε στο τελευταίο σουτ. Παρόλα αυτά υπήρξε ένα συζητήσημο μη σφήριγμα στα τελευταία δεύτερα με τον Όλίβερ Λαφαγιέτ να τον πιέζει.

H Aργεντινή έκανε νίκη-δήλωση κερδίζοντας το Πουέρτο Ρίκο με 23 πόντους (98-75). Παρά την απουσία του Μανού Τζινόμπιλι η περηφάνια της “χρυσής γενιάς” της Αργεντινής έκανε την διαφορά με τον Λουίς Σκόλα να είναι ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους και τον Πάμπλο Πριντζίονι να μοιράζει 10 ασίστ.

Πολύ εύκολη η πρεμιέρα για την Ελλάδα, απέναντι στη Σενεγάλη! Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη ήταν συγκνετρωμένοι και σοβαροί, γεγονός που “τελείωσε” το ματς ουσιαστικά από τα πρώτα του λεπτά. Στο ημίχρονο η Ελλάδα προηφήθηκε με 45-17 και μόνο για 2-3 λεπτά στην τρίτη περίοδο, μπόρεσαν να κάνουν αισθητή την εμφάνισή τους οι Σενεγαλέζοι με ένα σερί 10-0, που δεν είχε συνέχεια.

Το τελικό 87-64 ήρθε χαλαρά, με τον Κώστα Καϊμακόγλου να πετυχαίνει προσωπικό ρεκόρ πόντων (17π) και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί θετικό ντεμπούτο με την εθνική ανδρών.