Όμιλος Δ: To σόου του Γκόραν Ντράγκιτς

Ο Γκόραν Ντράγκιτς είναι ο ηγέτης της Σλοβενίας και το απέδειξε ξανά με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ στη νίκη με 90-80 επί της Αυστραλίας. Η ομάδα του κόουτς Ζντοβτς επέβαλε τον ρυθμό της από την πρώτη περίοδο και παρά την προσπάθεια της Αυστραλίας, ποτέ δεν έχασε το προβάδισμα. Από τους ηττημένους ο Αρον Μπέινς με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός.

Η Λιθουανία δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα, απέναντι στο Μεξικό. Οι Νοτιοαμερικανοί με τον Κρουζ να είναι “καυτός” στο ξεκίνημα, πήραν το προβάδισμα και ήταν μπροστά με 27-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η αντίδραση της Λιθουανία στήθηκε από την 2η περίοδο. Εκεί, ο Μασιούλις και ο Λαβρίνοβιτς άλλαξαν την ροή του παιχνιδιού και η ομάδα τους προηγήθηκε με 45-41 στο ημίχρονο. Η καλύτερη ομάφα εμφανίστηκε νωρίς και στην επανάληψη.

Οι Λιθουανοί βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, ήλεγξαν τους Κρουζ και Αγιόν και αύξησαν γρήγορα τα επίπεδα της διαφοράς. Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 67-53 και όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βαλαντσιούνας και Μοτεγιούνας βρήκαν την ευκαιρία να βελτιώσουν τα προσωπικά τους νούμερα και τελικά η Λιθουανία χωρίς καμία πίεση, πήρε την νίκη με 87-74.

Στο ματς ανάμεσα στις δύο πλέον αδύναμες ομάδες του ομίλου Δ, τουλάχιστον στα χαρτιά, η Αγκόλα νίκησε με 80-69 την Κορέα, παρότι έπαιξε με τη φωτιά. Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν με 36-18 στο ημίχρονο, αλλά δέχθηκαν 30 πόντους στη τρίτη περίοδο (52-48) και όλα έμοιαζαν πιθανά. H Aγκόλα, όμως, αντέδρασε ξανά με άμυνα και επικράτησε. Ο βετεράνος ηγέτης της Ολίμπιο Σιπριάνο με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.