Τα σφηνάκια (1η μέρα)

Του Πάνου Κατσιρούμπα
info@eurohoops.net

Τα σφηνάκια του Μουντομπάσκετ θα είναι η καθημερινή στήλη του Eurohoops στην οποία θα υπάρχουν αναφορές σε ότι μας κάνει εντύπωση στα παιχνίδια της διοργάνωσης. Πρώτη μέρα λοιπόν και πάμε να δούμε τι μας άρεσε τι όχι και τι μας έκανε εντύπωση.

Με οδηγό τον Jeter: Σαν να μην πέρασε μια μέρα για την Ουκρανική ομάδα από το περσινό EuroBasket. Ο Jeter σκόραρε και οδηγούσε, οι υπόλοιποι ακολουθούσαν, η άμυνα ήταν δεμένη και οι Ουκρανοί πήραν μια νίκη που τους δίνει πάτημα για πρόκριση στους 16.

Δεν μας τα λένε καλά οι Κροάτες: Έχουν ένα ρόστερ γεμάτο ταλέντο και παίζουν με μια ομάδα που έχει ελάχιστες παραστάσεις από μεγάλες διοργανώσεις. Τεράστια διαφορά μεγέθους και όμως σουτάρουν 25 τρίποντα, όταν στα σουτ 2 πόντων έχουν σχεδόν 60% και κάνουν 21 λάθη. Ο κυρίαρχος Τόμιτς παίρνει μόνο 4 σουτ στην επίθεση και είναι εκτός αγώνα σε σχεδόν όλη τη 4η περίοδο. Έχουν το ταλέντο για μετάλλιο αλλά πρέπει να το δείχνουν κάθε βράδυ. Μια κακή μέρα ίσως κοστίσει.

Respect Φιλιππίνες: Παίξανε στα ίσια τους Κροάτες, θα μπορούσαν να κερδίσουν το παιχνίδι στη κανονική περίοδο και έχασαν στο σουτ. Χωρίς ιδιαίτερη τακτική στο παιχνίδι τους αλλά με τρομερό πάθος. Αν συνεχίσουν έτσι και δεν χτυπηθούν στις αδυναμίες τους θα κάνουν ζημιές.

Λατρεία για τους Γκαούτσος!
Οι Αργεντινοί διδάσκουν το πώς πρέπει να παίζεται το σωστό μπάσκετ σε όλες τις διοργανώσεις εδώ και 12 χρόνια. Το ίδιο έκαναν και ενάντια στο Πουέρτο Ρίκο το οποίο διέλυσαν με 98-75 παίζοντας απλό μπάσκετ με υποδειγματικά πικ εν ρολ, πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας, καταπληκτικές αποστάσεις στην επίθεση. Επίσης παρουσίασαν 2 νέα φυντάνια τον Φακούντο Καμπάτσο που είχε 8 πόντους και 8 ασσίστ καθώς και τον Σελέμ Σαφάρ. Αν ήταν ο Τζινόμπιλι και ο Ντελφίνο κανείς δεν θα μπορούσε να φανταστεί μέχρι που θα μπορούσαν να φτάσουν.

Που είναι η άμυνα… Για τους λάτρεις της άμυνας οι εμφανίσεις που έκαναν το Πουέρτο Ρίκο και η Αυστραλία είναι μαθήματα προς αποφυγή. Κυριολεκτικά εκτός τόπου και χρόνου δεν κατάφεραν να κλείσουν κανένα διάδρομο προς τα καλάθια τους ούτε και να προστατέψουν αμυντικά την περιφέρεια τους. Οι 98 και 90 πόντοι που δέχτηκαν αντίστοιχα μιλάνε από μόνοι τους.

Η επιστροφή! Η Τουρκία στο παιχνίδι της με τη Νέα Ζηλανδία είχε ένα κάκιστο 1ο ημίχρονο βρέθηκε και στη 2η και στη 4η περίοδο πίσω στο σκορ με περισσότερους από 10 πόντους κατάφεραν να επιστρέψουν και με ένα επιμέρους σκορ 14-0 στα τελευταία λεπτά πήραν δραματική νίκη. Ο πάγκος τους έπαιξε τον πιο μεγάλο ρόλο με τον Σαβάς και τον Χερσέκ να προσφέρουν τα μέγιστα.

Χωρίς τον Πάρκερ υπάρχουν ζόρια:
Αυτή η διοργάνωση είναι η πρώτη στην οποία δεν συμμετέχει ο μεγάλος σταρ των Γάλλων μετά από πολλά χρόνια. Μετά τον τραυματισμό και του Ντε Κολό τα προβλήματα στη περιφέρεια των Γάλλων μεγιστοποιήθηκαν. Αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο πρώτο τους αγώνα όπου όλο το βάρος έπεσε πάνω στον Ερτέλ και ο ίδιος οσο και αν προσπάθησε δεν έδωσε τις λύσεις. Ο Ντιό βοήθησε αλλά ζητούνται άμεσα λύσεις στη δημιουργία των Γάλλων.

Ατμόσφαιρα!! Οι οπαδοί όλων των ομάδων δημιούργησαν πανέμορφη ατμόσφαιρα σε όλα τα γήπεδα. Την παράσταση πάντως σε σχέση με όλους έκλεψαν οι χιλιάδες των Φινλανδών που βρέθηκαν στο Μπιλμπάο, και οι Αργεντινοί που μετέτρεψαν σε ποδοσφαιρικό γήπεδο την αρένα της Σεβίλλης.

Συνονθύλευμα: Το Πουέρτο Ρίκο παρότι είναι μια ομάδα με ταλαντούχους παίχτες παρουσίασε μια θλιβερή εικόνα στο πρώτο του αγώνα. Κανένα επιθετικό πλάνο, ατομικισμός στο έπακρο, ελάχιστη έως καθόλου κυκλοφορία μπαλας και μηδενικό πάθος. Στο αμυντικό κομμάτι η ίδια και χειρότερη εικόνα. Σίγουρα η απογοήτευση της 1ης ημέρας.