Όμιλος Γ: Πάλεψε η Τουρκία αλλά…

2014-08-31T15:19:50+00:00 2014-09-01T00:25:11+00:00.

31/Aug/14 15:19

Έχοντας χάσει με 59 πόντους από τις ΗΠΑ, η Φινλανδία αντέδρασε και νίκησε με 81-76 την Ουκρανία. Η Δομινικανή Δημοκρατία πήρε τη νίκη με 76-63 επί της Νέας Ζηλανδίας. Oι Τούρκοι “τρόμαξαν” για τρεις περιόδους τις ΗΠΑ, αλλά στο τέλος ήρθε το μοιραίο

Έχοντας χάσει με 59 πόντους από τις ΗΠΑ, η Φινλανδία αντέδρασε και νίκησε με 81-76 την Ουκρανία, η πρώτη της νίκη σε παγκόσμιο κύπελλο. Ο Σον Χαφ με 23 πόντους ήταν ο ηγέτης της επίθεσης σε ένα ματς γεμάτο σερί. Ωστόσο, οι Φινλανδοί ήταν μπροστά με 75-58 και τέσσερα λεπτά να απομένουν. Αυτό το πλεονέκτημα αποδείχθηκε αρκετό, έστω κι αν οι ηττημένοι προσπάθησαν να κάνουν μια επική επιστροφή στο ματς με τον Που Τζέτερ να έχει 24 πόντους και 9 ασίστ. O Oυκρανός γκαρντ Σέρχι Γκλαντίρ γύρισε τον αστράγαλο του και αναμένεται να χάσει κάποια από τα επόμενα ματς.

Παρά το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της Νέας Ζηλανδία, η Δομινικανή Δημοκρατία πήρε τη νίκη με 76-63 και έκανε το πρώτο βήμα προς τον δεύτερο γύρο του παγκοσμίου κυπέλλου. Το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν 25-13 υπέρ των νικητών. Ο Φρανσίσκο Γκαρσία με 29 πόντους ήταν πραγματικός ηγέτης και εξαιρετικά αποτελεσματικός σκόρερ με 11/15 σουτ. Το δίδυμο των Αμπερκρόμπι (22 π.) και Πένι (16 π.) προσπάθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά, μολονότι χόρεψαν μια εξαιρετική “Χάκα” (φωτ.) πριν το τζάμπολ.

Μέχρι το 27ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο 59-59 και η Τουρκία έβαλε δύσκολα στις ΗΠΑ. Δεν ήταν όμως αρκετό. Στο χρόνο που απέμεινε το επιμέρους σκορ ήταν 39-18 υπέρ της ομάδας του κόουτς Κ και οι Αμερικανοί πήραν τη νίκη με 98-77. Ακόμα και έτσι η Τουρκία απέδειξε ότι ίσως δεν είναι ανίκητοι, αν λάβει υπόψη του κανείς όσα έγιναν στις τρεις πρώτες περιόδους. Ο Κένεθ Φαρίντ απέδειξε πόσο σημαντικός είναι για αυτή την ομάδα, όχι μόνο με την ενέργεια του αλλά με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ. Μετά από αυτό το ματς οι ΗΠΑ είναι πρώτες στον όμιλο με 2-0, Τουρκία, Ουκρανία, Δομινικανή Δημοκρατία και Φινλανδία είναι ισόπαλες στο 1-1 και η Νέα Ζηλανδία έχει μείνει στο 0-2.