Όμιλος Β: Κροατία και Ελλάδα πρώτες

Σε μια μονομαχία που μπορεί να κρίνει την πρωτιά στον όμιλο, η Κροατία νίκησε την Αργεντινή με 90-85. Tο παιχνίδι κρίθηκε δύο λεπτά πριν το τέλος με ένα μεγάλο τρίποντο του Ρόκο Λένι Ούκιτς που έδωσε πλεονέκτημα οκτώ πόντων στην Κροατία (88-80). Ο Λουίς Σκόλα έκανε ένα εξαιρετικό ματς με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά η Κροατία είχε περισσότερες λύσεις με τον Σίμον (18 π.), Σάριτς (16 π.) και Μπογκντάνοβιτς (16 π.). Υπήρχαν και άσχημα νέα για τους νικητές, αφού ο νατουραλιζέ πλέι μέικερ Όλιβερ Λαφαγιέτ (11 π., 9 ρ.) άφησε το γήπεδο τραυματίας, ωστόσο σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες δεν φαίνεται να έχει κάτι το σοβαρό.

H Σενεγάλη πήρε την πρώτη νίκη (82-75) επί του άτυχου Πουέρτο Ρίκο. Ο Κάρλος Αρόγιο γύρισε τον αστράγαλο του μετά από 11 λεπτά συμμετοχής και οι νικητές εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του. Το πλήγμα είναι διπλό για το Πουέρτο Ρίκο, αφού το πιθανότερο ενδεχόμενο είναι να χάσει κάποια από τα επόμενα παιχνίδια της ομάδας του. Το δίδυμο των Φαγιέ με 20 πόντους και ο Ντιένγκ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι της Σενεγάλης. Ο Ρενάλντο Μπάλκμανπροσπάθησε για το Πουέρτο Ρίκο με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ. Aυτή ήταν η τρίτη νίκη της Σενεγάλης σε παγκόσμιο κύπελλο (1978, 1998), η πρώτη, όμως, στη φάση των ομίλων.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, η Ελλάδα πήρε την σχετικά εύκολη νίκη επί των Φιλιππίνων (82-70). Μια καλή πρώτη περίοδος (20-10) ήταν αρκετή για τους νικητές με τον Γιώργο Πρίντεζη να σκοράρει συνολικά 25 πόντους, κάνοντας προσωπικό ρεκόρ με την Εθνική. Η Ελλάδα και η Κροατία μοιράζονται την κορυφή (2-0), η Αργεντινή και η Σενεγάλη βρίσκονται στο 1-1, ενώ το Πουέρτο Ρίκο και οι Φιλιππίνες έχουν μείνει στο 0-2.